Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:
25/04/2018 | 11:30

AKTUALNOŚCI


Aktualności

Toruń za pół ceny również w CKK Jordanki

W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się czternasta już edycja akcji „Toruń za pół ceny”.
Organizatorami są Urząd Miasta Torunia oraz MELORADIO 92,8 fm, a jednym z miejsc, w którym będzie można skorzystać z przedsięwzięcia jest CKK Jordanki.

Podobnie jak w poprzednich edycjach serdecznie zapraszamy na zwiedzanie budynku naszego Centrum. Dla wszystkich chętnych przewidzieliśmy taką możliwość w najbliższą sobotę (21 kwietnia) o godz. 10, 11 i 12.
Zwiedzanie trwa 30-45 min.
Cena standardowa: 5 zł. Cena po rabacie: 2 zł 50 gr.
Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowa informacja o akcji

Oprócz tego polecamy też propozycje naszych partnerów:

ADRIA - Ludzie Inteligentni

Musica Graciana

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 2018-04-19
342
Aktualności

„Serca na odwyku” na scenie CKK Jordanki

We wtorek, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, odbył się przedpremierowy spektakl komedii „Serca na odwyku”. Na scenie, dla toruńskiej publiczności, wystąpili: Cezary Żak, Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska i Michał Piela.
Autorem „Serc na odwyku” jest Murray Schisgal, a polską wersję zaprezentowaną tego wieczora wyreżyserował grający w przedstawieniu Cezary Żak. Dwuaktowa sztuka przeplata wątki romansu i komedii choć nie zabrakło też nostalgicznych momentów. Aktorzy poruszali tematykę skomplikowanych relacji damsko-męskich, opowiadali o tragicznych zawodach miłosnych, jednak w ostatecznym wydźwięku, przez swoje podejście do życia, wciąż napawali optymizmem. Sarkastyczne przedstawianie małżeństw, randek i romansów przeplatało się ze smutnymi stronami zakochania.
Organizatorzy zadbali o to, by całkowicie przeobrazić scenę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. W nastrojowym oświetleniu publiczność mogła podziwiać wnętrza amerykańskich mieszkań, które zagościły tego wieczora na scenicznych deskach. Przemyślany wystrój i dbałość o każdy szczegół otoczenia pomógł widowni poczuć wyjątkowy klimat historii satyryczno-miłosnych.
Mogłoby się wydawać, że w trakcie spektaklu nie ma miejsca na integrację z publicznością. Jednak aktorzy „Serc na odwyku” przełamali tak zwaną czwartą ścianę i dali widowni okazję choćby do rytmicznego klaskania wpasowującego się w tok opowiadanej historii. Nie mogąc zdradzić szczegółów fabuły i wizji artystycznej reżysera mogę tylko powiedzieć, że rolę aktorów nie raz zaskoczą. Wybierając się na „Serca na odwyku” będzie można posłuchać śpiewu jednego z aktorów, czy podziwiać kunszt taneczny innych. W tajemnicy nadmienię też, że komedia nie kończy się wraz z ukłonami aktorów, a odprowadza publiczność pod samo wyjście z sali – jednak by dowiedzieć się dokładnie o czym mówię, trzeba być na tej błyskotliwej i interesującej sztuce.
Po zakończonym występie publiczność długo dziękowała za wspaniałą zabawę owacjami na stojąco. Aktorzy musieli ponownie wychodzić na scenę, by przyjąć długo niegasnące uznanie w postaci oklasków. Każdemu z obsady wręczono także kwiaty, jako podziękowanie za zapewnienie wysokiej jakości rozrywki.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 3711

IMG 3712

IMG 3716

IMG 3718

IMG 3721

IMG 3724

IMG 3732

 

Data: 2018-04-18
110
Aktualności

Konferencja językowa Evolang XII

Evolang to międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce ewolucji języka. Co dwa lata znawcy dziedzin językoznawczych spotykają się w wybranym miejscu by przedyskutować najważniejsze i najbardziej aktualne problemy językowe. W tym roku, dwunasta edycja tego wydarzenia, odbywa się w Toruniu.

Pierwszego dnia konferencji zainteresowani w temacie studiów językoznawczych mogli zebrać się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Na samym początku uroczyście przywitał wszystkich Wojciech Wysota reprezentujący Uniwersytet Mikołaja Kopernika, we współpracy z którym konferencja Evolang odbywa się w Toruniu. Po nim głos zabrał zastępca prezydenta Torunia – Andrzej Rakowicz, który wyraził nadzieję, że każdy uczestnik wydarzenia znajdzie czas na zwiedzenie naszego pięknego miasta. Po nim słowem powitania podzieliła się Erika Cartmill, jedna ze współorganizatorów konferencji, która zaskoczyła wszystkich wypowiadając kilka pierwszych zdań swojego wystąpienia po polsku. Zanim na scenę wszedł główny mówca tego dnia, głos zabrała jeszcze Christine Cuskley z Instytutu Wymiany Naukowej z Włoch.

