+48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbli?sze wydarzenie:
14/07/2017 | 00:00

AKTUALNOŚCI


Aktualności

Nabór uczestników do projektu „Wsparcie zatrudnienia osób pełniących funkcje opiekuńcze na terenie Gminy Miasta Toruń”

Mieszkasz w Toruniu?

Jesteś rodzicem dziecka w wieku do lat 3?

Przebywasz na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym?

Jesteś osobą bezrobotną?

Wracasz do pracy lub chcesz wrócić do aktywności zawodowej?

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia zapraszają do udziału w projekcie „Wsparcie zatrudnienia osób pełniących funkcje opiekuńcze na terenie Gminy Miasta Toruń”.

W ramach projektu oferujemy:

- finansowanie opieki nad dzieckiem (zatrudnienie niani lub voucher na żłobek) przez okres do 12 miesięcy

- wsparcie w znalezieniu pracy w postaci pośrednictwa pracy i doradztwa zawodowego

- szkolenia zawodowe dostosowane do indywidualnych potrzeb i predyspozycji uczestnika

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Projekt skierowany jest do osób z województwa kujawsko-pomorskiego w wieku aktywności zawodowej wyłączonych z rynku pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi do lat 3 lub powracających na rynek po urlopach macierzyńskich, rodzicielskich lub wychowawczych, w tym do:

  • 56 osób pozostających bez pracy ze względu na sprawowanie opieki nad dziećmi do lat 3
  • 24 osób pracujących i powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym.

Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej osób pełniących funkcje opiekuńcze nad dziećmi do lat 3 przez okres 12 miesięcy.

Szczegółowe informacje oraz zapisy prowadzą:

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu

ul. Konstytucji 3 Maja 40c, parter pok. 11,

tel. (56) 650 85 65 w. 28; 518 447 487

(od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00)

oraz

Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu

ul. Mazowiecka 49A

tel. (56) 658 02 02

(od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00)

 

Informacje i formularze na stronie MOPR

Data: 2017-06-21
77
Aktualności

Przegapiłeś sobotnie wejścia w TVP 2? Nic straconego

W minioną sobotę Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki gościło na antenie TVP 2. Ogólnopolska stacja w ramach programu „Pytanie na śniadanie” przeprowadziła cztery wejścia "live".

Była okazja do zobaczenia m.in. rozmowy z prezesem spółki Grzegorzem Grabowskim, dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Markiem Czekałą czy znanym toruńskim muzykiem Sławkiem Wierzcholskim.

Wejścia "live" z Jordanek prowadzone były w związku z akcją Dni Otwarte Funduszy Europejskich, którą TVP realizuje wspólnie z Ministerstwem Rozwoju.

Więcej informacji tutaj: https://dniotwarte.eu/

 

Dla wszystkich osób, które nie wstały tak wcześnie lub z innych powodów nie mogły zobaczyć materiału mamy dobrą wiadomość.

Wszystkie wejścia dostępne są na stronie internetowej TVP pod adresem:

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/22277928/dniotwarte-eu

Zachęcamy do obejrzenia materiałów.

Data: 2017-05-15
477
Aktualności

CKK Jordanki w programie "Pytanie na śniadanie"

W najbliższą sobotę (13 maja) Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zagości na antenie TVP 2.

Ogólnopolska stacja planuje cztery wejścia "live" w ramach programu „Pytanie na śniadanie”.

Pierwsze wejście planowane jest już o godz. 7:30. Przed kamerami będzie można zobaczyć m.in. prezesa spółki Grzegorza Grabowskiego. Zachęcamy do śledzenia całego programu. W ciągu ponad 2,5 godzinnego materiału będzie można też zobaczyć wnętrze budynku, w tym m.in. salę koncertową, salę kameralną i salę prób, a także posłuchać rozmów ze znanymi gośćmi związanymi z naszym Centrum.

Wejścia "live" z Jordanek będą prowadzone w związku z akcją Dni Otwarte Funduszy Europejskich, którą TVP realizuje wspólnie z Ministerstwem Rozwoju.
Więcej informacji tutaj: https://dniotwarte.eu/

Warto też dodać, że w CKK Jordanki Dni Otwarte Funduszy Europejskich zaplanowane są tydzień później (21 maja). Informacje dostępne są tutaj:
http://www.jordanki.torun.pl/pl/wydarzenia/icalrepeat.detail/2017/05/21/293/-/dni-otwarte-funduszy-europejskich

Data: 2017-05-12
983
Aktualności

Pomóż Jordankom zdobyć kolejną prestiżową nagrodę!

