Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

24 listopada, 2024

Aktualności

Nagrody rozdane. 32. Festiwal EnergaCAMERIMAGE dobiegł końca

23 listopada 2024 roku na uroczystej Gali Zamknięcia poznaliśmy laureatów 32. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Myślą przewodnią festiwalu jest docenienie autorów i autorek zdjęć filmowych, którzy na co dzień nie są zauważani przez widza. W tym roku Złota Żaba EnergaCamerimage 2024 w Konkursie Głównym trafiła do Michała Dymka za film „Dziewczyna z igłą” w reż. Magnusa von Horna. Srebrną Żabą w Konkursie Głównym nagrodzony został LOL CRAWLEY za film The Brutalist w reż. Brady Corbet, natomiast Brązową Żabę w Konkursie Głównym otrzymał PAUL GUILHAUME za film Emilia Pérez w reż. Jacques Audiard. Nagroda specjalna za całokształt twórczości trafiła do Eda Lachmana. Nie zabrakło wzruszeń, śmiechów i świętowania urodzin operatora Rodriga Prietowa w towarzystwie meksykańskiej muzyki. Galę Zamknięcia zwieńczył seans filmu „Wicked”, którego polska premiera odbyła się właśnie u nas. 


Toruń jako ośrodek światowej kinematografii

Przez ostatni tydzień Toruń, a wraz z nim CKK Jordanki stały się stolicą światowej kinematografii. Podczas 32. Edycji EnergaCamerimage gościliśmy takie sławy jak: Cate Blanchett, Hiroyuki Sanada, Krzysztof Zanussi, Ed Lachman, Dawid Posiadło i wielu innych wspaniałych gości.

W sobotni wieczór, 23 listopada poznaliśmy laureatów 32. edycji EnergaCAMERIMAGE. Jako pierwszy nagrodzony został Todd Martin, który otrzymał Złotą Żabę w Konkursie Debiutów Operatorskich za film Tatami – Jestem bardzo wdzięczna, że zarówno film i ja zostaliśmy tu zaproszeni. To jest ukoronowanie mojego życia twórczego. Poprzez ten film chcieliśmy dać głos osobom, które normalnie tego głosu nie posiadają, bo żyją w krajach, gdzie władze posiadają opresyjne reżimy – mówił Todd.

Nagroda za Całokształt Twórczości

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości odebrał Ed Lachman. Po odebraniu nagrody zwrócił uwagę zgromadzonych tymi słowami – Nagroda za całokształt twórczości może wydawać się zamknięciem twórczej drogi, ale duch odkrywania życia poprzez obrazy rośnie wraz z doświadczeniem i otwartością na uczenie się od innych. Musimy patrzeć zawsze na siebie i na świat wokół nas nowymi oczami. To podróż na całe życie, wiedząc że istota tkwi w samej drodze, a nie w ostatecznym celu. Dla mnie wyzwania sztuki operatorskiej polegają na ukazaniu lub próbie wydobycia poetyckiej lub psychologicznej autentyczności obrazu opowiadanych historii, bez względu na to czy to jest historia w filmie dokumentalnym czy fabularnym. Od samego początku zdawałem sobie sprawę z tego, jakie miałem szczęście, że mogłem pracować z autorami zdjęć, których najbardziej podziwiałem. 

Cate Blanchett w obronie autorek zdjęć filmowych

Zanim wręczono nagrody w Konkursie Głównym, przedstawicielka jury Cate Blanchett zabrała głos i  zwróciła uwagę na rolę kobiet w kinematografii. Apelowała by autorki zdjęć filmowych, były tak samo traktowane jak autorzy, bowiem ryzyko związane z ich zatrudnieniem jest takie same. Chciałabym zaapelować, żeby została doceniona wspaniała praca kobiet – autorek zdjęć filmowych i apeluję do producentów, by takie same ryzyko jakie podejmują w przypadku mężczyzn – autorów zdjęć, również zastosowali do kobiet. Każdy z tych niesamowicie innowacyjnych filmów, wiązał się z ryzykiem bez względu na to, czy autorami są kobiety czy mężczyźni, zatem mówienie o tym, że nie można ryzykować zatrudniając kobiety – autorek zdjęć filmowych, jest po prostu głupie i szalone. Pamiętajmy o tym, że zawsze istnieje ryzyko porażki, ale jednocześnie z tych porażek wynosimy wnioski i lekcje, i kobiety również mają do tego prawo. Te trzy filmy, które nagrodziliśmy również uosabiają ten element ryzyka -mówiła Cate Blanchett.