Głównym punktem pierwszego dnia konferencji Evolang XII, był wykład Human and Pre-human Culture and Evolution of Language (Kultura ludzi i ich praprzodków a ewolucja języka). Wygłosił go Andrew Whiten, ze szkockiego Uniwersytetu w St Andrew, specjalizujący się w rozwoju kultury. W swoim przemówieniu skupił się na trzech aspektach: ewolucyjnym pochodzeniu kultury, werbalnym i niewerbalnym aspekcie kultury oraz powiązaniu ewolucji kultury z ewolucją języka. Niezwykle ciekawie połączył on swoje badania przeprowadzane na grupie dzieci, z podobnymi badaniami zachowań wśród szympansów. Andrew Whiten dzielił się ze słuchaczami wnioskami z wielu ciekawych eksperymentów, które pomogły mu zbadać mechanizmy nauki poszczególnych zachowań wśród ludzi i szympansów. Podkreślił przepaść dzielącą komunikację zwierzęcą od języka ludzkiego, jednak zaznaczył, że kultura zwierząt i ludzi może być mostem łączącym te dwa światy, co udowodnił w dalszej części swojego wystąpienia. Ciekawe, a przede wszystkim pomocne, były krótkie filmiki wplecione w treść prezentacji, przedstawiające główne momenty przeprowadzonych przez naukowca eksperymentów. Po skończonym wykładzie Andrew Whiten odpowiedział na parę pytań zadanych przez słuchaczy.

Przy okazji inaugurującego dnia konferencji Evolang XII, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, zaprezentowali się też zaproszeni goście. Każdy z nich w krótkiej, czterominutowej prezentacji mógł przedstawić najważniejsze obszary swoich zainteresowań z dziedziny językoznawstwa i zachęcić słuchaczy do udziału w swoim panelu podczas kolejnych dni konferencji. W związku z dużą ilością tematów i ograniczeniami czasowymi niektóre tematy przedstawiane będą, w następnych dniach wydarzenia, równocześnie. W związku z tym zaprezentowane pierwszego dnia zajawki przygotowanych wykładów były szczególnie pomocne. Tegoroczna konferencja będzie bogata w fora zahaczające o wiele dziedzin naukowych, które z początku mogą wydawać się odległe od tematów językowych, jednak pozostają z nimi ściśle związane, jak: muzyka, genetyka, biologa czy antropologia. Przy okazji każdej z prezentacji prowadzący zadbali o to, by dać możliwość na zadanie krótkiego pytania komuś z publiczności.

Po przerwie na posiłek, który dla uczestników konferencji został przygotowany również na terenie Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, zwieńczeniem wieczoru był występ kwartetu smyczkowego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Taka forma uroczystego zakończenia wieczoru przypadła do gustu wielu uczestnikom. Goście licznie zgromadzili się na zmienionej z poprzedniego wystroju sali, by posłuchać nastrojowych utworów zagranych przez Izabelę Bogusz (pierwsze skrzypce), Grzegorza Bogusz (drugie skrzypce), Martę Wroniszewską (altówka) i Karola Wroniszewskiego (wiolonczela). Bez wystawnych dekoracji i w skromnym oświetleniu zespół pozwolił wybić się na pierwsze miejsce swojej muzyce. Przedstawiono repertuar z przekroju różnych epok, zaczynając od muzyki baroku, a kończąc na utworach współczesnych. Nie zabrakło najbardziej znanych kompozycji Bacha, Beethovena czy Mozarta. W wyjątkowy i baśniowy klimat przeniósł słuchaczy utwór „Beauty and the Beast”, który w wykonaniu kwartetu brzmiał niezwykle romantycznie i wzruszająco. Nieoczekiwanym elementem był zagrany w całości bez użycia smyczków utwór „Plink, Plank, Plunk”. Koncert zakończył się bisem, o który długimi oklaskami poprosiła oczarowana publiczność.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 3584

