Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Flis

17 maja

19:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

DNI MONIUSZKOWSKIE odbywać się będą w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” uruchomionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego” w dniu 13 września 2018 roku. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.
Celem programu jest uczczenie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (1819-1872), polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, wychowawcy i żarliwego patrioty. Ideą przewodnią programu jest przywrócenie Stanisławowi Moniuszce należytej rangi w panteonie twórców narodowych, zerwanie z wizerunkiem kompozytora niepostrzeganego na równi z wybitnymi europejskimi twórcami romantycznymi, wykreowanie jego obrazu jako twórcy pierwszorzędnego, utrwalenie w świadomości społeczeństwa dorobku Stanisława Moniuszki oraz promocja za granicą jego twórczości ukazanej w kontekście dzieł wybitnych kompozytorów XIX w.

W programie:
Stanisław Moniuszko – Flis (opera w I akcie)

Wystąpią:
dyrygent – Mariusz Smolij
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Chór flisaczy
Adam Zaremba – Antoni, zamożny rybak
Krystyna Nowak – Zosia, córka rybaka
Szymon Rona  – Franek, młody flisak
Marcin Skibiński  – Feliks, młody flisak
Wojciech Dyngosz – Jakub, fryzjer, fircyk z miasta
Janusz Lewandowski – Szóstak, były żołnierz
Aleksandra Pliszka – młoda dziewczyna

libretto – Stanisław Bogusławski

Chociaż opera Flis Stanisława Moniuszki w dużej części powstała w Paryżu, nie brakuje w niej charakterystycznych dla kompozytora odwołań do polskiej tradycji i ludyczności. Stanowi urzekający w swej prostocie obrazek dziewiętnastowiecznej polskiej wsi. Libretto autorstwa Stanisława Bogusławskiego opowiada o miłosnych perypetiach młodej Zosi i flisaka Franka. Zakochanych najpierw rozdziela burza, następnie Antoni, ojciec dziewczyny chcąc wydać ją za Jakuba, warszawskiego fryzjera i jak się potem okazuje – zaginionego brata Franka. Historia kończy się szczęśliwie – Jakub, uradowany odzyskaniem członka rodziny, rezygnuje z ręki Zosi. Utwór rozpoczyna się dość rozbudowaną, nieco sielankową uwerturą ilustrującą burzę, doskonale wpasowującą się w pogodny i dowcipny nastrój całego dzieła. Zachwycające partie solowe zadziwiająco dobrze współgrają z licznymi nawiązaniami do kultury ludowej, w tym tańców – krakowiaka i kujawiaka. Wrażenia estetyczne zostaną spotęgowane dzięki utalentowanym artystom, których zaprosiliśmy do współpracy.

ADAM ZAREMBA – w roku 2011 ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Macieja Witkiewicza. Od 2011 roku na stałe współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy. Rok 2015 zaowocował współpracą z Operą Krakowską. Od roku 2017 współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu. Na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu wykonał szereg koncertów sylwestrowych. Współpracuje również z Filharmonią im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Filharmonią im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, Filharmonią w Zabrzu, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Europejską Fundacją Sztuki Wokalnej w Warszawie, Fundacją Pomocy Artystom Polskim ,,Czardasz” w Krakowie, Agencją Artystyczną „Otello” w Bydgoszczy, zespołem kameralnym Multi-Camerata z Torunia, orkiestrą wojskową z Warszawy oraz orkiestrą wojskową z Torunia, z którymi wykonał szereg przedstawień i koncertów.

SZYMON RONA – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Hanny Michalak. Od 2014 jest solistą Opery Nova w Bydgoszczy. Na scenie wykonywał ponad 20  partii operowych, m.in.: Nemorino w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego, Almaviva w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego, Tamino w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta. Z powodzeniem wykonuje muzykę oratoryjno-kantatową, ma w dorobku również partie operetkowe. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie. W latach 2011-2012 zdobywał wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” w Warszawie. W latach 2011-2013 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

WOJCIECH DYNGOSZ – absolwent Akademii Muzycznej im Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.  Od 1997 stale współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy. Współpracował z wieloma reżyserami i choreografami min: Igorem Przygrodzkim, Laco Adamikiem, Markiem Weiss-Grzesińskim, Waldemarem Zawodzińskim, Jackiem Chmielnikiem, Janiną Niesobską, Tadeuszem Konwińskim, Maciejem Prusem, Michałem Znanieckim oraz dyrygentami: Mieczysławem Nowakowskim, Szymonem Kawallą, Ewą Michnik, Andrzejem Straszyńskim, Tadeuszem Zateyem, Zygmuntem Rychertem, Tadeuszem Serafinem, Piotrem Wajrakiem, Agnieszką Kreiner, Maciejem Figasem, Tomaszem Szrederem, Andrzejem Knapem. Uczestniczył m. in. w Festiwalu im. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, Festiwalach Młodych Organistów i Wokalistów w Bydgoszczy oraz kursach mistrzowskich Janusza Monarchy, Jadwigi Gadulanki w Zakopanem oraz Marii Fołtyn i Włodzimierza Zalewskiego w Busku Zdroju i Festiwalu Pro Baltica w Toruniu i Warszawie.

JANUSZ LEWANDOWSKI – Absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego w klasie prof. dr hab. M.Moździerza oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od września 2001 do chwili obecnej śpiewak-solista Opery na Zamku w Szczecinie. W sezonie 2006/2007 i 2007/2008 solista Opery Nova w Bydgoszczy. Laureat Srebrnej Ostrogi 2003 – specjalnej nagrody Towarzystwa Przyjaciół Szczecina dla wyróżniającego się młodego artysty teatru. Brał udział w nagraniu trzech płyt z operami St. Moniuszki: Paria, Flis oraz Verbum Nobile, zarejestrowanych i wydanych przez DUX. Nagranie Verbum Nobile zostało zwycięzcą prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2013 w kategorii opera. W 2017 odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.

MARCIN SKIBIŃSKI – student studiów magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie ad. dr hab. Wojciecha Dyngosza. Zajął II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Szawle na Litwie (2014). Wziął udział w III Turnieju Tenorów organizowanym przez Polską Filharmonię„Sinfonia Baltica” w Słupsku. Brał udział min. w spektaklach organizowanych przez bydgoską Akademię
Muzyczną; Bal w operze Richarda Heubergera (George, 2016), Księżniczka Czardasza Imre Kálmána (Edwin, 2017). W swoim repertuarze posiada również partie oratoryjno-kantatowe( min. partię tenorową w Requiem d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta), które z powodzeniem wykonuje na licznych koncertach. Uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Wokalnych prof. Thomasa Heyera oraz Maestro Kaludiego Kaludova. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w regionie.

Kup Bilet

Bilety: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy

Bilety do nabycia na tos.bilety24.pl oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3, 87-100 Toruń (wt-sb, godz. 13:00-19:00)

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Festiwale

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.