Toruńska Orkiestra Symfoniczna powstała w sezonie artystycznym 1978/79, kiedy to funkcjonowała jeszcze pod nazwą Toruńskiej Orkiestry Kameralnej. W 1990 roku zespół przeszedł pod zarząd Miasta Toruń, a w 2006 roku zmienił nazwę na Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Odtąd działalność muzyków dynamicznie się rozwija, zagrano już prawie dwa i pół tysiąca koncertów w Polsce i w Europie. Ogromnym sukcesem muzyków jest miesięczne tournée w Chinach oraz udział w wielu  festiwalach, w tym w dwóch koncertach Gali Operowej w Pampelunie oraz występ w Cirque Royal w Brukseli. Toruńska Orkiestra Symfoniczna jest także organizatorem wydarzenia „Toruń – Muzyka i Architektura” skupiającego się na muzyce klasycznej przedstawianej w zabytkowych, historycznych przestrzeniach. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć muzyków, które są niezwykle imponujące.

Zespół zajmuje się także edukacją muzyczną dzieci i młodzieży z całego województwa kujawsko- pomorskiego, współpracuje z Zespołem Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, aktywnie wspiera młodych muzyków.

Obecnie zespół składa się z 61 członków. W ramach Orkiestry funkcjonują również trzy mniejsze zespoły artystyczne: Toruński Kwartet Smyczkowy, Toruński Kwartet Dęty Blaszany oraz Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest Marek Czekała, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dyrygent oraz założyciel Orkiestry im. Johanna Straussa, zajmujący się m.in. doborem programu artystycznego zespołu, tworzeniem nowych projektów, czy aranżacji muzycznych.

Pierwszym dyrygentem natomiast jest Mariusz Smolij – posiadający światową sławę laureat prestiżowych konkursów, który współpracował z najważniejszymi orkiestrami światowymi oraz nagrał wiele płyt szeroko docenianych i nagradzanych, został także uznany przez American Sympony Orchestra League za mistrza batuty.

Toruńską Orkiestrę Symfoniczną usłyszeć można w Sali Koncertowej i Kameralnej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu, gdyż tutaj od grudnia 2015 roku znajduje się siedziba muzyków i główne miejsce licznych koncertów.

 

Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Al. Solidarności 1-3
87-100 Toruń
NIP: 956-14-29-917
www.tos.art.pl

Sekretariat Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej
od poniedziałku do piątku (godz. 7.00-15.00).
tel: +48 56 622 88 05
fax: +48 56 622 88 05
e-mail: sekretariat(at)tos.art.pl

Kasa biletowa
czynna od wtorku do soboty (godz. 13.00-19.00)
oraz na godzinę przed każdym koncertem.
tel: +48 56 642 43 79
e-mail: kasa(at)tos.art.pl

Kontakt dla prasy:
e-mail:  k.olszewska(at)tos.art.pl

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 - 2013 oraz ze środków Gminy Miasta Toruń