Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:

WYDARZENIA


AKTUALNOŚCI

ZOBACZ WSZYSTKO
Aktualności

Spektakl „Panna bez posagu” w CKK Jordanki

W ramach międzynarodowego festiwalu teatralnego Kontakt’18, na toruńskiej scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, wystawiono rosyjską sztukę „Panna bez posagu”. Spektakl wyreżyserował Dimitrji Krymow. Przedstawiona przez niego historia jest współczesną interpretacją klasycznego dramatu autorstwa Aleksandra Ostrowskiego „Panna bez posagu”.
Historia bez ogródek opowiada o trudnym życiu biednej dziewczyny, która stoi u progu zamążpójścia. Czy ciężko znaleźć pannie bez posagu odpowiedniego narzeczonego? Początkowo zdaje się, że nie. Kilku mężczyzn jest zainteresowanych związkiem z dziewczyną, która nie przyniesie im korzyści majątkowych. Larysa – główna bohaterka dramatu – stoi przed wyborem jednego z nich. Czy ma słuchać własnego serca, czy rozsądku swojej matki? Konsekwencje, jakie dziewczyna ponosi w związku ze swoimi wyborami, znają ci, którzy mieli okazję obejrzeć tę niezwykłą sztukę w CKK Jordanki.
Cieszący się popularnością festiwal teatralny Kontakt ściągnął tego wieczora sporą publiczność, która miała okazję obejrzeć spektakl na specjalnie przystosowanej sali. Scenę powiększono i ustawiono bliżej trybun – tak, że historia toczyła się tuż przed widzami zasiadającymi w pierwszych rzędach. Atmosferę tworzyło liczne oświetlenie, nasilane i słabnące w odpowiednich momentach; dramatyczna muzyka, a nawet dające się odczuć gwałtowne podmuchy wiatru czy przypływy mgły. Najwięcej pracy włożyli jednak aktorzy – odgrywający postacie pełne życia, charyzmy i charakteru. Razem z nimi widzowie mogli przeżywać głęboki smutek dramatu i głośno śmiać się w chwilach groteski. Nie zabrakło też burzenia tak zwanej czwartej ściany, gdy aktorzy prosili publiczność o pożyczenie drobnych rekwizytów, lub gdy część widzów została poczęstowana napojem, by razem z bohaterami „Panny bez posagu” wznieść toast za Larysę. Rosyjskie dialogi zostały przetłumaczone na dwie wersje językowe – polską i angielską – do których każdy z uczestników miał dostęp dzięki rozdanym wcześniej zestawom słuchawkowym.
Po zakończonej historii sala zadrżała od gromkich i długo niegasnących owacji publiczności. Artystów nagrodzono też bukietami kwiatów.
Adrianna Tokarska
Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 1063

IMG 1100

IMG 1101

IMG 1109

IMG 1123

IMG 1131

IMG 1135

IMG 1159

IMG 1131

IMG 1196

IMG 1198

IMG 1203

Data: 2018-05-22
229
Aktualności

"Nasze żony" na scenie CKK Jordanki

„Nie ma monopolu na prawdę! <…> Jesteśmy ludźmi, a to oznacza, że nic nie jest do końca czarne, ani białe” – te słowa wielokrotnie padały z ust Jerzego Radziwiłowicza w kulminacyjnym monologu spektaklu Teatru Syrena pt. „Nasze żony” wystawionego w środę na scenie CKK Jordanki.

