Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:
18/03/2018 | 18:00

WYDARZENIA


AKTUALNOŚCI

ZOBACZ WSZYSTKO
Aktualności

Jubileuszowa edycja Welconomy w Toruniu – dzień drugi

Trzy tury dyskusyjne, 11 tematów do wyboru, i kilkudziesięciu specjalistów – to wszystko zaserwował drugi dzień Forum Gospodarczego Welconomy w Toruniu. Jubileuszowa edycja odbywała się na terenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

W ramach pierwszej tury paneli dyskusyjnych odbyły się rozmowy na temat:

„Współczesna kobieta biznesu – Afrodyta czy Atena?” – dyskusja poprowadzona została przez Kingę Chalecką – prezes Stowarzyszenia Kobiece Forum Biznesu i Katarzynę Cichocką – coacha i trenera biznesowego we wspomnianej organizacji. Podczas rozmowy starano się znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak: co współcześnie oznacza równouprawnienie w biznesie? Czy młode pokolenie kobiet, obracające się głównie w sferze social media, odnajdzie się w swoim przyszłym zawodzie? Czemu niektórzy pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn? Jakim wyzwaniom muszą sprostać kobiety na współczesnym rynku pracy?

„Infrastruktura kolejowa w Polsce: bariery i wyzwania rozwojowe” prowadzona przez Piotra Króla – posła RP, Przewodniczącego Komisji ds. Kolejnictwa i Poczty, zaowocowała w poruszenie wielu istotnych kwestii. Między innymi rozmawiano na temat współczesnych rywali na polskim rynku kolejowym, zdradzono plany wprowadzenia wspólnego biletu i inne rozwiązania mające na uwadze przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo pasażerów. Wyrażono swoje prognozy dla kolei wąskotorowych i przyszłościowego pomysłu integracji kolei z komunikacją miejską.

„Jak skutecznie wypromować region i miasto na arenie międzynarodowej?” – moderatorem dyskusji był Andrzej Jonas, czyli Redaktor Naczelny „The Warsaw Voice”. Wraz z ekspertami podkreślał on wagę pełnego wykorzystania zasobów regionu, współpracę z samorządami i firmami, co mogłoby zaowocować w promocję regionalnych produktów. Zastanowiono się nad spójnością przekazów reklamujących Polskę na forach międzynarodowych oraz nad odbiorcami takich przekazów – kim są i o kim chcą słuchać? Zauważono, że minęły już czasy, gdy Polskę kojarzono jako ojczyznę papieża Jana Pawła II. Obecnie region promuje się dzięki sportowcom (jak Robert Lewandowski lub Kamil Stoch).

Druga tura paneli dyskusyjnych została podzielona na tematy:

„Wpływ nauki na innowacyjny rozwój gospodarczy kraju” – prowadzącym dyskusję został dr Tomasz Marcysiak – wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Uczestnicy dyskusji wraz z ekspertami rozmawiali o korzyściach płynących ze współpracy uniwersytetów z organizacjami biznesowymi. Omawiano bariery, jakie napotkać mogą tego rodzaju instytucje, a także starano się znaleźć rozwiązanie na problem nieufności polskich uniwersytetów wobec zagranicznego dorobku naukowego.

„Polska wieś na dzikim zachodzie - kobieca aktywność na Polskiej wsi w ciągu ostatnich 100 lat” – dyskusję poprowadziła Prezes Fundacji Razem dla rozwoju terenów wiejskich – Agnieszka Odachowska. Słusznie zauważono, że mimo teoretycznie łatwego dostępu do Internetu, w praktyce wiele obywateli jest wyłączonych z czerpania korzyści z tego medium. Mieszkańcy wsi często nie są odpowiednio przygotowani do tego, by płynnie korzystać z nowoczesnych rozwiązań, a co za tym idzie, omijają ich nowe możliwości zarobkowe i biznesowe. Postawiono też pytanie, czy w świecie, gdzie różnice między mężczyznami i kobietami coraz mocniej się zacierają, są jeszcze obszary, w których te różnice pozostają bardzo widoczne?