CKK Jordanki jest jednym z 5 finalistów Architizer Awards w kategorii "Sala koncertowa/Teatr".
Architizer jest popularnym angielskojęzycznym portalem poświęconym architekturze współczesnej. O przyznaniu najlepszego budynku w danej kategorii decydują internauci. Do 30 marca można głosować na Jordanki na stronie https://goo.gl/qyS16B. By oddać głos, należy zarejestrować się za pomocą adresu e-mail, co zajmuje tylko minutę! Zachęcamy do oddania głosu!

Otwarte w grudniu 2015 roku Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to 22.000 m2 wyjątkowej architektury zlokalizowanej w samym sercu Torunia. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych oraz dużych konferencji i kongresów dla 1200 uczestników. Centrum mieści dwie sale koncertowe, które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach, mogą odbywać się zarówno imprezy na płaskiej podłodze np. bale, targi i prezentacje samochodów, jak i w konfiguracji teatralnej. Akustyka sali koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś sala kameralna jest wyposażona w system kinowy 3D.
Światowej sławy architekt Fernando Menis zaprojektował budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni, doskonale łączą wartości estetyczne z funkcjonalnymi.Architektura budynku stanowi harmonijną fuzję współczesnych trendów z  historycznym dziedzictwem Torunia. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce.
Na temat CKK Jordanki opublikowano wiele artykułów w prasie międzynarodowej  (m. in. w hiszpańskim dzienniku El Pais, austriackim der Standard, włoskim Corriere della Sera). Powstanie CKK Jordanek odbiło się szerokim echem w prasie branżowej, pojawiło się kilkadziesiąt publikacji m.in. w American Archtecture Review, d+a Design and Architecture, Bauwelt, Architektura-Murator, Architecture Record.

CKK Jordanki zdobyło już wiele prestiżowych nagród m. in. :
•    Nagroda w kategorii „Najlepszy projekt kulturalny” World Architecture Festival w Barcelonie
•    Nagroda Roku 2015 SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało CKK Jordanki nagrodę w kategorii "obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury".
•    Nagroda Bryła Roku 2015 w kategorii wybór jury w konkursie architektonicznym Polityki.
•    Jedna z najlepszych realizacji z betonu w 2015 r. w konkursie WAN
•    Jeden z Nowych Cudów Polski w rankingu National Geographic

Data: 2017-03-16
817
Aktualności

CKK Jordanki w TVP Kultura

3 marca w programie TVP Kultura zaplanowana jest premiera drugiego sezonu Księgi Przestrzeni - jedynego programu dedykowanego polskiej architekturze współczesnej we wszystkich jej aspektach.

Czołówka programu

Program emitowany będzie raz na tydzień, w piątki o godz. 19.20 oraz (powtórka) w soboty około  godz. 12.40.

W aktualnej serii programu znajdzie się prezentacja Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki!

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia całego cyklu. Jest to program, który jako jedyny pokazuje architekturę w tym wymiarze ekranowym a jakość obrazu a tym samym  wizerunek budynków jest priorytetem producentów.

Warto też polubić profil Facebook'owy "Studio Filmowe Autograf", gdzie stale pojawiają się informacje o programie.

Data: 2017-02-23
652
Aktualności

Jordanki w finale!

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki walczy o tytuł najlepszego budynku 2017 roku w kategorii „Obiekt kultury” w plebiscycie Arch Daily – największego portalu o współczesnej architekturze. Toruński obiekt znalazł się wśród finalistów. Głosować można do 6 lutego 2017 r.

Toruńska sala koncertowa zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa znalazła się na długiej liście nominowanych do tytułu najlepszego budynku 2017 w kategorii obiektów kultury w plebiscycie Arch Daily. W pierwszym etapie internauci wybierali wśród trzech tysięcy obiektów. Jordanki pomyślnie przeszły ten etap i znalazły się w ścisłym finale, wśród pięciu najlepszych w swojej kategorii.

Teraz przed nami kolejny, finałowy etap. Zachęcamy do oddawania swoich głosów na Jordanki. Aby to zrobić, należy wejść na stronę

 http://boty.archdaily.com/us/2017/category/Cultural%20Architecture, wybrać CKK Jordanki i zagłosować.

Zwycięzców plebiscytu poznamy 7 lutego.

Arch Daily jest najpoczytniejszym portalem internetowym o architekturze. Codziennie jest czytany przez 500 tysięcy użytkowników z całego świata. Serwisy portalu są prowadzone po angielsku, hiszpańsku, portugalsku i chińsku.