IMG 3607

IMG 3628

IMG 3637

IMG 3641

IMG 3664

IMG 3679

IMG 3697

Data: 2018-04-17
125
Aktualności

Kult akustik – klimatyczny występ w Toruniu

Historia koncertów „bez prądu” rozpoczęła się dla zespołu Kult w 2010 roku w warszawskim Och-Teatrze. Do dziś entuzjazm fanów, do tej alternatywnej aranżacji największych hitów grupy Kazika Staszewskiego, wciąż rośnie!
Potwierdza to zgromadzona ósmego kwietnia toruńska publiczność, która tego wieczoru zajęła każde wolne miejsce w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Po zebranej widowni widać, że fani zespołu, to grupa zrzeszająca członków wielu pokoleń. Niezależnie od wieku dynamiczne rytmy największych przebojów jak „Brooklyńska rada Żydów”, „Gdy nie ma dzieci” czy „Baranek” każdego zachęcały do klaskania, poruszania się w rytm muzyki i śpiewu razem z Kazikiem. Jednak pierwsza piosenka przedstawiona w ramach występu była jedną z tych nostalgicznych. „Samotni ludzie” to utwór, który otworzył kwietniowy występ w Mieście Pierników. Jak wyjaśnił zgromadzonym Kazik była to też pierwsza piosenka jego taty, stąd szczególnie nostalgiczna nuta.
Zespół, ze względu na akustyczną aranżacje występu, obrał sobie też odpowiedni wystrój sali i delikatniejsze, choć wciąż widowiskowe, oświetlenie. Sala została przyozdobiona w stylu retro – ze staromodnymi lampami i wazonami z kwiatami. Za zespołem umieszczony został ekran, na którym wyświetlały się klipy podkreślające atmosferę każdego utworu.
Charakterystycznym elementem występów akustycznych grupy Kult są zapraszani na każdy koncert goście. W Toruniu wystąpili kolejno Dr Yry (Krzysztof Radzimski), Janusz Staszewski – syn wokalisty Kultu i Zacier (Mirosław Jędras). Każdy z mężczyzn zaśpiewał coś z repertuaru głównej gwiazdy tego wieczora, a także coś ze swojego dorobku muzycznego. Pierwszy zaproszony gość – czyli Dr Yry, wykonał dla toruńskiej publiczności utwór „Piloci”, co zresztą można było łatwo odgadnąć po stroju, w jakim artysta wszedł na scenę. Kolejną zaprezentowaną przez Dr Yry piosenką był „Lady boy”, czyli utwór jego autorstwa napisany dla formacji Speculum. Do trzeciej piosenki, po której Dr Yry zszedł ze sceny, dołączył się Kazik. W duecie mężczyźni zaśpiewali „Wieczorne telefony”. Janusz Staszewski zaprezentował toruńskiej publiczności piosenki „Generał Ferriera” (z płyty jego ojca), „Bóg jest wielki” (ze swojego pierwszego solowego albumu) i wykonaną z tatą „Religię wielkiego Babilonu”. Ostatnim zaproszonym gościem był Zacior. Wystąpił on w niezwykle ekstrawaganckim stroju składającym się między innymi z balonów, gałązek kwiatów, świateł i pluszowego tygrysa. Jako pierwszą zaprezentował „Ciszę nocną” – utwór zespołu Kult. Ze swojego repertuaru przedstawił „Niedźwiedzia Janusza” – podczas którego na scenie towarzyszył mu Dr Yry, i „Pieśń o rzodkiewkach” zaśpiewaną w duecie z Kazikiem.
Ostatnią piosenką zaprezentowaną przez Kult miała być „Polska”. Jednak toruńska publiczność nie potrafiła tak po prostu rozstać się z artystami i po długich owacjach na stojąco i głośnych wyrazach zachęty zespół nagrodził ich starania bisem. W ramach niego tego wieczora rozbrzmiały jeszcze „Ty albo żadna”, „Krew Boga” i „Wódka”, podczas której swoim wokalem po raz kolejny usłużyli zaproszeni goście.
Adrianna Tokarska

FOT. Alicja Krzyżelewska

IMG 3227

IMG 3235

IMG 3261

IMG 3352

IMG 3375

IMG 3417

IMG 3456

IMG 3490

IMG 3521

Data: 2018-04-09
318
Aktualności

„Romeo i Julia” w wykonaniu Moscow City Ballet

Słodko-gorzki spektakl opowiadający o miłości i nienawiści, który potrafił wzruszyć i rozbawić. Tak, w skrócie, można podsumować występ rosyjskiej grupy baletowej Moscow City Ballet, która wystąpiła w niedzielę na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

Rosyjscy pionierzy sztuki baletowej przedstawili swoją taneczną interpretację jednej z najbardziej romantycznych historii miłosnych – historię Romea i Julii. Występ przyciągnął setki widzów, przedstawicieli każdej grupy wiekowej. Najbardziej spektakularne figury i układy publiczność spontanicznie nagradzała brawami między kolejnymi aktami dramatu. Warto zwrócić uwagę na niezwykłe przywiązanie do szczegółów, jakim wykazali się artyści z grupy Moscow City Ballet. Scenografia została niezwykle przygotowana – na oczach widzów przeobrażała się z dworskich krajobrazów w wystawne pałacowe sale lub klimatyczne wnętrze świątyni. Wszystko to stanowiło idealne tło dla barwnych strojów tancerzy, a nastrojowe i skromne światła dopełniały atmosferę tego magicznego występu. Emocje rozbudzała również nastrojowa muzyka – delikatna podczas romantycznych scen, i przyprawiająca o gęsią skórkę w najbardziej dramatycznych momentach.

Jednak główną atrakcją pozostał zapierający dech w piersiach taniec artystów zespołu Moscow City Ballet. Pełna wdzięku choreografia idealnie oddała nastrój romantycznej historii kochanków. Każdy z występów tancerzy, wcielających się tego wieczoru w rolę Romea i Julii, wypełniony był uczuciem. Ich układy były niezwykle romantyczne i delikatne. Choć sam balet kojarzy się z delikatnością, w występie nie zabrakło inscenizacji scen walki, gdy mężczyźni chwytali za szable i z taneczną gracją odtwarzali pojedynki. W końcu klasyk Williama Szekspira traktuje również o nienawiści dwóch rodów, która jest równie wielka jak zakazana miłość głównej pary. Artyści zachwycali złożonością układów, skomplikowanymi i wymagającymi figurami, a także zgraniem każdego pojedynczego kroku w takt nastrojowej muzyki. Kobiety, w ramionach silnych mężczyzn, zdawały się frunąć nad sceną w delikatnym i czarującym tańcu. Chwilę wzruszeń przeplatały momenty groteski, które pozwalały widzom na chwilę uśmiechu podczas przeżywania tragicznej historii miłosnej tytułowych bohaterów.

