Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:
categoryimage 06 kwiecień 201819:00

Polskie głosy - Tu i teraz

Kup bilet

INFORMACJA


czerw 1 1

Polskie głosy to muzyczna prezentacja osiągnięć kompozytorskich współczesnych twórców, ze specjalnym naciskiem na współpracę ze środowiskiem kompozytorskim naszego regionu.
W trakcie weekendu 6-8 kwietnia zabrzmią dwa koncerty - symfoniczny i kameralny - oba poświęcone polskiej muzyce współczesnej, która, mamy nadzieję, ukazując swój wielowymiarowy i wielowątkowy obraz zapisze się w pamięci wszystkich uczestników wydarzenia.

Wystąpią:
Michał Szymanowski - fortepian
Szymon Bywalec - dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
Maciej Bałenkowski - Comets
Włodek Pawlik - II Koncert na fortepian i orkiestrę ("Zamówienia kompozytorskie" Instytutu Muzyki i Tańca)
Piotr Moss - Dédicace VIII (polskie prawykonanie)
Suita Pomerania  (kompozycja zbiorowa):
I Tomasz Cywiński - Zamek Krzyżacki
II Rafał Kłoczko - Kamienica pod Gwiazdą 
III Jędrzej Rochecki - Fortefikacje toruńskie 
IV Ewa Fabiańska - Jelińska - Katedra Świętych Janów 
V Magdalena Cynk - Jarmark Katarzyński 

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Artysta - rezydent"

 

Michał Karol Szymanowski
Jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii  Muzycznej w Bydgoszczy i w Łodzi.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: Konkursu Mozartowskiego MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. J. Zarębskiego w Warszawie (2012), o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. I. J.  Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), Pamięci V. Horowitza w Kijowie (2007) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopinaw Warszawie (2015, 2008).
Michał Szymanowski występował w Polsce, Europie (m. in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Szwajcarii), Azji (Japonia, Korea, Hongkong) oraz za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie czy Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym na Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie, Long Lake Festival w Lugano, a także trzykrotnie na Festiwalu „Chopin i Jego Europaˮ, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacy Jana Paderewskiego i Józefa Wieniawskiego.
Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Marek Pijarowski czy Michał Dworzyński, grając z towarzyszeniem m.in. Teresa Carreño Youth Orchestra of Venezuela, Orkiestry Symfonicznej Teatru Narodowego w Brasilii, Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestry Filharmonii w Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, a także Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus oraz Capelli Bydgostiensis.
Oprócz repertuaru solowego Michał Szymanowski często wykonuje również muzykę kameralną, koncertując z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Benedictem Kloecknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i innymi artystami.
Michał Szymanowski nagrał dwie płyty dla wytworni CD Accord z utworami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego. Albumy pod nazwą Michał Szymanowski Piano Recital zostały wysoko ocenione przez krytykę; w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwaćˮ.

Maciej Bałenkowski (ur. 1993) – kompozytor, teoretyk muyki. Od 2015 swoje utwory konsultuje z prof. dr. h.c. mult. Krzysztofem Pendereckim, a od roku akademickiego 2017/2018 jest doktorantem w jego klasie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Utwory Macieja Bałenkowskiego prezentowano m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, wielu krajach Europy i niemal w całej Polsce. Odbywał stypendia w Hochschule der Künste Bern w ramach programu „Swiss mobility“ oraz w Conservatorio superior de música „Joaquín Rodrigo" Valencia.

Włodek Pawlik (ur. 1958) - pianista i kompozytor, laureat pierwszej i jedynej nagrody Grammy 2014 dla polskiego jazzu, za płytę „Night In Calisia. Cechą charakterystyczną twórczości Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage'u . W jego dorobku znajduje 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, teatralnej, kompozycji orkiestrowych, muzyka do baletu, opera, kantata, dwa koncerty fortepianowe, utwory wokalne.

Piotr Moss (ur. 1949) jest autorem licznych kompozycji orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. Na czoło wysuwa się muzyka instrumentalna, w tym - obok dzieł na orkiestrę, solowych oraz utworów przeznaczonych na różne konfiguracje instrumentalne - szereg kompozycji na instrument solo z towarzyszeniem orkiestry. W swoich zainteresowaniach wykorzystuje wszystkie nieomal gatunki i formy, posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, Obok dzieł instrumentalnych ważne znaczenie w dorobku kompozytorskim Mossa odgrywają dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne, wśród których szereg jest o tematyce religijnej.

SUITA POMERANIA to kompozycja specjalnie napisana dla Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Wszyscy kompozytorzy tego dzieła to absolwenci toruńskiej szkoły muzycznej, urodzeni w Toruniu.

Zamek Krzyżacki ta bardzo krótka muzyczna opowieść o Zamku Krzyżackim oparta w całości na pieśni Christ ist erstanden (Chrystus zmartwychwstał) – staroniemieckiej pieśni wielkanocnej, której melodia opiera się na łacińskiej sekwencji Victimae Paschali Laudes. Sama pieśń Christ ist erstanden jest przypuszczalnie najstarszą pieśnią liturgiczną spisaną w języku niemieckim, uznaną przez Zakon Krzyżacki za hymn zwycięstwa.
Tomasz Cywiński jest kompozytorem i aranżerem. Instrumentuje i aranżuje dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, dla  festiwalu Tour de Carillon, Toruńskiego Blaszanego Kwartetu Dętego  Copernicus Brass, , gdańskiego kwintetu Hevelius Brass. Wyróżniony w Konkursie Kompozytorskim Fides et Ratio (2009) oraz w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Muzyka Ogrodowa Wrocław-Kraków (2010/11). Otrzymał II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralny Utwór Liturgiczny (2011).