Centrum Kulturalno-Kongresowe może się pochwalić już wieloma wyróżnieniami, np.:

  • Nagroda w kategorii „Najlepszy projekt kulturalny” World Architecture Festival w Barcelonie,
  • Nagroda Roku 2015 SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało CKK Jordanki nagrodę w kategorii "obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury",
  • Nagroda Bryła Roku 2015 w kategorii wybór jury,
  • Wyróżnienie w kategorii w kategorii „Nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej" w konkursie Modernizacja Roku 2015,
  • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście 6 najlepszych projektów w ramach zestawienia World Architecture News Award 2016 w kategorii „beton w architekturze”,
  • Finalista w konkursie „7 Cudów Polski” w konkursie organizowanym przez National Geographic Traveler Poland.

Info za torun.pl

Data: 2017-02-02
696
Aktualności

Najlepszy budynek 2017 roku w Toruniu? Zagłosuj na CKK Jordanki!

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki walczy o tytuł najlepszego budynku 2017 roku w kategorii „Obiekt kultury” w plebiscycie Arch Daily – największego portalu o współczesnej architekturze. O przyznaniu tego tytułu zadecydują internauci!

Toruńska sala koncertowa zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa znalazła się na długiej liście nominowanych do tytułu najlepszego budynku 2017. Zachęcamy do oddawania swoich głosów na Jordanki, tym bardziej, że głosowanie jest bardzo proste! Wystarczy wejść na stronę http://boty.archdaily.com/us/2017. Następnie z listy po lewej stronie trzeba wybrać zakładkę „Cultural Architecture”. Kolejnym krokiem jest znalezienie budynku z pomocą wyszukiwarki, wpisując w okienko „Firm” - Fernando Menis – czyli imię i nazwisko autora projektu. Otwiera się wówczas końcowa strona, na której można oddać głos na CKK Jordanki. Tu wystarczy kliknąć w niebieski przycisk „Nominate this project”. Oddawać głos można tylko raz i nie później niż do 30 stycznia do godz. 9:00. Następnie pięć projektów z największą liczbą głosów będzie przejdzie do kolejnego etapu głosowania, również internetowego. Zwycięzców poznamy 7 lutego.

Arch Daily jest najpoczytniejszym portalem internetowym o architekturze. Codziennie jest czytany przez 500,000 użytkowników z całego świata. Serwisy portalu są prowadzone po angielsku, hiszpańsku, portugalsku i chińsku. Istnieje od 2008 roku.

Data: 2017-01-25
476
Informacje

Parking CKK Jordanki

PARKUJ W CENTRUM STARÓWKI!

Jeżeli pragniesz skorzystać z bogatej oferty kulturalnej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki lub planujesz zwiedzanie urokliwego Starego Miasta możesz swobodnie zostawić swój samochód na niedrogim, suchym i bezpiecznym parkingu podziemnym.

Mamy 185 miejsc parkingowych, w tym miejsca dla niepełnosprawnych.

Pojazdy wyposażone w instalacje LPG mają możliwość wjazdu.

1.       PRZYJEDŹ I POBIERZ BILET

2.       ZAPARKUJ I KORZYSTAJ Z UROKÓW MIASTA

3.       ZAPŁAĆ GOTÓWKĄ I WRACAJ DO NAS JAK NAJCZĘŚCIEJ

          LUB

          WYKUP WŁASNE MIEJSCE ABONAMENTOWE

 CENNIK

KAŻDA ROZPOCZĘTA GODZINA PARKOWANIA:

6:00 – 17:00             3 PLN

17:00 – 6:00             2 PLN

BILET DOBOWY     30 PLN

ABONAMENTY MIESIĘCZNE:

od poniedziałku do piątku, między 7:00 a 17:00 –147,6 PLN

codziennie, całą dobę – 282,9 PLN

MOŻLIWOŚĆ DOSTOSOWANIA OFERTY ABONAMENTOWEJ DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB KLIENTA

KONTAKT W SPRAWIE BILETÓW I ABONAMENTÓW

 od poniedziałku do piątku,

w godzinach 8:00 – 16:00

pod numerami telefonów:

516 277 926  lub   516 277 999

od poniedziałku do piątku,

w godzinach od 16:00 do 8:00

oraz w weekendy,

pod numerem telefonu:

56 643 19 50 – RECEPCJA CKK JORDANKI

KONTAKT W SPRAWIE ELEKTRONICZNYCH KART WJAZDU  (usuwanie usterek)

od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8:00 – 16:00
pod numerem telefonu:
798 052 029

 od poniedziałku do piątku,

w godzinach od 16:00 do 8:00

oraz w weekendy,

pod numerem telefonu:

