Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

SEROCKI #100 KINO

23 września

19:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

23września 2022,
godz. 19:00
Sala Koncertowa


Koncert odbędzie się w ramach projektu SEROCKI #100


Wystąpią:
Adam Banaszak – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Karol Furtak – prowadzenie

W programie:
K. Serocki – Suita z filmu Potop (PRAPREMIERA)
W. Kilar – Walc z filmu Ziemia obiecana
W. Kilar – Marsz kawalerii  z filmu Kronika wypadków miłosnych
W. Kilar – Tango z filmu Zazdrość i medycyna
W. Kilar – Suita muzyki filmowej Śmierć i dziewczyna
K. Dębski – Suita z filmu W pustyni i w puszczy
M. Lorenc – Temat z filmu Zakochani
M. Lorenc – Taniec Eleny z filmu Bandyta
M. Lorenc – Pogoń z filmu Bandyta
M. Lorenc – Tematy z serialu Ojciec Mateusz
M. Zieliński – Pocałunek z filmu Tylko mnie kochaj
M. Zieliński – Temat główny z serialu Kryminalni
M. Zieliński – Finał z filmu Nigdy w życiu

fot. Łukasz Ułanowski


Wydawcą utworów Kazimierza Serockiego jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne


Dorobek filmowy Kazimierza Serockiego obejmuje kilkanaście projektów związanych z filmem fabularnym i ponad trzydzieści z krótkometrażowym. W tym zakresie muzyka Kazimierza Serockiego wydaje się obrazować zupełnie innego twórcę, niemniej w jej szczegółowym oglądzie, jak i w warstwie ekspresyjnej tych kompozycji, uwydatniają się wyraźne rysy jego stylu indywidualnego.
Początki zainteresowania muzyką filmową u Serockiego sięgają czasów jego studiów u Kazimierza Sikorskiego w Łodzi, która już pod koniec lat czterdziestych była centrum rozwoju rodzimej kinematografii. Przypomnijmy, że to właśnie tam, gdzie przebywało wiele czołowych postaci związanych z powojennym polskim kinem, otwarto w 1948 roku pierwszą po II wojnie światowej uczelnię, która specjalizowała się w tej dziedzinie. Jednak Serocki pierwszy raz muzykę do filmu skomponował jeszcze przed inauguracją działalności łódzkiej „filmówki”. Był rok 1946, a młody Serocki stworzył muzykę do krótkometrażowego filmu Gimnastyka dla wszystkich. W tym miejscu warto przypomnieć, że Kazimierz nie stronił jeszcze w tym czasie od komponowania muzyki użytkowej, w związku z tym jego zainteresowanie także muzyką w kinie nie jest niczym zaskakującym. Niemniej mimo ostatecznego wybrania innej ścieżki zawodowej, która skupiła się na wiernym trwaniu przy własnych ideałach „komponowania barwami dźwięku”, muzykę filmową tworzył jeszcze wiele lat – ostatnim filmem fabularnym, pełnometrażowym, do którego stworzył ścieżkę dźwiękową jest Potop z 1974 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana. Kazimierz Serocki tym samym miał swój wkład w produkcję, która rok później nominowana była do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Właśnie muzyka z tego filmu wybrzmi podczas ostatniego koncertu, ułożona w suitę, która doczeka się swojej prapremiery podczas wykonania przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod batutą Adama Banaszaka. Jest ona świadectwem nie tylko warsztatu kompozytorskiego, pozwalającego Serockiemu sprawdzić się w gatunku muzyki tak różnym od jego idiomatycznej, własnej twórczości, ale również świadomości konwencji i umiejętności dialogowania z nią.
Tę kompozycję uzupełnią inne polskie dzieła związane z kinematografią. Wśród nich oczywiście nie zabraknie tych, które wyszły spod pióra „mistrzów polskiej muzyki filmowej” na czele z kompozycjami Krzesimira Dębskiego i Wojciecha Kilara. Obok nich Toruńska Orkiestra Symfoniczna sięgnie po muzykę urodzonego w 1955 roku i nagrodzonego licznymi nagrodami Michała Lorenza, a także po kompozycje Macieja Zielińskiego, reprezentującego jeszcze młodszą generację kompozytorów filmowych, ucznia Mariana Borkowskiego.
Koncert uzupełni wykład poświęcony muzyce użytkowej w powojennej historii polskiej kultury. Obok muzyki filmowej omówione w jego ramach zostaną również kompozycje socrealistyczne, z gatunku choćby pieśni masowej, których kilka także znalazło się w dorobku Serockiego oraz zjawisko znacznie starsze, choć żywe w kulturze ubiegłego stulecia, czyli komponowanie muzyki do sztuk teatralnych.

Karol Furtak

Kup bilet

Bilety:

35 zł – ulgowy, 45 zł – normalny

do nabycia online na:

oraz stacjonarnie w:

  • kasie biletowej w CKK Jordanki; Al. Solidarności 1-3, Toruń, tel. (56) 642 43 79. Kasa czynna: czw.-pt. od godz. 13:00-19:00.

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.