Kamienica pod Gwiazdą - utkana z krótkich motywów, które zmieniają się jak liczne ornamenty umieszczone na Kamienicy, które z daleka wyglądają podobnie, z bliska są zupełnie różne.
Rafał Kłoczko - dyrygent, kompozytor, teoretyk muzyki. Sztuki dyrygenckiej uczył się pod okiem m.in. R. Delekty, W. Michniewskiego, J. Przybylskiego, M. Guidariniego, J. Kaspszyka, C. Mettersa, E. Wiesztordt i G. Chmury. Obecnie pracuje nad doktoratem z dyrygentury w krakowskiej Akademii Muzycznej. W roku 2016 pełnił będzie funkcję asystenta przy Filharmonikach Wiedeńskich w ramach najsłynniejszego festiwalu operowego na świecie Salzburger Festspiele 2016, a od 2017 r. odbywa staż dyrygencki w Wiedeńskiej Operze (Wiener Staatsoper).

Fortefikacje toruńskiegra słów, nawiązuje do fortyfikacji, jest głośny, kompozytor chciał wyrazić kontrast między światem kultury a światem militarnym, dwa nastroje – tętniące życiem miasto z jazzującym klimatem, z drugiej prosta rzeczywistość zmieniająca się pod wpływem militarnych działań.
Jędrzej Roch Rochecki absolwent kompozycji, teorii muzyki i reżyserii dźwięku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem m.in. nagrody publiczności na festiwalu „Dźwiękowe Perspektywy Ekranu” w Bydgoszczy, II nagrody w Ogólnouczelnianym Konkursie na Concerto Grosso, I nagrody w Konkursie Kompozytorskim im. M. Gordiejuka (AM Bydgoszcz).. Zajmuje się także wykonawstwem muzyki współczesnej. W swoich pracach kompozytorskich wykorzystuje możliwości muzyki elektronicznej komponuje muzykę do filmów i animacji.

Katedra Świętych Janów – miejsce szczególne dla kompozytorki ma charakter kontemplacyjny i refleksyjny. Jest próbą przybliżenia licznych pięknych wspomnień związanych z tym wyjątkowym miejscem. Utwór został skomponowany na pięć dialogujących między sobą instrumentów solowych (flet, klarnet, skrzypce, altówka, wiolonczela) i orkiestrę smyczkową. 
Ewa Fabiańska - Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza oraz kompozycji na AM  w Poznaniu. Kompozytorka tworzy muzykę do animacji, filmów oraz musicali. Jest laureatką licznych konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, m.in.: I i II miejsca w konkursie kompozytorskim na utwór perkusyjny, organizowany przez Oklahoma City University oraz I nagrody w IX Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego za utwór "Miniatures sonoristiques" na puzon preparowany solo (2011).

Jarmark Katarzyński oddaje atmosferę jarmarku, jest czymś w rodzaju  spaceru po straganach. Słychać dzwon Tuba Dei a żywiołowa, zmienna, radosna,  wesoła, muzyka oddaje zgiełk, szum, ruch, nawiązując do ludowości. Jako, że Jarmark Katarzyński co roku towarzyszy Świętu Miasta odbywającemu się na Starówce w czerwcu. Na straganach oprócz  żywności, są. wyroby związane z kulturą ludową, a także biżuterię, galanterię skórzaną, ceramikę, szkło artystyczne, wyroby z drewna, kamienia, pamiątki, wyroby z mosiądzu, wikliny.
Magdalena Cynk jest rodowitą torunianką, absolwentką toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz  Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa kompozycji prof. Franciszka Woźniaka). Studiowała  naukę gry na carillonie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen w Belgii. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne które wykonywane są w wielu miastach regionu, Polski i Europy. Najważniejszymi utworami w jej dotychczasowej twórczości są kompozycje wokalno-instrumentalne, z tekstami często związanymi z kulturą i historią Torunia. Z jej inicjatywy w 2012 roku zostało reaktywowane Pomorskie Towarzystwo Muzyczne, którego została prezesem.

 Wszystkie części, choć napisane przez różnych kompozytorów komponują się w harmonijną całość.

Koncert dostępny w ramach Abonamentu C (kwiecień 2018), szczegóły tutaj.

Bilety w cenach 40 zł normalny, 30 zł ulgowy

Bilety do nabycia na stronie internetowej oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3, 87-100 Toruń (wtorek-sobota w godz. 13.00-19.00)).

Rezerwacja dla grup zorganizowanych :
tel. +48 56 644 83 01
tel. kom. +48 790 206 810
e-mail: k.olszewska@tos.art.pl
Szczegóły

 

a4 Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.

Parking jest również dostępny dla samochodów z instalacją LPG.

Opłaty za każdą rozpoczętą godzinę wynoszą:

3 pln w godz. 6-17

2 pln w godz. 17-6

Na terenie parkingu znajdują się dwie kasy automatyczne, prosimy o uiszczenie opłaty przed wyjazdem.

Informacje kontaktowe
Toruńska Orkiestra Symfoniczna www.tos.art.pl
56 622 88 05
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.