Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:
25/04/2018 | 11:30

WYDARZENIA


AKTUALNOŚCI

ZOBACZ WSZYSTKO
Aktualności

Toruń za pół ceny również w CKK Jordanki

W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się czternasta już edycja akcji „Toruń za pół ceny”.
Organizatorami są Urząd Miasta Torunia oraz MELORADIO 92,8 fm, a jednym z miejsc, w którym będzie można skorzystać z przedsięwzięcia jest CKK Jordanki.

Podobnie jak w poprzednich edycjach serdecznie zapraszamy na zwiedzanie budynku naszego Centrum. Dla wszystkich chętnych przewidzieliśmy taką możliwość w najbliższą sobotę (21 kwietnia) o godz. 10, 11 i 12.
Zwiedzanie trwa 30-45 min.
Cena standardowa: 5 zł. Cena po rabacie: 2 zł 50 gr.
Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowa informacja o akcji

Oprócz tego polecamy też propozycje naszych partnerów:

ADRIA - Ludzie Inteligentni

Musica Graciana

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 2018-04-19
342
Aktualności

„Serca na odwyku” na scenie CKK Jordanki

We wtorek, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, odbył się przedpremierowy spektakl komedii „Serca na odwyku”. Na scenie, dla toruńskiej publiczności, wystąpili: Cezary Żak, Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska i Michał Piela.
Autorem „Serc na odwyku” jest Murray Schisgal, a polską wersję zaprezentowaną tego wieczora wyreżyserował grający w przedstawieniu Cezary Żak. Dwuaktowa sztuka przeplata wątki romansu i komedii choć nie zabrakło też nostalgicznych momentów. Aktorzy poruszali tematykę skomplikowanych relacji damsko-męskich, opowiadali o tragicznych zawodach miłosnych, jednak w ostatecznym wydźwięku, przez swoje podejście do życia, wciąż napawali optymizmem. Sarkastyczne przedstawianie małżeństw, randek i romansów przeplatało się ze smutnymi stronami zakochania.
Organizatorzy zadbali o to, by całkowicie przeobrazić scenę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. W nastrojowym oświetleniu publiczność mogła podziwiać wnętrza amerykańskich mieszkań, które zagościły tego wieczora na scenicznych deskach. Przemyślany wystrój i dbałość o każdy szczegół otoczenia pomógł widowni poczuć wyjątkowy klimat historii satyryczno-miłosnych.
Mogłoby się wydawać, że w trakcie spektaklu nie ma miejsca na integrację z publicznością. Jednak aktorzy „Serc na odwyku” przełamali tak zwaną czwartą ścianę i dali widowni okazję choćby do rytmicznego klaskania wpasowującego się w tok opowiadanej historii. Nie mogąc zdradzić szczegółów fabuły i wizji artystycznej reżysera mogę tylko powiedzieć, że rolę aktorów nie raz zaskoczą. Wybierając się na „Serca na odwyku” będzie można posłuchać śpiewu jednego z aktorów, czy podziwiać kunszt taneczny innych. W tajemnicy nadmienię też, że komedia nie kończy się wraz z ukłonami aktorów, a odprowadza publiczność pod samo wyjście z sali – jednak by dowiedzieć się dokładnie o czym mówię, trzeba być na tej błyskotliwej i interesującej sztuce.
Po zakończonym występie publiczność długo dziękowała za wspaniałą zabawę owacjami na stojąco. Aktorzy musieli ponownie wychodzić na scenę, by przyjąć długo niegasnące uznanie w postaci oklasków. Każdemu z obsady wręczono także kwiaty, jako podziękowanie za zapewnienie wysokiej jakości rozrywki.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 3711

IMG 3712

IMG 3716

IMG 3718

IMG 3721

IMG 3724

IMG 3732

 

Data: 2018-04-18
110
Aktualności

Konferencja językowa Evolang XII

Evolang to międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce ewolucji języka. Co dwa lata znawcy dziedzin językoznawczych spotykają się w wybranym miejscu by przedyskutować najważniejsze i najbardziej aktualne problemy językowe. W tym roku, dwunasta edycja tego wydarzenia, odbywa się w Toruniu.

