24 listopada, 2024
23 listopada 2024 roku na uroczystej Gali Zamknięcia poznaliśmy laureatów 32. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Myślą przewodnią festiwalu jest docenienie autorów i autorek zdjęć filmowych, którzy na co dzień nie są zauważani przez widza. W tym roku Złota Żaba EnergaCamerimage 2024 w Konkursie Głównym trafiła do Michała Dymka za film „Dziewczyna z igłą” w reż. Magnusa von Horna. Srebrną Żabą w Konkursie Głównym nagrodzony został LOL CRAWLEY za film The Brutalist w reż. Brady Corbet, natomiast Brązową Żabę w Konkursie Głównym otrzymał PAUL GUILHAUME za film Emilia Pérez w reż. Jacques Audiard. Nagroda specjalna za całokształt twórczości trafiła do Eda Lachmana. Nie zabrakło wzruszeń, śmiechów i świętowania urodzin operatora Rodriga Prietowa w towarzystwie meksykańskiej muzyki. Galę Zamknięcia zwieńczył seans filmu „Wicked”, którego polska premiera odbyła się właśnie u nas.
Toruń jako ośrodek światowej kinematografii
Przez ostatni tydzień Toruń, a wraz z nim CKK Jordanki stały się stolicą światowej kinematografii. Podczas 32. Edycji EnergaCamerimage gościliśmy takie sławy jak: Cate Blanchett, Hiroyuki Sanada, Krzysztof Zanussi, Ed Lachman, Dawid Posiadło i wielu innych wspaniałych gości.
W sobotni wieczór, 23 listopada poznaliśmy laureatów 32. edycji EnergaCAMERIMAGE. Jako pierwszy nagrodzony został Todd Martin, który otrzymał Złotą Żabę w Konkursie Debiutów Operatorskich za film Tatami – Jestem bardzo wdzięczna, że zarówno film i ja zostaliśmy tu zaproszeni. To jest ukoronowanie mojego życia twórczego. Poprzez ten film chcieliśmy dać głos osobom, które normalnie tego głosu nie posiadają, bo żyją w krajach, gdzie władze posiadają opresyjne reżimy – mówił Todd.
Nagroda za Całokształt Twórczości
Nagrodę specjalną za całokształt twórczości odebrał Ed Lachman. Po odebraniu nagrody zwrócił uwagę zgromadzonych tymi słowami – Nagroda za całokształt twórczości może wydawać się zamknięciem twórczej drogi, ale duch odkrywania życia poprzez obrazy rośnie wraz z doświadczeniem i otwartością na uczenie się od innych. Musimy patrzeć zawsze na siebie i na świat wokół nas nowymi oczami. To podróż na całe życie, wiedząc że istota tkwi w samej drodze, a nie w ostatecznym celu. Dla mnie wyzwania sztuki operatorskiej polegają na ukazaniu lub próbie wydobycia poetyckiej lub psychologicznej autentyczności obrazu opowiadanych historii, bez względu na to czy to jest historia w filmie dokumentalnym czy fabularnym. Od samego początku zdawałem sobie sprawę z tego, jakie miałem szczęście, że mogłem pracować z autorami zdjęć, których najbardziej podziwiałem.
Cate Blanchett w obronie autorek zdjęć filmowych
Zanim wręczono nagrody w Konkursie Głównym, przedstawicielka jury Cate Blanchett zabrała głos i zwróciła uwagę na rolę kobiet w kinematografii. Apelowała by autorki zdjęć filmowych, były tak samo traktowane jak autorzy, bowiem ryzyko związane z ich zatrudnieniem jest takie same. Chciałabym zaapelować, żeby została doceniona wspaniała praca kobiet – autorek zdjęć filmowych i apeluję do producentów, by takie same ryzyko jakie podejmują w przypadku mężczyzn – autorów zdjęć, również zastosowali do kobiet. Każdy z tych niesamowicie innowacyjnych filmów, wiązał się z ryzykiem bez względu na to, czy autorami są kobiety czy mężczyźni, zatem mówienie o tym, że nie można ryzykować zatrudniając kobiety – autorek zdjęć filmowych, jest po prostu głupie i szalone. Pamiętajmy o tym, że zawsze istnieje ryzyko porażki, ale jednocześnie z tych porażek wynosimy wnioski i lekcje, i kobiety również mają do tego prawo. Te trzy filmy, które nagrodziliśmy również uosabiają ten element ryzyka -mówiła Cate Blanchett.