Po zakończonym występie widownia nagradzała gromkimi brawami każdego z tancerzy wychodzących na scenę. Stworzona przez nich magiczna atmosfera tego wieczora zostanie w pamięci widzów na długi czas.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 3029

IMG 3035

IMG 3036

IMG 3038

IMG 3046

IMG 3061

IMG 3062

IMG 3070

IMG 3071

IMG 3072

IMG 3074

IMG 3077

IMG 3080

IMG 3081

IMG 3082

IMG 3086

Data: 2018-03-19
550
Aktualności

Jubileuszowa edycja Welconomy w Toruniu – dzień drugi

Trzy tury dyskusyjne, 11 tematów do wyboru, i kilkudziesięciu specjalistów – to wszystko zaserwował drugi dzień Forum Gospodarczego Welconomy w Toruniu. Jubileuszowa edycja odbywała się na terenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

W ramach pierwszej tury paneli dyskusyjnych odbyły się rozmowy na temat:

„Współczesna kobieta biznesu – Afrodyta czy Atena?” – dyskusja poprowadzona została przez Kingę Chalecką – prezes Stowarzyszenia Kobiece Forum Biznesu i Katarzynę Cichocką – coacha i trenera biznesowego we wspomnianej organizacji. Podczas rozmowy starano się znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak: co współcześnie oznacza równouprawnienie w biznesie? Czy młode pokolenie kobiet, obracające się głównie w sferze social media, odnajdzie się w swoim przyszłym zawodzie? Czemu niektórzy pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn? Jakim wyzwaniom muszą sprostać kobiety na współczesnym rynku pracy?

„Infrastruktura kolejowa w Polsce: bariery i wyzwania rozwojowe” prowadzona przez Piotra Króla – posła RP, Przewodniczącego Komisji ds. Kolejnictwa i Poczty, zaowocowała w poruszenie wielu istotnych kwestii. Między innymi rozmawiano na temat współczesnych rywali na polskim rynku kolejowym, zdradzono plany wprowadzenia wspólnego biletu i inne rozwiązania mające na uwadze przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo pasażerów. Wyrażono swoje prognozy dla kolei wąskotorowych i przyszłościowego pomysłu integracji kolei z komunikacją miejską.

„Jak skutecznie wypromować region i miasto na arenie międzynarodowej?” – moderatorem dyskusji był Andrzej Jonas, czyli Redaktor Naczelny „The Warsaw Voice”. Wraz z ekspertami podkreślał on wagę pełnego wykorzystania zasobów regionu, współpracę z samorządami i firmami, co mogłoby zaowocować w promocję regionalnych produktów. Zastanowiono się nad spójnością przekazów reklamujących Polskę na forach międzynarodowych oraz nad odbiorcami takich przekazów – kim są i o kim chcą słuchać? Zauważono, że minęły już czasy, gdy Polskę kojarzono jako ojczyznę papieża Jana Pawła II. Obecnie region promuje się dzięki sportowcom (jak Robert Lewandowski lub Kamil Stoch).

Druga tura paneli dyskusyjnych została podzielona na tematy:

„Wpływ nauki na innowacyjny rozwój gospodarczy kraju” – prowadzącym dyskusję został dr Tomasz Marcysiak – wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Uczestnicy dyskusji wraz z ekspertami rozmawiali o korzyściach płynących ze współpracy uniwersytetów z organizacjami biznesowymi. Omawiano bariery, jakie napotkać mogą tego rodzaju instytucje, a także starano się znaleźć rozwiązanie na problem nieufności polskich uniwersytetów wobec zagranicznego dorobku naukowego.

„Polska wieś na dzikim zachodzie - kobieca aktywność na Polskiej wsi w ciągu ostatnich 100 lat” – dyskusję poprowadziła Prezes Fundacji Razem dla rozwoju terenów wiejskich – Agnieszka Odachowska. Słusznie zauważono, że mimo teoretycznie łatwego dostępu do Internetu, w praktyce wiele obywateli jest wyłączonych z czerpania korzyści z tego medium. Mieszkańcy wsi często nie są odpowiednio przygotowani do tego, by płynnie korzystać z nowoczesnych rozwiązań, a co za tym idzie, omijają ich nowe możliwości zarobkowe i biznesowe. Postawiono też pytanie, czy w świecie, gdzie różnice między mężczyznami i kobietami coraz mocniej się zacierają, są jeszcze obszary, w których te różnice pozostają bardzo widoczne?