Pierwszego dnia konferencji zainteresowani w temacie studiów językoznawczych mogli zebrać się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Na samym początku uroczyście przywitał wszystkich Wojciech Wysota reprezentujący Uniwersytet Mikołaja Kopernika, we współpracy z którym konferencja Evolang odbywa się w Toruniu. Po nim głos zabrał zastępca prezydenta Torunia – Andrzej Rakowicz, który wyraził nadzieję, że każdy uczestnik wydarzenia znajdzie czas na zwiedzenie naszego pięknego miasta. Po nim słowem powitania podzieliła się Erika Cartmill, jedna ze współorganizatorów konferencji, która zaskoczyła wszystkich wypowiadając kilka pierwszych zdań swojego wystąpienia po polsku. Zanim na scenę wszedł główny mówca tego dnia, głos zabrała jeszcze Christine Cuskley z Instytutu Wymiany Naukowej z Włoch.

Głównym punktem pierwszego dnia konferencji Evolang XII, był wykład Human and Pre-human Culture and Evolution of Language (Kultura ludzi i ich praprzodków a ewolucja języka). Wygłosił go Andrew Whiten, ze szkockiego Uniwersytetu w St Andrew, specjalizujący się w rozwoju kultury. W swoim przemówieniu skupił się na trzech aspektach: ewolucyjnym pochodzeniu kultury, werbalnym i niewerbalnym aspekcie kultury oraz powiązaniu ewolucji kultury z ewolucją języka. Niezwykle ciekawie połączył on swoje badania przeprowadzane na grupie dzieci, z podobnymi badaniami zachowań wśród szympansów. Andrew Whiten dzielił się ze słuchaczami wnioskami z wielu ciekawych eksperymentów, które pomogły mu zbadać mechanizmy nauki poszczególnych zachowań wśród ludzi i szympansów. Podkreślił przepaść dzielącą komunikację zwierzęcą od języka ludzkiego, jednak zaznaczył, że kultura zwierząt i ludzi może być mostem łączącym te dwa światy, co udowodnił w dalszej części swojego wystąpienia. Ciekawe, a przede wszystkim pomocne, były krótkie filmiki wplecione w treść prezentacji, przedstawiające główne momenty przeprowadzonych przez naukowca eksperymentów. Po skończonym wykładzie Andrew Whiten odpowiedział na parę pytań zadanych przez słuchaczy.

Przy okazji inaugurującego dnia konferencji Evolang XII, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, zaprezentowali się też zaproszeni goście. Każdy z nich w krótkiej, czterominutowej prezentacji mógł przedstawić najważniejsze obszary swoich zainteresowań z dziedziny językoznawstwa i zachęcić słuchaczy do udziału w swoim panelu podczas kolejnych dni konferencji. W związku z dużą ilością tematów i ograniczeniami czasowymi niektóre tematy przedstawiane będą, w następnych dniach wydarzenia, równocześnie. W związku z tym zaprezentowane pierwszego dnia zajawki przygotowanych wykładów były szczególnie pomocne. Tegoroczna konferencja będzie bogata w fora zahaczające o wiele dziedzin naukowych, które z początku mogą wydawać się odległe od tematów językowych, jednak pozostają z nimi ściśle związane, jak: muzyka, genetyka, biologa czy antropologia. Przy okazji każdej z prezentacji prowadzący zadbali o to, by dać możliwość na zadanie krótkiego pytania komuś z publiczności.

Po przerwie na posiłek, który dla uczestników konferencji został przygotowany również na terenie Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, zwieńczeniem wieczoru był występ kwartetu smyczkowego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Taka forma uroczystego zakończenia wieczoru przypadła do gustu wielu uczestnikom. Goście licznie zgromadzili się na zmienionej z poprzedniego wystroju sali, by posłuchać nastrojowych utworów zagranych przez Izabelę Bogusz (pierwsze skrzypce), Grzegorza Bogusz (drugie skrzypce), Martę Wroniszewską (altówka) i Karola Wroniszewskiego (wiolonczela). Bez wystawnych dekoracji i w skromnym oświetleniu zespół pozwolił wybić się na pierwsze miejsce swojej muzyce. Przedstawiono repertuar z przekroju różnych epok, zaczynając od muzyki baroku, a kończąc na utworach współczesnych. Nie zabrakło najbardziej znanych kompozycji Bacha, Beethovena czy Mozarta. W wyjątkowy i baśniowy klimat przeniósł słuchaczy utwór „Beauty and the Beast”, który w wykonaniu kwartetu brzmiał niezwykle romantycznie i wzruszająco. Nieoczekiwanym elementem był zagrany w całości bez użycia smyczków utwór „Plink, Plank, Plunk”. Koncert zakończył się bisem, o który długimi oklaskami poprosiła oczarowana publiczność.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 3584

IMG 3607

IMG 3628

IMG 3637

IMG 3641

IMG 3664

IMG 3679

IMG 3697

Data: 2018-04-17
125