„Fair play w sporcie, kulturze i polityce” – rolę moderatora tej dyskusji pełnił Jerzy Wenderlich – Przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Poseł na Sejm RP w latach 1993-2015, Wicemarszałek Sejmu 2010-2015. Należy zaznaczyć, że była to jedna z dyskusji cieszących się szczególną popularnością. Niewątpliwie wpływ na to miał fakt, że wśród prelegentów zaproszonych do dyskusji znalazły się tak znane osoby, jak: Otylia Jędrzejczak, Teresa Sukniewicz-Kleiber i Olgierd Łukaszewicz. Razem z uczestnikami zasiadł nawet Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski. Podczas rozmowy zaproszeni eksperci wraz z uczestnikami starali się między innymi stworzyć szeroką definicję terminu fair play, czy uzmysłowić sobie niepisane zasady uczciwości w takich dziedzinach jak kultura, sztuka.

Trzecia tura paneli dyskusyjnych była ostatnią, wraz z jej zakończeniem zakończyła się też XXV edycja konferencji Gospodarczej Welconomy. W ramach ostatnich tematów uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji:

„Pracownik z klasą – rzeczywistość czy marzenie?” – gdzie w rolę moderatora wcielił się Andrzej Chalecki – trener, mówca motywacyjny, mentor, właściciel Firmy Szkoleniowej Inne Spojrzenie. Podczas rozmowy poruszano tematy przekwalifikowania zawodowego – czy odpowiedzialność za nią spada na pracodawcę, czy potencjalnego pracownika? Czym różni się umowa o pracę, od umowy zlecenie? Plusy i minusy różnych typów umów i wynikające z nich konsekwencje dla pracodawców i pracowników? Starano się również znaleźć kompromis idealny, w którym zyski przypadną jednej i drugiej stronie, nie kosztem siebie nawzajem, ale w wyniku owocnej współpracy.

„Rywalizacja czy współpraca z przedsiębiorstwem społecznym” – jako moderator dyskusji wystąpiła Irmina Marcinkiewicz – Prezes MSU Publishing, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, laureatka Plebiscytu Kobieta Roku 2016, zwyciężczyni plebiscytu Menadżer Roku 2017 w kategorii mikro i małe firmy. W rolach ekspertów podczas dyskusji wystąpiło trzech przedstawicieli dużych i znanych firm (BGŻ BNP Paribas, Volkswagen-Poznań i Mueller Fabryka Świec) oraz trzech prezesów przedsiębiorstw społecznych (Spółdzielnia Socjalna „Panto”, Diakonijna Spółka Zatrudnienia oraz Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa”) pozostających w ścisłej współpracy z wymienionymi dużymi korporacjami. Każda z osób mogła wypowiedzieć się na temat zalet ich współpracy, obalić mity na temat spółek realizujących misję społeczną i przybliżyć wyzwania przed jakimi stoją instytucję podejmujące ze sobą współpracę.

„Współczesne wyzwania polityki ochrony środowiska” – dyskusję poprowadził prof. dr hab. Bartosz Rakoczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas niej uczestnicy panelu zadawali pytania na temat prognoz z dziedziny emisji zanieczyszczeń powietrza i akwenów wodnych wynikających z działań różnych sektorów gospodarczych. Głos zabrano też w sprawie aktualnie głośnego problemu ze smogiem. Zastanawiano się też, czy uregulowania prawne są w stanie wpłynąć na jakość działań w sferze ochrony środowiska, czy może powinno się zmienić mentalność społeczną? Skupiono się także na nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych w przemyśle, które mają zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do środowiska.

Równolegle z trzema turami paneli dyskusyjnych, podczas drugiego dnia konferencji gospodarczej Welconomy, odbył się Konwent Wójtów. Zebrani wojewodowie z gmin wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego odpowiadali na współczesne problemy i potrzeby mieszkańców województwa. Poruszono między innymi kwestie inwestycji samorządowych, przebudowy dróg i pomocy terenom poszkodowanym po przejściu ostatnich nawałnic. Pochylono się także nad niezwykle istotnym współcześnie problemem smogu i walki z jego emisją.