„Fair play w sporcie, kulturze i polityce” – rolę moderatora tej dyskusji pełnił Jerzy Wenderlich – Przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Poseł na Sejm RP w latach 1993-2015, Wicemarszałek Sejmu 2010-2015. Należy zaznaczyć, że była to jedna z dyskusji cieszących się szczególną popularnością. Niewątpliwie wpływ na to miał fakt, że wśród prelegentów zaproszonych do dyskusji znalazły się tak znane osoby, jak: Otylia Jędrzejczak, Teresa Sukniewicz-Kleiber i Olgierd Łukaszewicz. Razem z uczestnikami zasiadł nawet Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski. Podczas rozmowy zaproszeni eksperci wraz z uczestnikami starali się między innymi stworzyć szeroką definicję terminu fair play, czy uzmysłowić sobie niepisane zasady uczciwości w takich dziedzinach jak kultura, sztuka.

Trzecia tura paneli dyskusyjnych była ostatnią, wraz z jej zakończeniem zakończyła się też XXV edycja konferencji Gospodarczej Welconomy. W ramach ostatnich tematów uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji:

„Pracownik z klasą – rzeczywistość czy marzenie?” – gdzie w rolę moderatora wcielił się Andrzej Chalecki – trener, mówca motywacyjny, mentor, właściciel Firmy Szkoleniowej Inne Spojrzenie. Podczas rozmowy poruszano tematy przekwalifikowania zawodowego – czy odpowiedzialność za nią spada na pracodawcę, czy potencjalnego pracownika? Czym różni się umowa o pracę, od umowy zlecenie? Plusy i minusy różnych typów umów i wynikające z nich konsekwencje dla pracodawców i pracowników? Starano się również znaleźć kompromis idealny, w którym zyski przypadną jednej i drugiej stronie, nie kosztem siebie nawzajem, ale w wyniku owocnej współpracy.

„Rywalizacja czy współpraca z przedsiębiorstwem społecznym” – jako moderator dyskusji wystąpiła Irmina Marcinkiewicz – Prezes MSU Publishing, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, laureatka Plebiscytu Kobieta Roku 2016, zwyciężczyni plebiscytu Menadżer Roku 2017 w kategorii mikro i małe firmy. W rolach ekspertów podczas dyskusji wystąpiło trzech przedstawicieli dużych i znanych firm (BGŻ BNP Paribas, Volkswagen-Poznań i Mueller Fabryka Świec) oraz trzech prezesów przedsiębiorstw społecznych (Spółdzielnia Socjalna „Panto”, Diakonijna Spółka Zatrudnienia oraz Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa”) pozostających w ścisłej współpracy z wymienionymi dużymi korporacjami. Każda z osób mogła wypowiedzieć się na temat zalet ich współpracy, obalić mity na temat spółek realizujących misję społeczną i przybliżyć wyzwania przed jakimi stoją instytucję podejmujące ze sobą współpracę.

„Współczesne wyzwania polityki ochrony środowiska” – dyskusję poprowadził prof. dr hab. Bartosz Rakoczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas niej uczestnicy panelu zadawali pytania na temat prognoz z dziedziny emisji zanieczyszczeń powietrza i akwenów wodnych wynikających z działań różnych sektorów gospodarczych. Głos zabrano też w sprawie aktualnie głośnego problemu ze smogiem. Zastanawiano się też, czy uregulowania prawne są w stanie wpłynąć na jakość działań w sferze ochrony środowiska, czy może powinno się zmienić mentalność społeczną? Skupiono się także na nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych w przemyśle, które mają zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do środowiska.

Równolegle z trzema turami paneli dyskusyjnych, podczas drugiego dnia konferencji gospodarczej Welconomy, odbył się Konwent Wójtów. Zebrani wojewodowie z gmin wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego odpowiadali na współczesne problemy i potrzeby mieszkańców województwa. Poruszono między innymi kwestie inwestycji samorządowych, przebudowy dróg i pomocy terenom poszkodowanym po przejściu ostatnich nawałnic. Pochylono się także nad niezwykle istotnym współcześnie problemem smogu i walki z jego emisją.

Na terenie obiektu CKK Jordanki w ramach Forum Gospodarczego Welconomy promowało się też wiele firm, między innymi: Gazeta Pomorska, Muller, Tauron, Centrum Słuchu i Mowy Medincus, i inni, których przedstawiciele odpowiadali zainteresowanym na liczne pytania dotyczące ich działalności i oferty.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 2835a

IMG 2832a

IMG 2849a

IMG 2853a

IMG 2907a

IMG 3019a

Data: 2018-03-14
225
Aktualności

XXV edycja Forum Gospodarczego Welconomy w CKK Jordanki

Jubileuszowa, 25. edycja Forum Gospodarczego Welconomy została zorganizowana w naszych skromnych progach. Przez dwa dni na sesji plenarnej, a także licznych panelach tematycznych udział w spotkaniach weźmie ponad tysiąc osób.

Forum otworzył wprowadzeniem pod nazwą - dwadzieścia pięć lat minęło - prof. dr hab. Jerzy Buzek – Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych  Energii Parlamentu Europejskiego, Premier Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.
Następnie odbyła się debata zatytułowana: Sytuacja gospodarcza kraju na tle Unii Europejskiej i Świata.

