Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:

WYDARZENIA


AKTUALNOŚCI

ZOBACZ WSZYSTKO
Aktualności

Za nami IX edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej

- Po prostu było tak dobrze, że spadły nam buty! - tak podsumowała w uzasadnieniu werdyktu tegoroczny konkursowy przegląd IX Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej podczas sobotniej gali wręczenia nagród członkini jury konkursowego Magdalena Wojewoda-Mleczko (dyrektor muzyczny RMF Classic). W odniesieniu do bosych stóp Krzesimira Dębskiego, który - bez butów właśnie - dyrygował koncert galowy z udziałem plejady polskich aktorów i wokalistów towarzyszący wręczeniu nagród.

Na scenie Sali Koncertowej toruńskich Jordanek Nagrodę Główną im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w postaci statuetki Złotego Jabłka oraz 12.000 złotych z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego odebrał Kamil Franczak za wykonanie m.in. utworu „Crazy In Love” z filmu „50 twarzy Greya”, który – pośród wielu innych wykonań tego wieczoru – miała szanse wysłuchać toruńska publiczność.

„Ekscytujący wieczór pełen muzycznych i filmowych odkryć, ekranowych wspomnień i nowości” - jak określili go prowadzący galę - Magdalena Grąziowska oraz Kacper Kuszewski w swoim programie nieustannie zmieniał epoki i style. Nowe interpretacje i aranżacje otrzymał szereg przebojów z nieoczywistej selekcji polskiego kina (międzywojennego filmu „Ala to nie wypada!” „Jeszcze raz vabank” z filmu Vabank II oraz „Tych lat nie odda nikt” autorstwa Władysława Szpilmanna ostatnio wykorzystany w filmie „Gra o wszystko”) Nie zabrakło inspiracji kinem dla dzieci - przebój „Meluzyna” z Podróży Pana Kleksa wykonała Michalina Łabacz („Wołyń”). W nietuzinkowej interpretacji słynnej „Piosenki telegrafistki” Wojciecha Killara z „Czterech pancernych...” usłyszeliśmy wspaniały głos Emose Uhunmwangho, a spektakularną partię Jeana Valjeana z musicalowych „Nędzników” wykonał niesamowity Jakub Wocial. Zaprezentowano szereg utworów wywodzących się z takich światowych hitów kasowych jak: „Cztery wesela i pogrzeb”, „Buntownik z wyboru”, „Wielki Gatsby” czy „Casino Royale”.

Momentem kulminacyjnym wieczoru było jednak ogłoszenie laureatów przeglądu.
To fantastyczne, oryginalne i niebanalne osobowości – jak określiło zwycięzców jury. Z 45 zgłoszeń zakwalifikowało się 23 wykonawców, a bogatsi o nagrody ufundowane przez : Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz ZAIKS,Toruń opuścili: za najlepsze wykonanie piosenek: z filmu zagranicznego oraz polskiego kolejno: Natalia Piotrowska i Ewa Łobaczewska. III i II Nagrodę regulaminową otrzymały z kolei: Małgorzata Janek oraz Sandra Mika. W ich wykonaniach usłyszeliśmy interpretacje utworów z filmów: „Król lew 2”, „Król rozrywki”, „Point of No Return” i „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”.

