Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:
16/12/2017 | 19:00

WYDARZENIA


categoryimage
Koncerty
categoryimage
Koncerty
categoryimage
Koncerty
categoryimage
Teatr
categoryimage
Teatr

AKTUALNOŚCI

ZOBACZ WSZYSTKO
Aktualności

Jak ten czas leci.... Mamy już dwa lata!

Już od dwóch lat w Toruniu działa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. W tym stosunkowo krótkim czasie odbyło się u nas ponad 600 różnego rodzaju imprez, w których uczestniczyło ponad 300 tysięcy gości.

W CKK Jordanki wystąpiło wiele nie tylko polskich, ale i światowych gwiazd. Grali u nas Lisa Stansfield, Goran Bregovic, Richard Bona, The Animals, Wishbone Ash, Glenn Miller Orchestra, Jaromir Nohavica, Suzanne Vega, Lura, Nigel Kennedy i Al Di Meola. Występowały znane grupy baletowe (np. Moscow City Ballet). Największym wydarzeniem o globalnym wymiarze była telewizyjna gala Stinga, który właśnie nasze Centrum wybrał jako jedno z miejsc promocji swojej najnowszej płyty "57th & 9th". Spośród polskich wykonawców gościliśmy m.in. Dżem, Kazika Staszewskiego, Agnieszkę Chylińską, Marylę Rodowicz, Dawida Podsiadło, Kayah, Lady Pank, Kasię Nosowską, Brodkę, Annę Marię Jopek, Anię Dąbrowską i wielu innych. W planach mamy kolejne ciekawe wydarzenia.

Praktycznie od początku funkcjonowania CKK Jordanki znajdowało się w centrum uwagi mediów branżowych oraz wielu środowisk i ośrodków architektonicznych, budowlanych czy turystycznych w Polsce i na świecie. Zaledwie dwuletnie Jordanki mają już na swoim koncie sporo nagród i wyróżnień, m.in.:

    Nagroda w kategorii „Najlepszy projekt kulturalny” World Architecture Festival w Barcelonie,
    Nagroda Roku 2015 SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało CKK Jordanki nagrodę w kategorii "obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury",
    Nagroda Bryła Roku 2015 w kategorii wybór jury,
    Wyróżnienie w kategorii w kategorii „Nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej" w konkursie Modernizacja Roku 2015,
    Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście 6 najlepszych projektów w ramach zestawienia World Architecture News Award 2016 w kategorii „Beton w architekturze”,
    Finalista w konkursie „7 Cudów Polski” w konkursie organizowanym przez National Geographic Traveler Poland.

*****

Centrum, które zaprojektował światowej sławy hiszpański architekt Fernando Menis, znajduje się w centrum Torunia. Nowoczesna bryła doskonale wpisuje się w zabytkowy charakter starówki.  Kilka lat temu na Festiwalu Architektury Światowej w Barcelonie toruński obiekt uznano za najlepszy kulturalny projekt przyszłości.

CKK Jordanki to dwie sale koncertowe – jedna na 882, a druga na 287 miejsc, które można połączyć za pomocą rozsuwanych ścian, to scena plenerowa i doskonale wyposażone garderoby, sale konferencyjne i parking.

Obiekt został pomyślany jako wielofunkcyjny. Daje to możliwość organizacji koncertów muzycznych - zarówno symfonicznych, jak i rozrywkowych, widowisk teatralnych, operowych, musicalowych czy projekcji kinowych, ale także targów, gali, pokazów mody, szkoleń, konferencji, balów i branżowych eventów.

W sali na Jordankach zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Np. większa część kompleksu jest wyłożona tzw. pikado - konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły. W ten sposób Fernando Menis chciał nawiązać do stylu gotyckiego, który jest architektoniczną i historyczną wizytówka Torunia.

Aby zapewnić odpowiednią akustykę dla różnego rodzaju wydarzeń, zaprojektowano ruchome sufity. Składa się na nie pięć brył pełniących rolę ekranów akustycznych, które poprzez zmianę wysokości podwieszenia zmieniają kubaturę sali koncertowej, a przez to czas pogłosu. System podnoszenia i opuszczania kopuł napędzany jest przez pięć zespołów wciągarek po sześć sztuk w zespole.