Następnie uczestnicy mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych. W pięciu miejscach zaplanowano aż cztery tury spotkań.
Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.

We wtorek, drugiego dnia forum przewidziana jest kolejna część paneli dyskusyjnych.

IMG 4649

IMG 4652

IMG 4654

Data: 2018-03-12
461
Aktualności

Atak śmiechu w Toruniu – Wielka Trasa Stand-up

Jeśli „śmiech to zdrowie” to toruńska publiczność, zebrana w czwartkowy wieczór w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, powinna cieszyć się wyjątkowo dobrym samopoczuciem jeszcze przez długi czas. Wszystko za sprawą występu polskich komików w ramach „Wielkiej Trasy Stand-up”.
Tego dnia w rolę gospodarza wieczoru wcielił się Antoni Syrek-Dąbrowski. Jednak mężczyzna nie ograniczył się wyłącznie do zapowiadania swoich kolegów. Każde wyjście na scenę było jego mini występem z ogromną dawką poczucia humoru! Występy te charakteryzowały się ogromną interakcją z publicznością, która odpowiadała na pytania prowadzącego i wtrącała swoje śmieszne uwagi w tok jego show.
Otwierającym skeczem był występ Darka Gadowskiego. Mężczyzna swoim humorystycznym podejściem do współczesnej rzeczywistości postawił swoim następcom wysoką poprzeczkę! Jednak kolejno występujący Cezary Jurkiewicz i Wojtek Fiedorczuk sprostali wyzwaniu. Każdy komik wywoływał wśród publiczności głośne wybuchy śmiechu. A tematy do żartów nie były łatwe! Często ocierały się o problemy polityczne, lub wprost zagłębiały w tematy, które wielu określiłoby mianem tabu. Jednak każdy żart zakończony był salwą śmiechu, a nie odgłosami niesmaku.
Jako ostatni przed przerwą wystąpił Piotr Szumowski. Jego poczucie humoru cechuje się ogromnym dystansem do samego siebie, czym podbił serca toruńskiej publiczności. W przerwie występu torunianie mogli zaopatrzyć się w jego książkę „Komik dookoła świata”, którą autor podpisywał.
Po krótkim odpoczynku na nowo rozbudził publiczność występ Maćka Adamczyka. Jak nikt inny potrafił on zmienić najzwyklejszą, codzienną czynność w przezabawną anegdotę! Występujący po nim Sebastian Rejent przyprawił publiczność o atak śmiechu, a niejednokrotnie o rumieniec na twarzy, poruszając w swoim monologu wyjątkowo kontrowersyjne tematy.
Ostatnim komikiem występującym tego wieczora na scenie CKK Jordanki był Błażej Krajewski. Zaskoczył on widzów swoimi zdolnościami w naśladowaniu znanych z telewizji i popkultury osobistości. Dzięki niemu można było usłyszeć charakterystyczny głos kreskówkowego lowelasa - Johnnego Bravo, wybrać się „Boso przez świat” z Wojciechem Cejrowskim i pośmiać z nieudolnych żartów Karola Strasburgera w „Familiadzie”.
Na pożegnanie wszyscy komicy zebrali się na scenie, by zrobić sobie grupowe zdjęcie z publicznością. Po zakończonych występach fani mogli pożartować sobie z komikami przy okazji odebrania od nich autografu, lub zrobienia sobie własnego, pamiątkowego zdjęcia.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 9752

