Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

25 września, 2019

Aktualności

Chłopaki dały czadu! Mazolewski i Porter w CKK Jordanki

Piątkowy koncert w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki można by podsumować krótko: chłopaki dały czadu. Wojtek Mazolewski i John Porter zaprezentowali piosenki z pierwszego, wspólnego albumu „Philosophia”. Publiczność z trudem mogła usiedzieć na miejscach.

24 maja 2019 roku ukazała się pierwsza płyta nagrana wspólnie przez Wojtka Mazolewskiego i Johna Portera. Artyści postanowili nazwać ją „Philosophia”, gdyż, jak mówił Wojtek Mazolewski w jednym z wywiadów: „Muzyka to jest nasze medium. Nazwaliśmy płytę „Philosophia” dlatego, że ważna jest dla nas mądrość i pokora. Nie cierpimy głupoty i miło nam się spędza czas, gdy możemy się tymi filozofiami wymieniać. Czerpiemy inspiracje z różnych źródeł, prowadzimy ze sobą bardzo głębokie dialogi, z których rodzi się wiele ciekawych idei muzycznych i wspierających nas w życiu codziennym.” Obaj panowie na scenie obecni są od wielu lat. Współpracowali już przy utworze „Polish girl”. Tym razem postanowili nagrać wspólnie cały album. Wojtek Mazolewski i John Porter przyjaźnią się i dobrze dogadują, co było widać również na scenie podczas koncertu w CKK Jordanki.

„Philosophia” to album, na którym znajdziemy zarówno klasyczne, rockowe kawałki, jak i nieco bardziej westernowe utwory. W Sali Koncertowej CKK Jordanki publiczność mogła wysłuchać energicznych kompozycji takich jak „Driver” czy „Nothing makes sense” oraz zdecydowanie spokojniejszych, jak chociażby „Soul mountain”. Na setliście piątkowego show nie mogło zabraknąć ostatniego singla z płyty „Philosophia”, czyli piosenki „Strangers”. John Porter zapowiedział ją słowami: „Wszyscy jesteśmy obcy w coraz bardziej obcym kraju. Gdzie będziemy mieszkać, jakieś propozycje?”. „Strangers” to radosny utwór o bardzo smutnej treści. Warto wspomnieć, że przy tej piosence publiczność mogła usłyszeć nie tylko wokal Johna Portera, lecz także Wojtka Mazolewskiego. Artystom na scenie towarzyszyli gitarzysta Piotr „Rubens” Rubik i perkusista Tomek „Harry” Wadowski.

Na koncercie pojawił się także utwór „Melancholia”, czyli – jak powiedział John Porter – „to, co ja mam na co dzień”. Muzyk opisał tę kompozycję słowami: „To piosenka o końcu świata, który, obawiam się, niedługo nastąpi”. John Porter w sierpniu skończył 69 lat, jednak na scenie nadal daje z siebie wszystko i tańczy jak Mick Jagger. Publiczność również nie mogła usiedzieć w miejscu, więc część fanów bawiła się na stojąco.

W Sali Koncertowej CKK Jordanki muzycy zagrali też jeden z pierwszych wspólnie napisanych kawałków. Utwór „Broken heart sutra” to delikatna i subtelna kompozycja, otwierająca płytę „Philosophia”. Główny motyw piosenki stanowi gitara basowa. Podczas występu w CKK Jordanki muzycy zaprezentowali też utwór „1,2,3 and…”, w którym John Porter gra na harmonijce. Na koncercie nie mogło również zabraknąć pierwszego singla promującego płytę. Przed „Don’t ask me questions” John Porter przyznał, że nie udziela już wywiadów, denerwują go one i do tego nawiązuje tekst piosenki.

Muzycy otrzymali gorące brawa na stojąco. Nie obyło się bez bisu, który na pewno na długo zapadnie w pamięci publiczności.

Gdy dwóch utytułowanych i koncertujących na całym świecie muzyków postanawia nagrać wspólną płytę, wiadomo, że będzie to coś wyjątkowego. „Philosophia” to mądre teksty, świetne gitarowe kompozycje i niesamowita energia. A na żywo, w CKK Jordanki, ta płyta zabrzmiała jeszcze lepiej niż słuchana w domowym zaciszu.

To jednak nie koniec koncertów organizowanych przez CKK Jordanki. W listopadzie, na zaproszenie Centrum, Toruń odwiedzi Coma. Będzie to jeden z ostatnich koncertów zespołu, który niedawno ogłosił zawieszenie działalności. Spieszcie się z zakupem biletów!

Sara Watrak