Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

6 maja, 2022

Aktualności

Ale Jazz! Międzynarodowy Dzień Jazzu w CKK Jordanki

Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu w Toruniu odbyło się wyjątkowe wydarzenie, poświęcone postaci wybitnego muzyka, kompozytora i legendy amerykańskich grup jazzowych – Milesa Davisa. Na zebranych czekało wiele niespodzianek, a wydarzenie uświetnił koncert łączący klasyczny jazz z oryginalną nutką nowoczesności.


Miles Davis w Polsce gościł dwukrotnie, a jego koncerty były wielkimi wydarzeniami w historii polskiej muzyki i kultury. O tym, jak trudne było zorganizowanie koncertu światowej sławy jazzmana w Polsce, gdzie kilka miesięcy wcześniej zniesiono stan wojenny, opowiedział Tomasz Tłuczkiewicz, który był bezpośrednim organizatorem tego niesamowitego wydarzenia. W rozmowie z dziennikarzem Piotrem Metzem zdradził wiele anegdot i zakulisowych opowieści o tym, jaki prywatnie był Miles.


Okazuje się, że niesamowita energia i kreatywność były tym, co przyciągało do niego miliony fanów. Kompozycje Davisa – znane i uwielbiane na całym świecie – przyczyniły się do istotnego rozwoju gatunku i jego różnorodnych stylów.  Co jednak musiało znajdować się w garderobie gwiazdy? Jak zorganizowano podróż limuzyną, których w tamtym czasie w Polsce było tylko kilka? Dlaczego Davis w pokoju hotelowym potrzebował akcesoriów malarskich? Tych ciekawostek dowiedzieliśmy się właśnie z interesującego wywiadu z Tomaszem Tłuczkiewiczem.


Pamiętny koncert w Warszawie w 1983 roku nie był jedynie przedmiotem opowieści. Zebrani fani jazzu w toruńskich Jordankach mogli obejrzeć film z fragmentami show amerykańskiego muzyka, które zawierały nagranie wyjątkowych bisów dla polskich fanów, których zazwyczaj Miles Davis nie dawał. To była także okazja do wysłuchania mistrzowskich wykonań jazzowych kompozycji legendy gatunku.


Równie niesamowite muzyczne wrażenia zapewnił koncert Rodziewicz Quartet. Na scenie pojawili się Jacek Rodziewicz, Steve Nash, Maciej Sikała, Marcin Gawdzis oraz Q-rek, którzy sprawili, że Sala Kameralna toruńskich Jordanek wypełniła się wspaniałymi dźwiękami muzyki jazzowej. Obok fragmentów, nawiązujących do klasycznego jazzu pojawiły się też kompozycje bardziej współczesne, wykorzystujące muzykę elektroniczną, co zapewnił producent muzyczny i kompozytor, znany z zamiłowania do łączenia stylów – Steve Nash. Te propozycje utworów zrobiły ogromne wrażenie na zebranych miłośnikach muzycznych niespodzianek.


Międzynarodowy Dzień Jazzu był organizowany w Toruniu pod patronatem UNESCO. Na całym świecie obchody tego święta są okazją do podnoszenia świadomości o niepowtarzalnej sztuce jazzu, a także do wielu koncertów i muzycznych spotkań, tak jak miało to miejsce w toruńskich Jordankach.


Eliza Cichocka