Na terenie obiektu CKK Jordanki w ramach Forum Gospodarczego Welconomy promowało się też wiele firm, między innymi: Gazeta Pomorska, Muller, Tauron, Centrum Słuchu i Mowy Medincus, i inni, których przedstawiciele odpowiadali zainteresowanym na liczne pytania dotyczące ich działalności i oferty.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 2835a

IMG 2832a

IMG 2849a

IMG 2853a

IMG 2907a

IMG 3019a

Data: 2018-03-14
72
Aktualności

XXV edycja Forum Gospodarczego Welconomy w CKK Jordanki

Jubileuszowa, 25. edycja Forum Gospodarczego Welconomy została zorganizowana w naszych skromnych progach. Przez dwa dni na sesji plenarnej, a także licznych panelach tematycznych udział w spotkaniach weźmie ponad tysiąc osób.

Forum otworzył wprowadzeniem pod nazwą - dwadzieścia pięć lat minęło - prof. dr hab. Jerzy Buzek – Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych  Energii Parlamentu Europejskiego, Premier Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.
Następnie odbyła się debata zatytułowana: Sytuacja gospodarcza kraju na tle Unii Europejskiej i Świata.

Następnie uczestnicy mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych. W pięciu miejscach zaplanowano aż cztery tury spotkań.
Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.

We wtorek, drugiego dnia forum przewidziana jest kolejna część paneli dyskusyjnych.

IMG 4649

IMG 4652

IMG 4654

Data: 2018-03-12
317
Aktualności

Atak śmiechu w Toruniu – Wielka Trasa Stand-up

Jeśli „śmiech to zdrowie” to toruńska publiczność, zebrana w czwartkowy wieczór w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, powinna cieszyć się wyjątkowo dobrym samopoczuciem jeszcze przez długi czas. Wszystko za sprawą występu polskich komików w ramach „Wielkiej Trasy Stand-up”.
Tego dnia w rolę gospodarza wieczoru wcielił się Antoni Syrek-Dąbrowski. Jednak mężczyzna nie ograniczył się wyłącznie do zapowiadania swoich kolegów. Każde wyjście na scenę było jego mini występem z ogromną dawką poczucia humoru! Występy te charakteryzowały się ogromną interakcją z publicznością, która odpowiadała na pytania prowadzącego i wtrącała swoje śmieszne uwagi w tok jego show.
Otwierającym skeczem był występ Darka Gadowskiego. Mężczyzna swoim humorystycznym podejściem do współczesnej rzeczywistości postawił swoim następcom wysoką poprzeczkę! Jednak kolejno występujący Cezary Jurkiewicz i Wojtek Fiedorczuk sprostali wyzwaniu. Każdy komik wywoływał wśród publiczności głośne wybuchy śmiechu. A tematy do żartów nie były łatwe! Często ocierały się o problemy polityczne, lub wprost zagłębiały w tematy, które wielu określiłoby mianem tabu. Jednak każdy żart zakończony był salwą śmiechu, a nie odgłosami niesmaku.
Jako ostatni przed przerwą wystąpił Piotr Szumowski. Jego poczucie humoru cechuje się ogromnym dystansem do samego siebie, czym podbił serca toruńskiej publiczności. W przerwie występu torunianie mogli zaopatrzyć się w jego książkę „Komik dookoła świata”, którą autor podpisywał.
Po krótkim odpoczynku na nowo rozbudził publiczność występ Maćka Adamczyka. Jak nikt inny potrafił on zmienić najzwyklejszą, codzienną czynność w przezabawną anegdotę! Występujący po nim Sebastian Rejent przyprawił publiczność o atak śmiechu, a niejednokrotnie o rumieniec na twarzy, poruszając w swoim monologu wyjątkowo kontrowersyjne tematy.
Ostatnim komikiem występującym tego wieczora na scenie CKK Jordanki był Błażej Krajewski. Zaskoczył on widzów swoimi zdolnościami w naśladowaniu znanych z telewizji i popkultury osobistości. Dzięki niemu można było usłyszeć charakterystyczny głos kreskówkowego lowelasa - Johnnego Bravo, wybrać się „Boso przez świat” z Wojciechem Cejrowskim i pośmiać z nieudolnych żartów Karola Strasburgera w „Familiadzie”.
Na pożegnanie wszyscy komicy zebrali się na scenie, by zrobić sobie grupowe zdjęcie z publicznością. Po zakończonych występach fani mogli pożartować sobie z komikami przy okazji odebrania od nich autografu, lub zrobienia sobie własnego, pamiątkowego zdjęcia.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 9752

IMG 9831

IMG 9837

IMG 9878

IMG 9956

IMG 9963

IMG 9995

Data: 2018-03-03
397