56 643 19 50 – RECEPCJA CKK JORDANKI

FILMIK O PARKINGU

Data: 2017-01-10
3237
Aktualności

Płyta z autografem Stinga na licytacji 25. finału WOŚP 

Przed swoim koncertem 8 grudnia w Centrum Kultrualno-Kongresowym Jordanki, Sting na prośbę Prezydenta Miasta Torunia, podpisał swoją płytę winylową. Płyta ta zostanie przekazana na tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sting, na koncercie 8 grudnia w Toruniu, promował swój najnowszy album "57th&9th". Koncert był retransmitowany przez Telewizję Polską.

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej części 8 utworów zaśpiewała Anna Maria Jopek z zespołem w składzie: Robert Kubiszyn – gitara basowa, Krzysztof Herdzin – fortepian, akordeon, flet, chórki, Piotr Nazaruk – flety, gitara, wokal, Paweł Dobrowolski – perkusja, instrumenty perkusyjne. W drugiej części wystąpił Sting, któremu towarzyszyli Dominic i Rufus Miller – gitara, chórki oraz John Freese – perkusja. Brytyjski artysta zaśpiewał 3 utwory ze swojej nowej płyty „57th&9th” oraz 4 z dawniejszego repertuaru i jeden bis. Do wspólnego wykonania „Fragile” zaprosił Annę Marię Jopek.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to piękna akcja, dzięki której każdy może dać coś od siebie. Już od lat zbieramy wspólnie fundusze na aparaturę medyczną dla potrzebujących. Mogę zapewnić, że płyta, którą przekazuję na aukcję była osobiście podpisana przez Stinga w Toruniu, tuż przed nagraniem gali telewizyjnej – powiedział dla serwisu torun.pl prezydent Michał Zaleski.

Płyta „57th&9th” została specjalnie oprawiona, ale nie ukryta za szybą, dzięki czemu zwycięzca licytacji, do którego trafi wydawnictwo, będzie mógł cieszyć się muzyką Stinga w domowym zaciszu, w wyjątkowym, kolekcjonerskim wydaniu.

Aukcja  zakończy się 17 stycznia, licytacja trwa w serwisie  www.aukcje.wosp.pl.

Powtórna emisja koncertu na antenie TVP 1 zaplanowana jest 14 stycznia 2017 r. o godz. 21.40 oraz  15 stycznia o godz. 5.08 w TV Polonia.

Fot. torun.pl

 

Data: 2017-01-04
1303
Aktualności

Koncert Stinga w TV już w niedzielę

W Nowy Rok o godz. 17.30 w TVP 1 można będzie obejrzeć zarejestrowaną w Toruniu 8 grudnia 2016 r. Telewizyjną Galę z udziałem Stinga i Anny Marii Jopek.

Gala składała się z dwóch części. W pierwszej części 8 utworów zaśpiewała Anna Maria Jopek z zespołem w składzie: Robert Kubiszyn – gitara basowa, Krzysztof Herdzin – fortepian, akordeon, flet, chórki, Piotr Nazaruk – flety, gitara, wokal, Paweł Dobrowolski – perkusja, instrumenty perkusyjne. W drugiej części wystąpił Sting, któremu towarzyszyli Dominic i Rufus Miller – gitara, chórki oraz John Freese – perkusja. Brytyjski artysta zaśpiewał 3 utwory ze swojej nowej płyty „57th&9th” oraz 4 z dawniejszego repertuaru i jeden bis. Do wspólnego wykonania „Fragile” zaprosił Annę Marię Jopek.

Warto dodać, że 27 grudnia TVP1 wemitowała także nagrany w Toruniu wywiad ze Stingiem, przeprowadzony przez Agatę Konarską. Będzie on powtórzony w sobotę, 31 grudnia o godz. 10.25 w TVP 1 i 14 stycznia o godz.15.30 w TV Polonia.

Natomiast powtórna emisja toruńskiej gali telewizyjnej zaplanowana jest 14 stycznia 2017 r. o godz. 21.40 oraz  15 stycznia o godz. 5.08 w TV Polonia.

Zdjęcie: Pachfoto/SOS Music

Tekst: torun.pl

Data: 2016-12-29
895
Aktualności

W Wigilię kasa jest nieczynna

Uprzejmie informujemy, że w najbliższą sobotę (24 grudnia - Wigilia) kasa CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3 będzie nieczynna.

Jednocześnie informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - Wiela Gala Sylwestrowa o gdz. 20.30 został odwołany.

