Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

6 grudnia, 2018

Aktualności

To trzeba zobaczyć choć raz w życiu! „Jezioro Łabędzie” w Toruniu

We wtorek, 4 grudnia, jedna z najlepszych grup baletowych na świecie, Moscow City Ballet, wystąpiła w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Tancerze zaprezentowali ponadczasowy balet Piotra Czajkowskiego. Oklaskom nie było końca.„Jezioro Łabędzie” to balet klasyczny w czterech aktach skomponowany ponad 130 lat temu. Opowiada on o losach tragicznej miłości księcia Zygfryda i Odetty, dziewczyny zaklętej w łabędzia. Mimo że od premiery baletu minęło wiele lat, niezmiennie porusza on całe pokolenia.
Widowisko w CKK Jordanki  rozpoczęła przejmująca muzyka, która zbudowała napięcie sięgające zenitu. W końcu oczom publiczności ukazała się scenografia w pastelowych kolorach. Pierwszy akt baletu upłynął pod znakiem beztroskiej zabawy księcia Zygfryda i jego przyjaciół, której przewodził wiecznie uśmiechający się błazen. Ze sceny biła radość i energia. W drugiej części występu zarówno scenografia, jak i atmosfera, zmieniły się na nieco bardziej mroczne. Książę Zygfryd, wiedziony tajemniczą mocą, dotarł nad jezioro, gdzie poznał Odettę. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Jednak jego szczęście nie trwało długo.
Po przerwie widzowie stali się świadkami balu wydanego przez księżną. Podczas przyjęcia Zygfryd miał zdecydować, którą z kobiet poślubi. Książę nie był jednak zainteresowany potencjalnymi kandydatkami na żonę. Jego myśli zajmowała wyłącznie Odetta. Nagle, w pałacu pojawił się czarnoksiężnik Rotbart z córką Odylią. Podobieństwo dziewczyny do Odetty sprawiło, że książę Zygfryd przysiągł jej dozgonną miłość. Gdy zrozumiał swój błąd, nastąpiła zmiana scenografii. Publiczność znów mogła oglądać krajobraz jeziora. Ostatni, czwarty akt, przyniósł odpowiedź na pytanie: czy miłość zwycięży? Czy odwieczna walka dobra ze złem wreszcie dobiegnie końca? To zdecydowanie najbardziej poruszająca część występu.
W Toruniu moskiewscy tancerze udowodnili, że za pomocą baletu można przedstawić całą paletę emocji – począwszy od radości i miłości, poprzez skruchę i żal, na tęsknocie skończywszy. Artyści wyrażali swoje uczucia i myśli za pomocą ruchów oraz mimiki. Każdy, nawet najdrobniejszy gest, miał znaczenie. To wszystko pozwoliło widzom przenieść się do baśniowego świata.
W „Jeziorze Łabędzim” tancerze musieli zmierzyć się z bardzo trudną i szczegółową choreografią, jednak wspaniale podołali temu zadaniu. Mogło się wydawać, że prima baleriny oraz tancerze unosili się nad ziemią. Zdradzał ich jedynie delikatny tupot point. Wrażenie na widzach wywierały zarówno sceny grupowe, z perfekcyjną synchronizacją, jak i solowe partie taneczne. Uwagę zwracały również dopracowane pod każdym względem kostiumy.
Okazuje się, że balet nie potrzebuje słów. Balet potrzebuje widzów łaknących emocjonalnych uniesień. Kolejna okazja do wzruszeń już w marcu. Na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki ponownie będzie można podziwiać „Jezioro Łabędzie”, historię miłosną opowiedzianą za pomocą tańca. Tym razem do Torunia zawitają artyści z Rosyjskiego Klasycznego Baletu Moskwy.

Sara Watrak

Zdjęcia Marta Mróz

Zobacz także

4.12 19:00 | Sala Koncertowa

Jezioro Łabędzie

Inne artykuły

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.