Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Województwo kujawsko-pomorskie, powstałe w 1999 roku, mieści się w centralnej Polsce, zajmuje powierzchnię 18 tys km2 i jest zamieszkiwane przez blisko 2 mln ludzi. Na obecny kształt województwa składają się m.in. Ziemia chełmińska, dobrzyńska i Kujawy. Teren województwa ma charakter nizinny, leży na pograniczu dwóch największych dorzeczy w Polsce – Wisły i Odry. W północno wschodniej części regionu znajduje się malowniczy teren Borów Tucholskich, gdzie utworzony został Tucholski park krajobrazowy. Jest to miejsce niezwykle cenne przyrodniczo, objęte ochroną prawną.

Województwo kujawsko-pomorskie posiada dwie stolice: Bydgoszcz (siedziba wojewody) oraz Toruń (siedziba marszałka i sejmiku województwa). Miasta te są jednocześnie największymi ośrodkami regionu.

Ta jednostka terytorialna  znana jest z unikatowych zabytków architektonicznych. Godne uwagi są budowle powstałe w wyniku działalności Zakonu Krzyżackiego, znajdujące się m.in. w Toruniu, czy Golubiu-Dobrzyniu. Dość charakterystyczne są także bardzo liczne kościoły gotyckie, których najwięcej zachowało się również w Toruniu. Ponadto to właśnie w kujawsko-pomorskim, w Biskupinie, odkryto fundamenty prasłowiańskiej osady sprzed prawie 3 tysięcy lat oraz zrekonstruowano drewniane zabytki tworząc jeden z bardziej znanych skansenów.

W województwie funkcjonuje wiele ważnych instytucji kulturalnych z różnorodnych dziedzin.  Największe ośrodki muzyczne to m.in. Opera Nova i  Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, a także Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Sceny teatralne regionu to: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy i Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Warto także wspomnieć o muzeach okręgowych, posiadających oddziały w obydwu wspomnianych miastach. Toruń i Bydgoszcz to także ośrodki akademickie, funkcjonują tutaj Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Kujawsko-pomorskie jest atrakcyjnym celem turystycznym, rokrocznie licznie odwiedzanym przez polskich i zagranicznych podróżnych.

Urząd Marszałkowski
Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń

www.kujawsko-pomorskie.pl

+48 56 62 18 600
punkt.informacyjny@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy Urzędu Marszałkowskiego:
Poniedziałek: 7:30 – 15:30
Wtorek: 7:30 – 17:00
Środa: 7:30 – 15:30
Czwartek: 7:30 – 15:30
Piątek: 7:30 – 14:00

uestrip

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 - 2013 oraz ze środków Gminy Miasta Toruń