Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Życie i twórczość Karola Lipińskiego – wykłady z recitalem

8 października

18:00

| Sala Kameralna

dodaj do swojego kalendarza

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego został objęty
Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

 

Voytek Proniewicz – skrzypce
Piotr Kopczyński – fortepian
Prowadzenie: Barbara Mielcarek – Krzyżanowska

Program:
Karol Lipiński – Polonez A dur nr 1 op. 9
Niccolo Paganini – Kaprys nr 11 op. 1
Karol Lipiński – Kaprys nr 3 op. 29

 

Voytek Proniewicz zadebiutował z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2005 roku. Od tego czasu koncertował z orkiestrami Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz orkiestrami Sinfonia Viva i Sinfonia Iuventus. Grał pod batutą Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego, Mariusza Smolija, Tomasza Radziwonowicza, Czesława Grabowskiego, Ewy Strusińskiej. Interpretował koncerty skrzypcowe Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Czajkowskiego, Brucha oraz inne utwory Sarasatego, Wieniawskiego, Lipińskiego Kreislera, Lutosławskiego, Piazzolli. Artysta prezentował swoją grę w Filharmonii Rudolfinum w Pradze, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Śląskiej, w wielu miastach Polski oraz na świecie – Wiedniu, Paryżu, Brukseli, Petersburgu, Monachium, Wilnie, Palermo, Hanoi, Bangkoku, Singapurze, Szanghaju, Hongkongu i Caracas.

Nagrał trzy płyty dla wytwórni NAXOS – Karol Lipiński String Trios Op. 8 and Op. 12 (2018), Ferenc Liszt Works for violin and piano (2014), Pupils of Chopin (2011) oraz muzykę do filmu Chopin – The Space Concert. Na płycie orkiestry Sinfonia Viva “Muzyka polska”, pod batutą Tomasza Radziwonowicza wykonał Nokturn Es-dur Fryderyka Chopina w aranżacji na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową.

W maju 2009 roku, Voytek Proniewicz wraz z orkiestrą Sinfonia Viva dokonał premierowego wykonania utworu Krzesimira Dębskiego Dos Lid Far Jidisze Fidl na skrzypce i orkiestrę smyczkową. W lipcu 2010 roku w duecie z Januszem Olejniczakiem oraz z zespołem Camerata Vistula  wystąpił na festiwalu Veranos de la Villa w Madrycie.

Artysta koncertował na warszawskich festiwalach „Strefa Ciszy” i „Klasycznie na trawie”, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwalu Mozartowskim Mozartiana w Gdańsku, Festiwalu Andrzeja Nikodemowicza w Lublinie, European Music Festival in Vietnam.

Skrzypek jest laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ludwika van Beethovena w Hradec nad Moravici, Czechy (1998), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004) oraz otrzymał wyróżnienie na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005).

Voytek Proniewicz ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesorów Mirosława Ławrynowicza i Andrzeja Gębskiego w 2005 roku. W 1998 roku Telewizja Polska nakręciła oraz wyemitowała film pt. „Impresja na skrzypce”, w całości poświęcony osobie młodego skrzypka. Ponadto otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001 roku, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2009, Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie Kultury i Sztuki w roku 2013 oraz stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2018.

 

Piotr Kopczyński – od 2012 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Tą samą uczelnię ukończył w 2008 roku, w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz kameralistyki u prof. Mai Nosowskiej. Umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, u takich autorytetów w dziedzinie muzyki jak: Arie Vardi, Viera Gornostajewa, Alexiej Orlowiecki, John O’Connor, Kevin Kenner, Vitaly Samoshko. Artysta był również Stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Sztuki, a także dwukrotnym laureatem „Muzycznego Forum Młodych” Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Aktualnie jest ulubionym partnerem estradowym najlepszych młodych solistów w Polsce. Jako kameralista występował z takimi artystami jak: Katarzyna Budnik-Gałązka, Ryszard Groblewski, czy Janusz Wawrowski.

W roli solisty i kameralisty miał okazję występować w wielu prestiżowych salach koncertowych w kraju i za granicą, z których wymienić można choćby: Filharmonię Narodową i Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina, Filharmonię Lwowską, Filharmonię Narodową w Kijowie, Universität der Künste w Berlinie, czy Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach.

 

 

 

Dodatkowo, wykłady dla grup zorganizowanych odbędą się w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu oraz I Liceum Ogólnokształcącym.

 

 

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.