Widownia na Jordankach jest mobilna. Oznacza to, że może być kształtowana w zależności od odbywających się imprez. Konfigurowanie scenicznej rzeczywistości umożliwiają zapadnie sceniczne. Bez nich zmiana przestrzeni sceny i scenografii byłaby niemożliwa.  Zastosowane w toruńskiej sali rozwiązanie techniczne polegające na pracy zapadni na czterech serapidach łańcuchowych jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce.

Sala jest wyposażona w pięć scenicznych zapadni dwupoziomowych, które służą do kształtowania przestrzeni sceny. Zapadnia jednopoziomowa kieszeni tylnej jest najwyższą w Polsce. Jej długość to ok. 17 m, szerokość 4 m. Zespół napędowy tworzą 4 spiralifty napędzane silnikami elektrycznymi.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest także system wysokociśnieniowej mgły wodnej, który stanowi stałe zabezpieczenie przeciwpożarowe. Czynnikiem gaśniczym jest woda, która pod wysokim ciśnieniem, w specjalnie skonstruowanych dyszach, przetwarzana jest w mgłę wodną. Wysoka intensywność parowania umożliwia odbiór ogromnej ilości ciepła ze źródła pożaru. System jest bezpieczny i ekologiczny. Dzięki temu, że mgła wodna absorbuje cząsteczki dymu i agresywnych gazów, zmniejsza się skażenie powietrza, a zwiększa się widoczność, co poprawia warunki ewakuacji i prowadzenia akcji gaśniczej.

Budynek wielofunkcyjnej sali koncertowej na Jordankach to również nowoczesne centrum konferencyjne, w którym można organizować różnorodne spotkania biznesowe, firmowe wydarzenia, gale, duże konferencje i targi do 1200 uczestników. Jest tu nie tylko sala koncertowa i kameralna, ale również zespół trzech modularnych sal konferencyjnych, który umożliwia organizację zarówno kameralnych spotkań biznesowych, jak i dużych konferencji, szkoleń i prezentacji dla 150 osób. Według branżowego miesięcznika MICE Poland, CKK Jordanki jest jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Polsce.


Budowa Centrum została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków Gminy Miasta Toruń.

Data: 2017-12-13
383
Aktualności

Grzegorz Turnau urodzinowo w Toruniu

Pierwsza środa grudnia rozbrzmiała w Toruniu jubileuszowym koncertem Grzegorza Turnaua. Wydarzenie „L – Live” było kolejną okazją dla artysty by stanąć na toruńskiej scenie Centrum Kongresowo Kulturalnego Jordanki. Ponad pięciuset widzów zdecydowało się wziąć udział w tym szczególnym spotkaniu.
Koncert rozpoczął się piosenką „Koszula” z nowego albumu artysty zatytułowanego „L”, który swoją premierę miał w październiku tego roku. Wiele z utworów, które znalazły się na płycie zostały zaprezentowane toruńskiej publiczności na żywo przez Grzegorza i sześcioosobowy zespół towarzyszący mu na scenie. W skład zespołu wchodzili – saksofonista Leszek Szczerba (specjalnie do jednego utworu zagrał także na flecie), grający na klawiszach i skrzypcach Michał Jurkiewicz (w ramach jednego utworu także na sakshornie tenorowym), artysta wielu gitar Jacek Królik, Robert Kubiszyn na gitarze basowej, wirtuoz perkusji Cezary Konrad i Mariusz Pędziałek na oboju. W ponad dwugodzinnym wydarzeniu nie zabrakło sentymentalnych nut z dawniejszych lat wciąż kojarzonych nierozerwalnie z Grzegorzem Turnauem – jak choćby „Bracka”, czy zagrana na bis „Cichosza”. Znalazły się jednak niespodzianki nawet dla największych fanów, gdy Grzegorz Turnau wraz z zespołem grał piosenki przeznaczone wyłącznie na ten koncert. Tradycyjnie artysta oddał hołd wielu poetom i artystom (tym dawniejszym i bardziej współczesnym) grając utwory napisane pod teksty ich poezji – uhonorowani zostali między innymi Baczyński, Czechowicz, Grechuta, czy Tuwim.
Artysta zaprezentował na scenie nie tylko swój imponujący wokal i talent do gry na pianinie i akordeonie. Pokazał także… siebie, swoje poczucie humoru i osobiste relacje z członkami zespołu. Przyjacielska atmosfera jaka towarzyszyła zgranemu zespołowi została przez Grzegorza Turnaua przeniesiona także na widzów. Gdy między utworami dzielił się z publicznością słowem wstępu do kolejnych piosenek można było poczuć, że poznaje się go bliżej. Opowiadał o swoich początkach w Piwnicy pod Baranami, o przyjaciołach będących zarazem współtwórcami jego utworów – choćby o Michale Zabłockim. Publiczność tego wieczoru została uraczona niezwykłymi doznaniami nie tylko muzycznymi, ale i wizualnymi. Na ekranach, w tle dla zespołu, pojawiały się fragmenty teledysków, nagrania utworzone wcześniej z myślą o zaprezentowaniu ich podczas koncertu, a także relacje na żywo z kamer umieszczonych z boku niektórych instrumentów rejestrujące grę muzyków.
Końcową piosnkę „Naprawdę nie dzieje się nic” zebrana w Toruniu publiczność śpiewała jeszcze długo po tym, gdy sam artysta już zamilkł. Nie był to zresztą jedyny raz, gdy zebrani widzowie śpiewali razem z akompaniamentem artysty. W końcu po zasłużonych owacjach na stojąco zespół zagrał przygotowany na tę okoliczność sztampowy utwór „Cichosza”. Sam Grzegorz Turnau po zakończonym występie wyszedł do publiczności, dając tym okazję do zdobycia przez fanów autografu, czy wspólnego zdjęcia.
Adrianna Tokarska