Przepraszamy za zaistniałe niedogodności.

Data: 2016-12-19
326
Aktualności

Plac imienia Grzegorza Ciechowskiego przed Jordankami

Plac przed salą koncertową na Jordankach nosi od 15 grudnia 2016 r. imię Grzegorza Ciechowskiego.

Uroczystość nadania nazwy, połączona z odsłonięciem na placu aranżacji upamiętniającej zmarłego 22 grudnia 2001 r. lidera „Republiki”, zainaugurowała tegoroczne Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Autorką obelisku nawiązującego do czarno-białej symboliki "Republiki” jest toruńska rzeźbiarka Małgorzata Mikielewicz. Aranżację odsłonili wspólnie żona i syn Grzegorza Ciechowskiego, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz reprezentujący radę miasta radny Bartłomiej Jóźwiak.

Nazwą tą oddajemy hołd samemu artyście i wyrażamy toruńską pamięć o człowieku, który określił jedno z najciekawszych zjawisk w dziejach polskiej muzyki – mówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Odsłonięciu aranżacji towarzyszyła interaktywna akcja plastyczna Galerii Rusz - na wystawionym przed salą bilbordzie z napisem „Najbardziej w życiu pragnę stworzyć...” mieszkańcy mogli dopisać własne zakończenie. Warto dodać, że przez cały grudzień na bilbordach Galerii Rusz w Toruniu i Warszawie prezentowane są prace poświęcone Ciechowskiemu.

Po odsłonięciu obelisku w sali koncertowej na Jordankach rozpoczął się koncert pt. "Obywatel GC Tak Tak 2.0", w którym wystąpili m.in. laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego: Julia Marcell, Mela Koteluk, Misia Furtak, Piotr Rogucki, Błażej Król, a także Skubas. Nowe aranżacje piosenek przygotował Andrzej Smolik.

To nie koniec wydarzeń w ramach tegorocznych Dni Grzegorza Ciechowskiego. W piątek, 16 grudnia o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie poświęcone książce "My lunatycy. Rzecz o Republice" z jej autorami Anną Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim. Gościem spotkania w Galerii Przydasie, ul. Pod Krzywą Wieżą 1będzie też Zbyszek Krzywański. Natomiast o godz.19:00 w Dworze Artusa z utworami Grzegorza Ciechowskiego zmierzy się zespół "Fonetyka". Formacja znana jest z tego, że komponuje utwory do tekstów mistrzów słowa. Po Bursie i Wojaczku artyści sięgnęli po wiersze Ciechowskiego, do których nie stworzył on muzyki. W ten sposób powstał album „Ciechowski”. Dla tych, którzy znają wyłącznie piosenki autora „Białej flagi”, będzie to okazja do odkrycia go jako poety.

Natomiast w sobotę, 17 grudnia w Dworze Artusa odbędzie się też Giełda Winylowa dedykowana Ciechowskiemu i wydaniom jego płyt na czarnych krążkach. Kulminacją obchodów będzie z pewnością Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, który rozpocznie się o godz. 20:00 W Klubie Od Nowa, gdzie zaczęła się kariera grupy "Republika". Jak co roku utwory Ciechowskiego we własnych aranżacjach zaśpiewają artyści ze ścisłej czołówki polskiej sceny muzycznej. Zostanie też wręczona, fundowana przez miasto od roku 2002, Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku laureatem wyróżnienia jest zespół „The Dumplings”. Para nastolatków najpierw podbiła społeczność internetową, a wkrótce potem zaczęła się pojawiać na najważniejszych polskich, a także zagranicznych festiwalach. W 2015 r. muzycy zostali laureatami Fryderyka w kategorii debiut roku. Mają na koncie dwie płyty. Koncert i wręczenie nagrody poprzedzi promocja książki Leszka Gnoińskiego „Republika - nieustanne tango".

Ostatnim akcentem tegorocznego festiwalu będzie 18 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej wernisaż wystawy "Ciechowski – Świetlik". Fotograf Andrzej Świetlik współpracował z muzykiem od 1988 do 2001 r. i przez ten czas wykonał kilkanaście sesji fotograficznych. Na wystawę składa się 41 wielkoformatowych zdjęć. Powstał również album dedykowany Ciechowskiemu. Spotkanie z autorem zdjęć o godz. 17:00, otwarcie wystawy - o godz.18:00.

 

Tekst: www.torun.pl

 

Zdjęcia Paweł Walinowicz

plac

 

plac gc

piotr rogucki

skubas

mela koteluk

 

 

Data: 2016-12-16
1374