IMG 9831

IMG 9837

IMG 9878

IMG 9956

IMG 9963

IMG 9995

Data: 2018-03-03
512
Aktualności

Classica Tour – koncert Michała Szpaka w Toruniu

Tegoroczne walentynki rozbrzmiały w Toruniu głosem Michała Szpaka. Na scenie, jako gość honorowy, towarzyszyła artyście jego siostra – Marlena Szpak – dodając wydarzeniu operowego uroku.
Koncert został podzielony na dwie części. Pierwsza była niezwykle artystyczna, podczas niej Michał nie odezwał się do publiczności, pozwalając przemawiać jedynie muzyce. Na otwarcie koncertu zagrał sam zespół, a zza sceny słychać było operowy głos Marleny. Po delikatnym wstępie nadszedł czas na dodanie atmosferze charakterystycznego pazura! Michał Szpak zaprezentował wykonanie utworu „Dziwny jest ten świat”, z którego zasłynął w 2011 roku w telewizyjnym programie X Factor. Jako kolejną piosenkę artysta zaśpiewał „Color of your life”, którą zaprezentował w 2016 roku na Konkursie Piosenki Eurowizji. Podczas niej widownia rozbłysła od świateł telefonów, którymi podświetlała, rozdawane przed koncertem, papierowe serca. Już pierwsze minuty koncertu dały artyście okazję do zaprezentowania swojego niezwykłego wokalu, wyróżniającego się specyficzną chrypą i odwagą w wyciąganiu wysokich i szczególnie wymagających dźwięków. Zaskoczeniem dla toruńskiej publiczności mogły być występy siostry artysty – Marleny Szpak. Kobieta zaprezentowała swój talent śpiewając utwory operowe. Szczególnym punktem koncertu był, wykonany przez rodzeństwo, operowy utwór „E piu ti penso”. Dzięki niemu toruńska publiczność mogła poznać Michała z nowej, niezwykłej strony. Tak delikatna, choć trudna, piosenka była czymś nieoczekiwanym w wykonaniu znanego z kontrowersyjnego wyglądu artysty. Jednak piosenkarz udowodnił swoją wszechstronność w niezwykłym duecie z siostrą. Rodzeństwo wystąpiło też razem w ramach piosenki „Bo życie takie jest”. Tym utworem zakończyła się pierwsza część występu Michała Szpaka w Toruniu.
Drugi etap koncertu był dużo bardziej swobodny. Michał w końcu przywitał się z toruńską publicznością. Wyraził swoją radość z tego, że mógł odwiedzić Miasto Pierników w tak szczególny dzień – w święto zakochanych. Opowiedział o swojej trasie koncertowej – Classica Tour. Artysta zaśpiewał dwa utwory ze swojego platynowego albumu „Byle być sobą”. Piosenkę tytułową oraz utwór „Rosanna”, który zadedykował wszystkim kobietom zgromadzonym tego wieczora na sali Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Na zakończenie artysta zaśpiewał, przygotowany na ten wieczór, cover piosenki „Płonie stodoła”. Za jej aranżacje odpowiadał, towarzyszący artyście w trasie koncertowej, kwartet Classic Sisters.
Po zakończonym występie publiczność podziękowała Michałowi i Marlenie Szpak oraz muzykom owacjami na stojąco. Potem długimi oklaskami i okrzykami przywołała artystów z powrotem na scenę. W ramach bisu toruńska publiczność mogła raz jeszcze usłyszeć „E piu ti penso” w wykonaniu rodzeństwa. Po zakończonym koncercie słaby stan zdrowia Michała Szpaka nie pozwolił mu wyjść do publiczności, jednak fani mogli zdobyć autograf od jego siostry Marleny.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 9092

IMG 9098

IMG 9113

IMG 9126

IMG 9136

IMG 9141

IMG 9141

IMG 9240IMG 9171

IMG 9220

IMG 9240

IMG 9288

IMG 9306

Data: 2018-02-17
2010
Aktualności

Narodowy Balet Gruzji – występ Sukhishvili w Toruniu

Zespół Sukhishvili wystąpił na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w pierwszy wtorek lutego. Gruzińska grupa baletowa zachwyciła publiczność skomplikowaną choreografią połączoną z elementami akrobacji przy akompaniamencie granej na żywo muzyki.

O popularności zespołu świadczy choćby długość kolejki, jaka uformowała się przed gmachem CKK Jordanki. Publiczność tego wieczoru składała się z przedstawicieli każdego pokolenia – na występ przyszły rodziny z małymi dziećmi, młodzież, a także osoby starsze. Każda grupa bawiła się wyjątkowo – nikt nie był obojętny na skomplikowaną choreografię, barwne stroje i skoczną muzykę. Widzowie z podziwem śledzili skomplikowane kroki tancerzy i z zapartym tchem obserwowali niebezpieczne akrobacje.

Formacja Sukhishvili zaprezentowała wiele układów tanecznych, które były połączeniem niezwykłej gracji i imponującej siły. Każdy z nich otrzymał od publiczności gromkie brawa i okrzyki aprobaty. Od romantycznych i delikatnych układów damsko-męskich, które opowiadały miłosne historie, po dynamiczne i niebezpieczne choreografie, podczas których tancerze inicjowali scenę walki na miecze. W ramach tego układu ze ścierających się ostrzy sypał się snop iskier, a odgłosy uderzenia dodatkowo podkreślały rytm słyszanej wtedy muzyki. Mimo dynamicznych układów, podczas których na scenie występowało wielu tancerzy, każdy krok stawiany przez artystów był precyzyjny i równy. Idealne zgranie tancerzy sprawiło, że występ był niezwykle estetyczny w odbiorze. Zwłaszcza w zestawieniu z barwnymi i nieraz błyszczącymi strojami. Kobiety tańczące w długich sukniach zdawały się sunąć niczym zjawy nad sceną. Mężczyźni zachwycali skomplikowanymi figurami akrobatycznymi, licznymi wyskokami i piruetami w zawrotnym tempie. Damska część zespołu wykonywała zwykle układy pełne gracji i wdzięku, charakteryzujące się mniejszą dynamiką niż tańce męskie, jednak nadrabiające elegancją i urokiem. Wśród  z nich znalazł się tradycyjny, gruziński taniec „samaia”. Podczas niego trzy kobiety, ubrane w ozdobne stroje, tańcem opowiadały o trzech obliczach królowej Tamar.

Podczas występu nie zapomniano o znajdującej się na scenie orkiestrze. Momentami tancerze schodzili ze sceny, by uwaga publiczności mogła skupić się wyłącznie na muzykach. Również takie fragmenty przedstawienia cieszyły się wielkim uznaniem ze strony publiczności, udowadniając, że orkiestra zespołu Sukhishvili wykonała nie mniejszą pracę niż występujący w niej tancerze.