FOT. Alicja Krzyżelewska

IMG 8329

Data: 2017-12-09
352
Aktualności

Toruń kulturą ustępuje tylko Krakowowi - mamy w tym swój udział

Jak donosi Grzegorz Giedrys w artykule Gazety Wyborczej aż 91 proc. mieszkańców bardzo dobrze i dobrze ocenia ofertę kulturalną Torunia – wynika z badań, które na zlecenie „Gazety Wyborczej” i TOK przeprowadziła firma Kantar Millward Brown w październiku 2017 r. w ramach debaty „Przystanek Miasto”.

Jak się okazuje mamy w tym swój udział. Powstanie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki sprawiło bowiem, że oferta dla mieszkańców jest znacznie bogatsza. '

"To było bezsprzecznie największe wydarzenie dekady, jeśli chodzi o kulturę. Okazała bryła autorstwa Fernando Menisa wpisała nas na listę najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów kulturalnych w tej części kontynentu. Toruń wybrał dość nietypowy model zarządzania budynkiem – stworzył specjalną spółkę, która nie organizuje sama wydarzeń, ale dba o to, aby to miejsce było wynajmowane przez organizatorów. Sala stała się siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, której najbardziej prestiżowe przedsięwzięcia odbywają się właśnie na Jordankach." - możemy przeczytać w artykule.

A także na temat artystów, których gościmy:
"Po tym, jak pojawił się ten obiekt, Toruń przestały omijać trasy koncertowe najpopularniejszych polskich wykonawców. Przyznajmy, do tej pory nie było w Toruniu miejsca, w którym mogliby wystąpić tacy artyści jak Agnieszka Chylińska, Kasia Kowalska i Justyna Steczkowska. Próżno było szukać ich w Dworze Artusa i klubie Od Nowa. W Toruniu brakowało także wieczorów kabaretowych. Teraz za sprawą sali na Jordankach takie spotkania pojawiają się nawet kilka razy w miesiącu. Do naszego miasta częściej przyjeżdżają aktorzy z warszawskich teatrów, którzy występują w lekkich i popularnych komediach. Jordanki zdały także egzamin w 2016 r., kiedy po raz pierwszy na scenie pojawiły się tam spektakle międzynarodowego festiwalu teatralnego Kontakt."

CAŁY ARTYKUŁ autorstwa Grzegorza Giedrysa

Data: 2017-12-07
605