Nagrody w Konkursie Głównym

W Konkursie Głównym EnergaCamerimage 2024 Brązową Żabą nagrodzony został Paul Guilhaume za film Emilia Pérez w reż. Jacquesa Audiarda, który niestety nie mógł pojawić się na Gali osobiście.

Srebrną Żabą w Konkursie Głównym nagrodzony został Lol Crawley za film The Brutalist w reżyserii Brady Corbet. Dziękuję za tą piękną żabę. Dziękuję festiwalowi – to wielki zaszczyt być tutaj, a jeszcze większy otrzymać nagrodę[…] – mówił Paul. 

Tegoroczna Złota Żaba festiwalu w Konkursie Głównym trafiła do Michała Dymka za film „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna. Niestety nagrodzony nie mógł pojawić się osobiście ze względu na wykonywaną pracę, ale przesłał zgromadzonym wideo, w którym mówił – Jest mi niezmiernie miło, jestem totalnie zaskoczony, że nasz film został nagrodzony Złotą Żabą, jest to coś kosmicznego! Dziękuję festiwalowi i szalonemu jury, które podziwiam, jesteście moimi mistrzami i mistrzyniami. 

Złotą Żabę w Konkursie Wideoklipów otrzymał Rodrigo Prieto za teledysk Taylor Swift – Fortnight (Feat. Post Malone) w reż. Taylor Swift. Laureat tego wieczoru obchodził urodziny, które za sprawą festiwalu na długo pozostaną w jego pamięci, bowiem na Gali pojawił się zespół, który śpiewał dla niego meksykańskie utwory wspólnie z widzami.

Przyszedł czas na podsumowanie

Marek Żydowicz jako twórca wydarzenia podsumował tegoroczną edycję festiwalu: Przede wszystkim chciałem pogratulować wszystkim autorkom i autorom zdjęć filmowych, a przede wszystkim tym, którzy odebrali dzisiaj nagrody. Dziękuję wszystkim jurorom za wspaniałą pracę i za werdykty, które ucieszyły tych, których przed chwilą oglądaliśmy […]. Chciałabym podziękować wszystkim sponsorom, Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego, Marszałkowi Województwa, Prezydentowi Miasta Torunia. Mam nadzieję, ze zmiany o których była mowa, będą szybciej postępowały[…]. Wracajcie do swoich bliskich bogatsi o nowe doświadczenia. 

Zapowiedź 33. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.

Na zakończenie włodarze miasta poparli idee Festiwalu EnergaCamerimage i zapowiedzieli kolejną 33. edycję w przyszłym roku. Jeśli finanse i możliwości na to pozwolą to jestem za tym, żeby festiwal trwał 2 tygodnie – mówił Marszałek Województwa Piotr Całbecki. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski dodał: Chciałabym podziękować, że tu byliście z nami, że stworzyliście magię kina. Nie żegnamy się na długo, wrócicie tu na pewno za rok. Jestem pełen nadziei i co więcej jestem przekonany, że wszyscy w dobrych nastrojach, już za kilkanaście miesięcy rozpoczniemy 33. Festiwal Camerimage. Bardzo dziękuję za tą piękną atmosferę, którą stworzyliście w mieście Kopernika. 

Galę Zamknięcia zwieńczył seans filmu „Wicked”, którego polska premiera odbyła się właśnie u nas.

Michalina Śrubkowska