Nagrody w Konkursie Głównym
W Konkursie Głównym EnergaCamerimage 2024 Brązową Żabą nagrodzony został Paul Guilhaume za film Emilia Pérez w reż. Jacquesa Audiarda, który niestety nie mógł pojawić się na Gali osobiście.
Srebrną Żabą w Konkursie Głównym nagrodzony został Lol Crawley za film The Brutalist w reżyserii Brady Corbet. Dziękuję za tą piękną żabę. Dziękuję festiwalowi – to wielki zaszczyt być tutaj, a jeszcze większy otrzymać nagrodę[…] – mówił Paul.
Tegoroczna Złota Żaba festiwalu w Konkursie Głównym trafiła do Michała Dymka za film „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna. Niestety nagrodzony nie mógł pojawić się osobiście ze względu na wykonywaną pracę, ale przesłał zgromadzonym wideo, w którym mówił – Jest mi niezmiernie miło, jestem totalnie zaskoczony, że nasz film został nagrodzony Złotą Żabą, jest to coś kosmicznego! Dziękuję festiwalowi i szalonemu jury, które podziwiam, jesteście moimi mistrzami i mistrzyniami.
Złotą Żabę w Konkursie Wideoklipów otrzymał Rodrigo Prieto za teledysk Taylor Swift – Fortnight (Feat. Post Malone) w reż. Taylor Swift. Laureat tego wieczoru obchodził urodziny, które za sprawą festiwalu na długo pozostaną w jego pamięci, bowiem na Gali pojawił się zespół, który śpiewał dla niego meksykańskie utwory wspólnie z widzami.
Przyszedł czas na podsumowanie
Marek Żydowicz jako twórca wydarzenia podsumował tegoroczną edycję festiwalu: Przede wszystkim chciałem pogratulować wszystkim autorkom i autorom zdjęć filmowych, a przede wszystkim tym, którzy odebrali dzisiaj nagrody. Dziękuję wszystkim jurorom za wspaniałą pracę i za werdykty, które ucieszyły tych, których przed chwilą oglądaliśmy […]. Chciałabym podziękować wszystkim sponsorom, Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego, Marszałkowi Województwa, Prezydentowi Miasta Torunia. Mam nadzieję, ze zmiany o których była mowa, będą szybciej postępowały[…]. Wracajcie do swoich bliskich bogatsi o nowe doświadczenia.
Zapowiedź 33. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.
Na zakończenie włodarze miasta poparli idee Festiwalu EnergaCamerimage i zapowiedzieli kolejną 33. edycję w przyszłym roku. Jeśli finanse i możliwości na to pozwolą to jestem za tym, żeby festiwal trwał 2 tygodnie – mówił Marszałek Województwa Piotr Całbecki. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski dodał: Chciałabym podziękować, że tu byliście z nami, że stworzyliście magię kina. Nie żegnamy się na długo, wrócicie tu na pewno za rok. Jestem pełen nadziei i co więcej jestem przekonany, że wszyscy w dobrych nastrojach, już za kilkanaście miesięcy rozpoczniemy 33. Festiwal Camerimage. Bardzo dziękuję za tą piękną atmosferę, którą stworzyliście w mieście Kopernika.
Galę Zamknięcia zwieńczył seans filmu „Wicked”, którego polska premiera odbyła się właśnie u nas.
Michalina Śrubkowska