Agata Burdajewicz

Data: 2018-07-22
367
Aktualności

Wieczór otwarcia IX edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej

Dziewiętnastego lipca, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, nastąpiło otwarcie IX Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Tegoroczną edycję rozpoczął występ teatru „Rampa” w musicalu „Jesus Christ Superstar”, którego pierwowzór wyreżyserowali Tim Rice oraz Andrew Lloyd Webber.
Przed rozpoczęciem spektaklu zgromadzonych przywitał dyrektor i pomysłodawca Festiwalu – Andrzej Szmak. Docenił on talent i pracę aktorów oraz wyraził radość, że tegoroczną edycję otworzy spektakl tak znakomitej grupy. Następnie na scenie pojawił się prezydent miasta Torunia – Michał Zaleski. Nie tylko przywitał zasiadających na widowni, ale wspominał też pierwsze edycje Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej oraz podkreślał możliwości Sali Koncertowej, w której mogły się one odbyć – czyli CKK Jordanki. Wskazał też jak wiele wspólnego, na przestrzeli lat, ma nasze miasto ze sztuką filmową – począwszy od „Prawa i pięści”, czy „Rejsu” i na serialu „Lekarze” kończąc. Wszystkie te produkcje obrały sobie za scenografie krajobrazy Torunia. Prezydent podkreślił, że po sukcesach dotychczasowych odsłon Festiwalu już nie może doczekać się przyszłorocznej, jubileuszowej edycji.
Przechodząc do najważniejszej części tego wieczora – występu Teatru Rampa – trzeba nadmienić, jak o odpowiednią atmosferę zadbali artyści. Publiczność już przy wejściu na salę witał wonny zapach kadzideł, a miejsca dla widowni spowijał gęsty dym. Jednak tym co zapierało dech w piersiach był przede wszystkim wokal aktorów występujących w ramach musicalu, oraz dynamiczna, rockowa muzyka, którą na żywo grał zespół spowity w mroku przy końcu sceny. Na potwierdzenie niesamowitego występu wymienić można choćby niektórych aktorów – Jakub Wocial, który wcielił się w rolę Jezusa (oraz razem z Santiago Bello wyreżyserował czwartkowy spektakl), Sebastian Machalski jako Judasz i Natalia Piotrowska w roli Marii Magdaleny. Przedstawienie ostatniego tygodnia z życia Jezusa w rockowych utworach sprawiło na publiczności ogromne wrażenie. Już od pierwszych minut sztukę przerywały gromkie oklaski widzów. Artyści zadziwiali nie tylko głosem, ale i tańcem. Niekiedy, gdy utwór śpiewała jedna, bądź dwie osoby, na scenie pojawiali się jeszcze inni aktorzy, którzy w długich, jednolitych szatach tworzyli coś na kształt żywej scenografii, gdy poruszali się rytmicznie za wokalistami. Sztuka pozwalała spojrzeć na postać Jezusa i apostołów w sposób zupełnie odmienny od tradycyjnego. Czy ktoś, przed zapoznaniem się ze sztuką, mógł wyobrażać sobie Drogę Krzyżową w rytmie ostrych brzmień elektrycznej gitary? Lub scenę zdrady Judasza jako rockową balladę?
Po zakończonym występie artyści, łącznie z zespołem, długo odbierali zasłużone owacje na stojąco. Jednak nawet tak gromki i długi aplauz wciąż zdaje się niewspółmierny do ogromu wrażenia, jakie pozostawił po sobie spektakl „Jesus Christ Superstar” w wykonaniu teatru Rampa.
Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 2653

IMG 2658

IMG 2666

IMG 2679

IMG 2703

IMG 2709

IMG 2726

IMG 2732

IMG 2740

IMG 2787

IMG 2831

Data: 2018-07-20
384
Aktualności

Recital Izabeli Szafrańskiej „Śpiewnik filmowy”

Piątkowy wieczór, 20 lipca 2018 r. od godziny 20:30 w CKK Jordanki w Sali Kameralnej, należał będzie natomiast do niezwykłej wokalistki, Izabeli Szafrańskiej, laureatki siódmej edycji Przeglądu Konkursowego i liderki zespołu El Saffron, który znalazł się w finale 6. Edycji „Must Be The Music”.

Recital „Śpiewnik filmowy” będzie popisem artystki obdarzonej wyjątkową barwą głosu, łączącą w sobie dojrzałość z subtelną szlachetnością. Artystyczny rodowód Szafrańskiej to niecodzienny kolaż wielokulturowej muzyki pogranicza splecionej z muzyką sefardyjską – połączenia muzyki żydowskiej i hiszpańskiego flamenco. Na scenie usłyszymy utwory z nurtu piosenki literackiej i filmowej w oryginalnych i niepowtarzalnych interpretacjach. Artystce towarzyszyć będzie Przemysław Zalewski, absolwent UM im. Fryderyka Chopina w Warszawie, utalentowany i doświadczony pianista. Bilety w cenie 20 zł do kupienia przez portal Bilety24 oraz w kasie CKK Jordanki przy al. Solidarności 1–3 od wtorku do soboty w godz. 13:00-19:00.

Data: 2018-07-15
153