Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

19 listopada, 2023

Aktualności

Festiwal EnergaCAMERIMAGE dobiegł końca. Znamy wszystkich tegorocznych laureatów

Dobiegł końca 31. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. W ubiegłą sobotę w murach Centrum Kulturalno-Kongresowym odbyła się Uroczysta Gala Zamknięcia, a wraz z nią pojawiły się gwiazdy światowego formatu, między innymi: Peter Dinklage, który odebrał Nagrodę dla Aktora oraz Krzysztof Zanussi – laureat nagrody za Całokształt Twórczości. Galę Zamknięcia zwieńczył seans filmu „She Came to Me” napisany i wyreżyserowany przez Rebeccę Miller. W rolach głównych zagrał Peter Dinklage, Joanna Kulig, Marisa Tomei, Brian d’Arcy James i Anne Hathaway.


Toruń jako stolica światowej kinematografii

Przez ostatni tydzień gród Kopernika stał się stolicą światowej kinematografii, a wraz z nim CKK Jordanki jako główny ośrodek uroczystych spotkań z producentami, reżyseriami, operatorami czy aktorami. W tym roku gościliśmy takie sławy jak Willem Dafoe, Adam Driver, Sean Penn, Volker Schloendorff, Jon Kilik, Peter Biziou i wielu innych wspaniałych gości.

W sobotni wieczór, 18 listopada poznaliśmy laureatów 31. edycji EnergaCAMERIMAGE. Rozpoczęliśmy od werdyktu widzów, którzy wybrali najlepszy ich zdaniem film ukazany na festiwalu. W głosowaniu wzięło udział ponad sześć tysięcy osób, którzy uznali, że najlepszym filmem festiwalu jest „Poor Things” wyreżyserowany przez Yorgosa Lanthimosa na podstawie scenariusza Tony’ego McNamary, z Emmą Stone, Markiem Ruffalo, Willemem Dafoe, Ramy Youssefem, Christopherem Abbottem i Jerrodem Carmichaelem w rolach głównych.


Polscy laureaci 31. edycji EnergaCAMERIMAGE

W Konkursie Filmów Polskich nagrodę z rąk Marszałka Województwa Kujawsko-pomorskiego otrzymał Jan Holoubek za film „Doppelgänger. Sobowtór”. Nagroda trafia do wspaniałego twórcy, który mimo młodego wieku, ma tak wspaniałe osiągnięcia. Szczególnie dziękuję za Sobowtóra, który powstał w większości w naszym województwie. Gratuluję i czekam na kolejne wspaniałe filmy – mówił marszałek Piotr Całbecki. Dumny laureat odebrał nagrodę i podziękował słowami: To wielki honor stać tutaj. Wychowałem się na tym festiwalu, uczestnicząc w nim na pierwszym roku studiów operatorskich, także bardzo miło mi tu być. Dziękuję bardzo! – powiedział Jan Holoubek.

Konkurs Główny rozpoczął się od wręczenia nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, którego laureatem został Łukasz Żal za zdjęcia do „Strefy interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Służyliśmy opowieści, służyliśmy historii w najbardziej obiektywny sposób, jak tylko to było możliwe. Dziękuję festiwalowi za tą nagrodę, a szczególnie Jonathanowi za tą wspólną podróż, bo ona zmieniła mnie zarówno jako człowieka, jak i autora zdjęć filmowych. – mówił wzruszony laureat.


Nagroda za Całokształt Twórczości

Przyszedł czas na ważny moment podczas uroczystej Gali Zamknięcia 31. edycji festiwalu. Nagrodę za Całokształt Twórczości z rąk Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, otrzymał Krzysztof Zanussi. Jest dla mnie zaszczytem, że mogę wręczyć Złotą Żabę mistrzowi polskiego kina, profesorowi sztuki filmowej, autorowi filmu, który powstał w Toruniu – „Rok spokojnego słońca”. Widzieliśmy fragmenty tego filmu właśnie w Toruniu i to dla nas zaszczyt, że w edycji toruńskiej festiwalu EnergaCAMERIMAGE, trafia właśnie do pana profesora – gratulował Michał Zaleski. Krzysztof Zanussi podziękował za nagrodę i powiedział: Jest takie powiedzenie, że jak się chce płynąć do źródła, to trzeba płynąć pod prąd. I tak mi się właśnie wydaje, że wieloma moimi filmami starałem się płynąc pod prąd, źródło jeszcze daleko, ale prąd coraz bardziej przeciwny. Tak się przynajmniej wydaje, jak człowiek przybiera lat. Jestem bardzo wdzięczny CAMERIMAGE, bo to jest też festiwal, który często płynie pod prąd, za co jestem Markowi bardzo wdzięczny. Chciałbym powiedzieć moim młodszym kolegom, że warto próbować iść pod prąd, a nie płynąć z prądem. – dodał Zanussi.