Po zakończeniu ostatniego tańca, przygotowanego na ten wieczór, publiczność nagrodziła zespół owacjami na stojąco. Trwały one na tyle długo, by zachęcić grupę do powtórnego wykonania najbardziej spektakularnych fragmentów z ostatniego układu. Zespół Sukhishvili we współpracy z ORBI Group przygotował dla publiczności zaskakującą niespodziankę – losowanie, w ramach którego, wylosowany został zwycięzca, który pojedzie na zapoznawczą wycieczkę do Gruzji. W ramach wydarzenia na terenie CKK Jordanki widzowie mogli zaopatrzyć się w płyty z występami zespołu i atrakcyjne pamiątki.
Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 2347

IMG 2372

IMG 2526

IMG 2561

IMG 2632

IMG 2652

IMG 2670

IMG 2711

Data: 2018-02-07
688
Aktualności

Kubański wieczór w Toruniu – występ Pasion de Buena Vista

Gorące, latynoskie rytmy, kolorowe stroje i pełen pasji taniec – to tylko część atrakcji przygotowanych przez Pasion de Buena Vista. Ostatniego dnia stycznia, na toruńskiej scenie, swoimi głosami czarowali między innymi Maida Grandeurs i Antonio Castro. Zmysłową oprawę taneczną zapewnili artyści, wywodzący się z popularnego nocnego klubu Hawany – kabaretu Tropicana. Wszystko to w połączeniu z graną na żywo muzyką sprawiło, że na jeden zimowy wieczór można było poczuć gorące, karaibskie słońce.
Zespół już od rana przygotowywał się na swój występ – sala została zagospodarowana specjalnie na potrzeby wydarzenia. Zniknęła platforma ze wznoszącymi się rzędami siedzeń. Toruńskiej publiczności zaproponowano za to tradycyjnie ustawione, eleganckie krzesła – by zapewnić widzom jak najlepszą perspektywę podczas oglądania show. Sama scena również została przyozdobiona na ten wieczór. Ilustracja za artystami przypominała ulice gorącej Hawany, co dodatkowo podkreślała ustawiona na scenie replika klasycznego, amerykańskiego samochodu z lat pięćdziesiątych. Atmosferę dopełniło oświetlenie i dym otaczający artystów.
Grupę Pasion de Buena Vista tworzą w większości artyści występujący niegdyś z legendarnym Buena Vista Social Club. Ranga popularności tego znanego kubańskiego zespołu sprawiła, że w 1999 roku powstał o nich wyjątkowy film. Dziś Pasion de Buena Vista swoim repertuarem podtrzymuje tradycje kubańskiej zabawy, jaką niegdyś rozpoczęło Buena Vista Social Club. Nic więc dziwnego, że toruńska publiczność tak łatwo dała się porwać urokowi występu Pasion de Buena Vista. Część gości nie potrafiła oprzeć się energetyzującym dźwiękom i naśladując tancerzy entuzjastycznie poruszała się do porywającej muzyki. Podczas jednego z utworów artyści zaprosili sporą część widowni, by dołączyła do nich na scenie gdzie nauczono ich kilku podstawowych kroków tanecznych. Zarażona energią, pasją i humorem publiczność nie potrafiła odmówić sobie udziału w zabawie i długo tańczyła na podium pod okiem artystów. Po skończonej piosence członkowie Pasion de Buena Vista gorąco dziękowali każdemu, kto towarzyszył im wtedy na scenie. Przy okazji innego utworu tancerze wykonali skomplikowaną choreografię w niezwykłych, fluorescencyjnych strojach kontrastujących z panującym wtedy półmrokiem. Warto nadmienić, że mimo niewątpliwej bariery językowej – choć, by ułatwić komunikacje, większość spektaklu prowadzona była w języku angielskim – zespół wyjątkowo dobrze porozumiewał się z publicznością. Zachęcał ludzi do tańca, śpiewania i wspólnej zabawy. Toruńscy widzowie rozpoznali takie przeboje jak „Guantanamera”, „Quizás, Quizás, Quizás” czy niezwykle romantyczne „Besame mucho”.
Gdy artyści zaśpiewali ostatnią piosenkę publiczność nagrodziła ich zasłużonymi owacjami na stojąco. Zachęcony tym zespół przedłużył kubański wieczór bisem. Podczas niego nikt z publiczności nie usiadł z powrotem na swoim miejscu – każdy bawił się do ostatnich wygranych i wyśpiewanych nut. Kilka chwil po zakończonym występie główni wokaliści Pasion de Buena Vista podpisywali chętnym swoje płyty i plakaty.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 2296

IMG 2231

IMG 2227

IMG 2202

IMG 2136

Data: 2018-02-05
437
Aktualności

Oferta pracy w CKK Jordanki

Uprzejmie informujemy, że Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki prowadzi rekrutację na stanowisko specjalisty ds. wynajmu powierzchni w dziale impresaryjno-programowym.

Więcej informacji na temat pracy tu: http://bip.jordanki.torun.pl/index.php/nabor-na-stanowiska/96-nabor-specjalista-wynajem-powierzchni

Data: 2018-01-22
967