Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

3 listopada, 2015

Archiwum

Akustyka na Jordankach

W weekendowe wieczory w obu salach koncertowych Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu trwają badania akustyczne.

W ubiegły weekend badana była akustyka sali koncertowej w układzie teatralnym.

– Ze specjalnego sferycznego głośnika nadawane były dźwięki o różnych częstotliwościach, od niskich do wysokich, oraz różnego rodzaju szumy. Dźwięki te były rejestrowane przez system kilkunastu specjalnych mikrofonów, rozmieszczonych w różnych częściach sali mówi prezes CKK Jordanki Grzegorz Grabowski. – Następnie informacje o odebranych dźwiękach były wprowadzane do komputera, do modelu akustycznego obiektu. Obecnie zebrane dane są analizowane. Badania te są prowadzone przez inspektora nadzoru akustycznego z firmy Akustix Sp. z o.o. z Poznania.

Testy akustyczne sal koncertowych wymagają wyciszenia budynku. W ich trakcie nie mogą być prowadzone żadne prace. Badania akustyczne odbywają się więc w weekendy, w godzinach wieczornych, tak by nie powodować przestojów w pracy na budowie.

Badania akustyczne były prowadzone na różnych etapach inwestycji. Testowano zarówno materiały wykorzystane do budowy i wykończenia sali, jak i fotele oraz gotowe pomieszczenia, z rozłożoną i złożoną widownią. Co więcej, badania będą również wykonywane przy udziale widzów. Dotychczasowe wyniki pomiarów wskazują, że uzyskano parametry akustyczne zgodne z modelem teoretycznym akustyki.

Uzyskanie bardzo dobrych warunków akustycznych w tak dużym i wielofunkcyjnym obiekcie, jak CKK Jordank,i nie jest łatwym zadaniem. Wielofunkcyjność sali oznacza możliwość organizacji koncertów muzycznych zarówno symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, operowych, music-hallowych, a także imprez takich, jak projekcje kinowe, targi, pokazy mody, szkolenia czy konferencje.

Wydarzenia te wymagają modyfikacji czasu pogłosu sali, czyli parametrów akustycznych. Głównymi ustrojami akustycznymi są konstrukcja (rodzaj użytych materiałów, kubatura) oraz widownia (jej kształt, ilość widzów). Aby zapewnić odpowiednią akustykę sali, wykonane zostaną ruchome sufity, składające się z pięciu brył, które będą zmieniały kubaturę sali. Salę koncertową i salę kameralną będą oddzielały mobilne ściany, które po obu strona pokryte są okładzinami, o dwóch różnych strukturach. Jedna strona pochłania dźwięk, druga go odbija.

Warto wspomnieć, że nagłośnienie sali jest w pełni w systemie cyfrowym, spełniającym oczekiwania melomanów XXI wieku.