Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

15 września, 2022

Aktualności

Toruń europejską stolicą opieki długoterminowej

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w CKK Jordanki spotkali się uczestnicy 24. Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej, organizowanej przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych oraz Fundacje TZMO „Razem zmieniamy świat”. Wydarzenie stało się okazją do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości opieki długoterminowej.


Goście z Polski i ze świata przybyli do CKK Jordanki

Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej rozpoczęła się 13 września. Większość punktów programu, w tym inauguracja, odbywała się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, ambasador Indii w Polsce Nagma Mohamed Mallick, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Tomasz Grodzicki, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska oraz oczywiście prezes TZMO Jarosław Józefowicz. Publiczność Sali Koncertowej wypełnili liderzy opieki długoterminowej: pielęgniarki, lekarze, pracownicy hospicjów, domów opieki społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

– Ta kolejna edycja pozwala uwierzyć, że Toruń staje się europejską stolicą opieki długoterminowej – mówił Jarosław Józefowicz podczas inauguracji. Konferencja po raz pierwszy odbywała się w sposób hybrydowy. Ci, którzy nie dali rady przyjechać do Torunia, mogli uczestniczyć w wydarzeniu online.

Podczas uroczystego rozpoczęcia konferencji ze sceny płynęły liczne słowa podziękowania. – Na tej sali są championi, mistrzowie, liderzy opieki długoterminowej. Dziękuję bardzo za to, że w tym miejscu, w CKK Jordanki, w samym sercu Torunia, będziecie państwo dyskutowali o sprawach jakże ważnych – mówił Michał Zaleski.

Głos zabrała także ambasador Indii w Polsce Nagma Mohamed Mallick, która pojawiła się na konferencji nie bez powodu. TZMO jest największym polskim inwestorem w Indiach. Ambasador mówiła o wciąż zwiększającej się średniej długości życia, a co za tym idzie – rosnącym zapotrzebowaniu na opiekę długoterminową. Podkreślała gotowość indyjskich lekarzy i pielęgniarek do pracy.

O wyzwaniach mówiła także wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. – W tej chwili opieka długoterminowa spotyka się nie tylko z problemami kadrowymi, ale i finansowymi – przyznała Mariola Łodzińska. Jej zdaniem w naszym kraju to nadal nieco zapomniana kwestia. – Mam nadzieję, że niebawem opieka długoterminowa w Polsce stanie się priorytetem – mówiła.

„Każde życie można uczynić lepszym”

Fascynujący wykład inauguracyjny pt. „Krople łagodności. O zmniejszaniu skutków stresu w chorobach przewlekłych” wygłosiła prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska. – Terapie nie będą skuteczne, jeśli człowiek będzie miał duży poziom stresu – przekonywała badaczka. W swojej prelekcji nie tylko pokazała, jak groźne dla naszego organizmu skutki może mieć stres, lecz także jak minimalizować poziom negatywnych emocji w naszym życiu. Okazuje się, że wiele można uczynić bez tabletek. Prof. Jadwiga Jośko-Ochojska zaprezentowała w Jordankach swój autorski model „RAZ”, który oznacza radzenie sobie ze stresem, aktywność ruchową oraz zdrowe odżywianie. Jak wobec tego wygrać ze stresem? Przejmując nad nim kontrolę, stosując metody uważności, medytacji, a także arteterapię, muzykoterapię, aromaterapię, terapię kolorami, czy – to jedno z najnowszych odkryć medycyny – muzeoterapię. – Każde życie można uczynić lepszym – przekonywała prelegentka.

Inaugurację uświetniły występy tria smyczkowego Red Heels. Panie zagrały „We are the champions” – było to symboliczne podziękowanie dla wszystkich zgromadzonych za ich dzielną postawę w trakcie pandemii. Ze sceny popłynęły także dźwięki filmowych hitów – wysłuchaliśmy między innymi słynnego motywu z filmów o agencie 007, a także przeboju „Shape of you”.

W środę i w czwartek uczestnicy konferencji spotkali się na sesjach, wykładach i dyskusjach. Poruszali m.in. temat zaburzeń snu w podeszłym wieku, demencji czy stresu. W programie znalazł się też temat opieki holistycznej oraz ważnej, choć nadal postrzeganej jako tabu, kwestii nietrzymania moczu.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zagrała romantyczne przeboje filmowe

Środowy wieczór upłynął pod znakiem muzyki. Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Ariela Ludwiczaka zagrała koncert „I love songs”. Usłyszeliśmy najpiękniejsze piosenki o miłości i nie tylko. Zaśpiewali je Marcin Jajkiewicz, aktor i wokalista musicalowy, oraz Karolina Leszko, wokalistka i uczestniczka talent show. Publiczność wysłuchała przedwojennych standardów, a także utworów z filmów i musicali, poprzedzonych zapowiedziami-zagadkami. Podczas takiego koncertu nie mogło zabraknąć „My heart will go on” z „Titanica” czy „Pretty Woman” z hollywoodzkiej produkcji o tym samym tytule. Wspólnie artyści zaśpiewali chwytające za serce, nagrodzone Oscarem, „Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy” oraz „(I’ve had) the time of my life” z kultowego „Dirty dancing”. Chwilami było wesoło i tanecznie, momentami zaś nastrojowo i wzruszająco, a całość złożyła się na wyjątkowy wieczór. Nie mogło więc być inaczej – publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco

Sara Watrak