Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

4 października, 2022

Aktualności

Tak rozpoczęto 44. sezon artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Toruńska Orkiestra Symfoniczna kolejny ambitny sezon swojej działalności zainaugurowała 1 października, czyli akurat w Międzynarodowy Dzień Muzyki. Była to prawdziwa uczta dla fanów klasycznych dźwięków, ale i okazja do nagrodzenia torunian, zaangażowanych w muzyczną działalność.

 

Ze sceny mieliśmy okazję wysłuchać wielkich dzieł, które na stałe zapisały się w historii muzyki klasycznej. W programie znalazły się „Don Juan” Richarda Straussa, który muzycy z Torunia wykonali po raz pierwszy przed publicznością oraz „Symfonia fantastyczna” Hectora Berlioza. Oprócz tego Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa wykonała „Melodię” ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka, co miało być wyrazem wsparcia dla walczących sąsiadów.

W Sali Koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki na uroczystej inauguracji oprócz toruńskich melomanów zgromadzili się również przedstawiciele władz miasta oraz instytucji związanych z muzyką. Za wieloletni wartościowy wkład w rozwój muzycznej działalności z rąk zastępcy prezydenta miasta Torunia Adriana Móla nagrody odebrali zarówno członkowie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, jak i artyści działający w chórach przy instytucjach takich jak szkoły, wojsko czy kościoły. Tego dnia świętowali więc wszyscy. Muzyka kolejny raz połączyła i inspirowała, wywołując wzruszenie i zachwyt.

Koncert „Wielki start – wielka symfonika” okazał się dużym sukcesem – o czym świadczy nie tylko obecność publiczności, licznie zebranej w toruńskich Jordankach, ale przede wszystkim jej żywy aplauz i długie owacje na stojąco, którymi zakończył się koncert.

Kolejny okres działalności Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej rozpoczął się więc w wielkim stylu. Równie imponująco prezentują się zapowiedzi koncertów, których toruńska publiczność będzie miała okazję wysłuchać w najbliższym sezonie – okazuje się, że muzycy z miasta Kopernika szykują wiele niespodzianek, dlatego warto na bieżąco śledzić zapowiedzi wydarzeń oraz uczestniczyć w koncertach – każdy z nich jest bowiem małym świętem muzyki.

Eliza Cichocka