Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:
categoryimage 14 wrzesień 201819:00

Inauguracja 40. sezonu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej | Beethoven 20/20

Kup bilet

INFORMACJA


Wystąpią:
Marian Sobula – fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent
Radosław Droń – asystent dyrygenta

W programie:
S. Moniuszko – Uwertura do opery Halka
L. van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67
I. J. Paderewski - Koncert fortepianowy a-moll op. 17

Inauguracja to przede wszystkim obietnica tego, co czeka nas w wydarzeniach, które poprzedza. Każdą inaugurację cechuje uroczysty i wzniosły charakter magicznej chwili, na którą wszyscy oczekiwali z utęsknieniem. W przypadku rozpoczęcia czterdziestego sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, charakter uroczystości będzie szczególnie podniosły, co zaakcentowane zostało przez organizatorów specjalnie wybranym programem i zaproszeniem do współpracy utalentowanego pianisty.

Każde obszerne dzieło muzyczne rozpoczyna uwertura. Podobnie stanie się w przypadku rozpoczęcia koncertu inaugurującego sezon artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Widzów przywita uwertura, która została napisana przez Stanisława Moniuszkę jako część opery Halka. Chociaż uwertura ta jest częścią większej całości, ze względu na swoją kompozycję może być wykonywana jako samodzielny utwór (pod względem konstrukcji formalnej tworzy bowiem zamkniętą całość). Uwertura do opery Halka jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów Moniuszki, czemu nie trudno się dziwić, biorąc pod uwagę magiczny charakter kompozycji. Wypełniona jest ona niezwykle silnym ładunkiem dramatycznym, który porusza serce każdego słuchacza.

Po wstępie do historii musi nastąpić jej rozwinięcie. W przypadku koncertowego „rozwinięcia” zaprezentowana zostanie widzom V Symfonia c-moll op. 67 autorstwa Ludwika van Beethovena. Symfonia ta jest doskonale znana każdemu melomanowi, ale jej znajomością pochwalić się mogą również osoby, które na co dzień nie wykazują zainteresowania muzyką klasyczną. V Symfonia Beethovena to kompozycja, która stała się nieodzownym elementem naszej kultury. Z tego też względu fragmenty partytury wykorzystywane są w różnych materiałach – często słyszymy je, np. w ścieżce dźwiękowej filmu. Podczas koncertu inauguracyjnego widzowie usłyszą symfonię zagraną w całości przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Interpretacja, która zostanie zaprezentowana 14 września w Sali Koncertowej CKK Jordanki z całą pewnością będzie doświadczeniem zapadającym w pamięć i wzbudzającym dreszcze uniesienia na samo jego wspomnienie. Dramatyczny początek przesączony grozą i pełen triumfalnego uniesienia finał dla wielu widzów mogą zadziałać jak katharsis,   z czego doskonale zdają sobie sprawę organizatorzy. Wybór właśnie tego dzieła na punkt kulminacyjny koncertu nie był przypadkowy.

Po oczyszczającym i uwznioślającym rozwinięciu, nadejdzie czas na wielki finał. Zakończeniem tegorocznej inauguracji sezonu będzie Koncert fortepianowy a-moll op.17 Ignacego Jana Paderewskiego. Do jego wykonania Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosiła gościa specjalnego – utalentowanego Mariana Sobulę. Podczas tego koncertu rozbrzmiewać będą tematy przepełnione serdecznością, poetyczną romantycznością i wielką namiętnością, która triumfalnie dominuje w finale kompozycji. Najpopularniejszy koncert fortepianowy w wykonaniu laureata najwyższych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych na pewno będzie stanowić niezapomniane przeżycie dla każdego melomana.

Inauguracja 40. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej to wydarzenie z precyzyjnie rozplanowaną historią. Historia ta z pewnością stanie się wzniosłą inspiracją, z której – zarówno artyści, jak i widzowie – będą czerpać podczas całego sezonu!

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”


Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem-rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2018/2019 jest Radosław Droń

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

     

Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy

Bilety do nabycia na tos.bilety24.pl oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3, 87-100 Toruń
(wt-sb godz. 13:00-19:00), a w miesiącach lipiec-sierpień (czw-sb godz. 13:00-19:00)

a4 Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.

Parking jest również dostępny dla samochodów z instalacją LPG.

Opłaty za każdą rozpoczętą godzinę wynoszą:

3 pln w godz. 6-17

2 pln w godz. 17-6

Na terenie parkingu znajdują się dwie kasy automatyczne, prosimy o uiszczenie opłaty przed wyjazdem.

Informacje kontaktowe
Toruńska Orkiestra Symfoniczna www.tos.art.pl
56 622 88 05
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.