Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

29 listopada, 2022

Aktualności

Toruńskie Jordanki wśród najlepszych

Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.

Powstające w Polsce najbardziej nietypowe, oryginalne i innowacyjne projekty są nagradzane na całym świecie. Współczesne technologie pozwalają projektować więcej i szybciej. Ważny w tym wszystkim jest nie tylko wygląd czy oryginalność, ale również funkcjonalność. Portal noizz.pl wyróżnił dziesięć najśmielszych projektów, które łączą zarówno estetykę, kreatywność, jak i praktykę rozwiązań.

Jak podkreślił portal, toruńskie Jordanki nie zostały zaprojektowane przez polskie biuro architektoniczne, ale ich oryginalna i dość nietypowa jak na polski krajobraz bryła sprawia, że nie sposób o nich nie wspomnieć. Obecnie są bowiem jednym z najbardziej śmiałych i wielofunkcjonalnych projektów architektonicznych w Polsce.

Lokalizacja obiektu w pobliżu toruńskiej starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stała się dla architekta Fernando Menisa inspiracją do zastosowania tradycyjnych, lokalnych materiałów. Betonowa bryła, prosta i surowa z zewnątrz, w środku kryje zgeometryzowane, ale jednak bardzo organiczne, intensywne ceglane wnętrze.


Jordanki, wyglądem przypominające skałę, zostały zaprojektowane w taki sposób, by móc oferować szeroki wachlarz eventów: teatralnych, tanecznych, muzycznych, filmowych, operowych i innych. Powierzchnia 21 837 m kw. stawia je w czołówce największych i najbardziej wielofunkcyjnych audytoriów we współczesnej Polsce. Mobilność przegród wewnętrznych umożliwia dość elastyczne formowanie przestrzeni na potrzeby najróżniejszych wydarzeń, a specjalny projekt sufitu umożliwia również odpowiednie dopasowanie warunków akustycznych. Wewnętrzna scena może być otwarta na przestrzeń parku – na potrzeby większych, plenerowych zgromadzeń.


Oprócz toruńskich Jordanek, na liście noizz.pl znalazły się takie obiekty, jak: Dom prywatny „Arka” Roberta Koniecznego w Brennie, warszawskie Dom Kereta, Varso Tower i Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Śląskie w Katowicach, NOSPR – nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Muzeum Ognia w Żorach, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.

Marcin Pryka