Peter Dinklage – laureat nagrody dla Najlepszego Aktora

Kolejna nagroda tego wieczoru powędrowała do najlepszego aktora. Został nim Peter Dinklage, bliżej znany widzom jako serialowy Tyrion Lannister z hitowej produkcji HBO „Gra o tron”. Dziękuję bardzo za tę nagrodę. Jestem po raz pierwszy na tym festiwalu. Chciałem podziękować Markowi, Joannie i Toruniowi. Dzisiaj był piękny dzień. Oczywiście jako aktorzy nie moglibyśmy tego zrobić sami, bo gdybyśmy próbowali, to bylibyśmy wariatami. Ta relacja między aktorem i kamerą, jest trochę tak jak nasz związek z otaczającym nas światem – jest pełen emocji. Czasami nie potrafimy sobie wybaczyć, ale nawet w tych czasach jakich żyjemy, jest to związek pełen ciepła. – opowiadał aktor.


Nagrody w Konkursie Głównym

Przyszedł czas by poznać najważniejszy werdykt dzisiejszego wieczoru i tegorocznej edycji konkursu EnergaCAMERIMAGE. W konkursie głównym Brązową Żabę otrzymał Robbie Ryan za film „Biedne istoty” w reżyserii Yorgosa Lanthimosa. Srebrną Żabą za mistrzowskie i niekonwencjonalne zdjęcia do filmu „Hrabia” otrzymał autor zdjęć filmowych Ed Lachman w reżyserii Pablo Larraína, natomiast Złota Żaba powędrowała do filmu, który w pogłębiony sposób sportretował zanikającą duchowość. Był nim „The New Boy”, w którym Warwick Thornton był jednocześnie autorem zdjęć i reżyserem filmu. Warwick Thornton opowiadał publiczności, że przez cały czas trwania festiwalu miał łzy w oczach, bo uświadomił sobie, że jest i będzie zawsze uczniem tego zawodu. Na koniec dodał: My wszyscy przez całe życie będziemy się uczyć sztuki operatorskiej.


Minął tydzień pełen wrażeń i mam nadzieję, że Państwo są zadowoleni, bo my jesteśmy zadowoleni

Był to wieczór pełen emocji, wzruszeń i wspaniałych momentów. Marek Żydowicz jako dyrektor i twórca wydarzenia podsumował tegoroczną edycję festiwalu: Bardzo dziękuję, że Państwo przyjechali i tak żywo reagowali podczas wszystkich pokazów konkursowych i nie tylko. To zawsze jest bardzo intrygujące i wzruszające. Minął tydzień pełen wrażeń i mam nadzieję, że Państwo są zadowoleni, bo my jesteśmy zadowoleni. – mówił z dumą Marek Żydowicz. Dyrektor pogratulował wszystkim laureatom, podziękował jurorom za wybór oraz wszystkim, którzy wsparli festiwal po pandemii i w trakcie trwającej zagranicą wojny. Następnie zaprosił na scenę wszystkie osoby, które brały udział w tegorocznej edycji festiwalu, a także zapowiedział budowę nowego studia, specjalnie przystosowanego na potrzeby festiwalu.


Kilka słów podsumowania 31. edycji EnergaCAMERIMAGE

Na koniec przyszedł czas na podsumowanie festiwalu przez władze naszego regionu. Jako pierwszy przemówił Prezydent Torunia Michał Zaleski – Bardzo dziękuję za to, że festiwal napełnił nas wszystkich wielkim optymizmem, nadzieją na to, że film pozostanie na zawsze, do końca światem wyjątkowym dziełem tak wspaniałych ludzi – tych osób, których widzimy tutaj – laureatów i laureatek 31. edycji festiwalu. Kilka słów od siebie dodał Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki:  Spacerując po Toruniu, miałem wrażenie, że my mówiący po polsku jesteśmy w mniejszości z czego naprawdę się cieszę, bo otworzyliśmy bramę do Europy i do świata po raz kolejny[…]. Dziękuję raz jeszcze twórcom, za tą wspaniałą atmosferę, za to że potraficie nawiązać taką wspaniałą relację z publicznością. Jesteście fantastyczni! – podziękował Piotr Całbecki.


Michalina Śrubkowska