17 kwietnia, 2018
Evolang to międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce ewolucji języka. Co dwa lata znawcy dziedzin językoznawczych spotykają się w wybranym miejscu by przedyskutować najważniejsze i najbardziej aktualne problemy językowe. W tym roku, dwunasta edycja tego wydarzenia, odbywa się w Toruniu.
Pierwszego dnia konferencji zainteresowani w temacie studiów językoznawczych mogli zebrać się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Na samym początku uroczyście przywitał wszystkich Wojciech Wysota reprezentujący Uniwersytet Mikołaja Kopernika, we współpracy z którym konferencja Evolang odbywa się w Toruniu. Po nim głos zabrał zastępca prezydenta Torunia – Andrzej Rakowicz, który wyraził nadzieję, że każdy uczestnik wydarzenia znajdzie czas na zwiedzenie naszego pięknego miasta. Po nim słowem powitania podzieliła się Erika Cartmill, jedna ze współorganizatorów konferencji, która zaskoczyła wszystkich wypowiadając kilka pierwszych zdań swojego wystąpienia po polsku. Zanim na scenę wszedł główny mówca tego dnia, głos zabrała jeszcze Christine Cuskley z Instytutu Wymiany Naukowej z Włoch.
Głównym punktem pierwszego dnia konferencji Evolang XII, był wykład Human and Pre-human Culture and Evolution of Language (Kultura ludzi i ich praprzodków a ewolucja języka). Wygłosił go Andrew Whiten, ze szkockiego Uniwersytetu w St Andrew, specjalizujący się w rozwoju kultury. W swoim przemówieniu skupił się na trzech aspektach: ewolucyjnym pochodzeniu kultury, werbalnym i niewerbalnym aspekcie kultury oraz powiązaniu ewolucji kultury z ewolucją języka. Niezwykle ciekawie połączył on swoje badania przeprowadzane na grupie dzieci, z podobnymi badaniami zachowań wśród szympansów. Andrew Whiten dzielił się ze słuchaczami wnioskami z wielu ciekawych eksperymentów, które pomogły mu zbadać mechanizmy nauki poszczególnych zachowań wśród ludzi i szympansów. Podkreślił przepaść dzielącą komunikację zwierzęcą od języka ludzkiego, jednak zaznaczył, że kultura zwierząt i ludzi może być mostem łączącym te dwa światy, co udowodnił w dalszej części swojego wystąpienia. Ciekawe, a przede wszystkim pomocne, były krótkie filmiki wplecione w treść prezentacji, przedstawiające główne momenty przeprowadzonych przez naukowca eksperymentów. Po skończonym wykładzie Andrew Whiten odpowiedział na parę pytań zadanych przez słuchaczy.
Przy okazji inaugurującego dnia konferencji Evolang XII, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, zaprezentowali się też zaproszeni goście. Każdy z nich w krótkiej, czterominutowej prezentacji mógł przedstawić najważniejsze obszary swoich zainteresowań z dziedziny językoznawstwa i zachęcić słuchaczy do udziału w swoim panelu podczas kolejnych dni konferencji. W związku z dużą ilością tematów i ograniczeniami czasowymi niektóre tematy przedstawiane będą, w następnych dniach wydarzenia, równocześnie. W związku z tym zaprezentowane pierwszego dnia zajawki przygotowanych wykładów były szczególnie pomocne. Tegoroczna konferencja będzie bogata w fora zahaczające o wiele dziedzin naukowych, które z początku mogą wydawać się odległe od tematów językowych, jednak pozostają z nimi ściśle związane, jak: muzyka, genetyka, biologa czy antropologia. Przy okazji każdej z prezentacji prowadzący zadbali o to, by dać możliwość na zadanie krótkiego pytania komuś z publiczności.
Po przerwie na posiłek, który dla uczestników konferencji został przygotowany również na terenie Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, zwieńczeniem wieczoru był występ kwartetu smyczkowego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Taka forma uroczystego zakończenia wieczoru przypadła do gustu wielu uczestnikom. Goście licznie zgromadzili się na zmienionej z poprzedniego wystroju sali, by posłuchać nastrojowych utworów zagranych przez Izabelę Bogusz (pierwsze skrzypce), Grzegorza Bogusz (drugie skrzypce), Martę Wroniszewską (altówka) i Karola Wroniszewskiego (wiolonczela). Bez wystawnych dekoracji i w skromnym oświetleniu zespół pozwolił wybić się na pierwsze miejsce swojej muzyce. Przedstawiono repertuar z przekroju różnych epok, zaczynając od muzyki baroku, a kończąc na utworach współczesnych. Nie zabrakło najbardziej znanych kompozycji Bacha, Beethovena czy Mozarta. W wyjątkowy i baśniowy klimat przeniósł słuchaczy utwór „Beauty and the Beast”, który w wykonaniu kwartetu brzmiał niezwykle romantycznie i wzruszająco. Nieoczekiwanym elementem był zagrany w całości bez użycia smyczków utwór „Plink, Plank, Plunk”. Koncert zakończył się bisem, o który długimi oklaskami poprosiła oczarowana publiczność.
Adrianna Tokarska
Fot. Alicja Krzyżelewska