Alkohol, tłumione emocje i lęki w połączeniu z xanaxem łykanym przez nomen-omen sprawcę całego zamieszania (w tej roli Wojciech Pszoniak odpowiedzialny również za reżyserię) bez opamiętania, musiały doprowadzić do wybuchów w finale. Napięcie kreowane przez niespieszne tempo połączone z permanentną atmosferą niepokoju okazały się zupełnie uzasadnione o czym przekonała się definitywnie toruńska publiczność. Początkowy, zwodniczy „letarg i marazm” szybko przekształcił się bowiem w nerwową huśtawkę śmiechu i konsternacji. Siła „Naszych Żon” tkwi w nastrojowym kontraście; spektakl utrzymany jest w tragikomicznej konwencji, która nie pozwala widowni bezpiecznie odetchnąć, ponieważ gwałtowne dialogi – prawdziwe jak życie – nieustannie zmieniają punkty widzenia, moralne osądy i odwracają sensy. Niezwykle emocjonujący występ trzech geniuszy polskiej sceny nie tylko stanowi błyskotliwy portret charakterologiczny męskiej przyjaźni („Przyjaźń to nie lokata kapitału, ani polisa” – przekonywał nas bohater, w roli którego talentu użyczył Wojciech Malajkat), ale jest również pretekstem do refleksji nad naturą ludzką i naturalistycznym portretem tytułowego małżeństwa. Zniuansowany humor małżeński zagrany przez wyżej wymienionych panów subtelnymi środkami wyrazu, przy maksymalnym ograniczeniu przestrzeni w związku z minimalistyczną scenografią (niezmienną przez cały, prawie dwugodzinny, występ) zadziałał nadzwyczaj skutecznie. Żarty nie oscylowały bowiem klasycznie jedynie wokół antagonistycznej damsko-męskiej natury, ale wynikały z groteskowej kreacji bohaterów, którzy z upływem czasu odkrywają przed widownią, to co w nich (i w nas) najgłębiej skryte. „Destrukcyjna prawda” o której mowa w spektaklu (autorstwa Erica Assousa) doskonale oddaje wizję życia, w którym – w obliczu kryzysu – tak naprawdę wszyscy improwizujemy „oceniając głową i sercem w różnych proporcjach”. Historia tragicznego incydentu rodzącego w postaciach i widzach moralne dylematy, chodź niepozbawiona humoru, opowiedziana zostaje bez trywializacji czy banału. Nikt nie musi tu niczego udowadniać, a zwroty akcji nie potrzebują wizualnej - ekspresyjnej czy histerycznej oprawy. Przeciwnie – w „Naszych Żonach” wpierane jedynie przez eteryczne oświetlenie (Artur Wytrykus) wybrzmiewają między wierszami w nostalgicznej aurze tego niezwykle mądrego i dojrzałego spektaklu.

Agata Burdajewicz

Data: 2018-05-10
326
Aktualności

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w CKK Jordanki

Weekend 11-13 maja upłynie w naszym centrum pod znakiem Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Zapraszamy do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki!

W piątek rano we współpracy z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną zapraszamy do udziału w próbie otwartej koncertu Z Wiednia do Rosji /Mozart, Prokofiew, Borodin/ w godz. 10:00 – 10:45.

Dystrybucja bezpłatnych wejściówek na próbę otwartą w kasie centrum od dnia 8 maja 2018 r. w godz. 13.00-19.00 od wtorku do soboty.

 

Z kolei w niedzielę będzie okazja bezpłatnie zobaczyć wnętrza CKK Jordanki.

Zwiedzanie obejmuje wizytę w Sali Koncertowej, w Sali Kameralnej, jednej z garderób indywidualnych i zespołowej. Goście podczas oprowadzania mają szansę zapoznać się z historią inwestycji, funkcjonalnościami obiektu oraz zastosowanymi urządzeniami elektroakustycznymi i scenotechnicznymi.

Godziny zwiedzań: 13.00; 14.00; 15.00.

Wstęp wolny; każda grupa maksymalnie do 40 osób.

 

Z kolei wieczorem zaplanowany jest koncert "Podróże po Europie". To część obchodów przygotowanych przez Urząd Marszałkowski. Gwiazdą wieczoru będzie Krystyna Prońko, a koncert zaplanowany jest o godz. 18. Bezpłatne bilety są do odbioru w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Więcej informacji o koncercie TUTAJ

Data: 2018-05-08
1355