Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

28 kwietnia, 2016

Archiwum

CKK Jordanki Bryłą Roku 2015

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki otrzymało I Nagrodę Jury w konkursie Bryła Roku 2015. 27 kwietnia w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie, odbył się finał konkursu Bryła Roku 2015, tytuł ten był przyznawany na podstawie głosowania internetowego oraz wyboru jury.

W IX edycji konkursu Bryła Roku  CKK Jordanki konkurowało z dziewięcioma innymi budynkami, które powstały w 2015 roku w Polsce, m. in. zmodernizowanym budynkiem Galerii Foksal, Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach i nowym pawilonem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Najwięcej głosów, bo aż 1859, w plebiscycie internetowym otrzymał projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach autorstwa JEMS Architekci. CKK Jordanki, zaprojektowane przez Fernando Menisa, zajęło drugie miejsce w głosowaniu internautów, z wynikiem 1507 głosów.

CKK Jordanki otrzymało I Nagrodę Jury w konkursie Bryła Roku 2015.
W jego skład weszli:

  • Piotr Czaja, przewodniczący jury, architekt, redaktor prowadzący serwis BRYLA.PL
  • Stefan Wrona, architekt, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
  • Jerzy Grochulski, architekt, Wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polski
  • Wojciech Wagner, urbanista, Naczelnik Wydziału Estetyki M.St. Warszawy
  • Paweł Stremski, Dyrektor wydawniczy i programowy Gazeta.pl
  • Agnieszka Gołębiewska, Dyrektor Marketingu, ANWIS

Sala koncertowa na toruńskich Jordankach to jedna z największych kulturalnych inwestycji zrealizowanych ostatnimi czasy w Polsce. W ocenie Jury „obiekt zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta, zasługuje nie tylko na uznanie ze względu na wielofunkcyjność, skalę i rozmach, ale także z powodu niecodziennej i ciekawej architektury, która w subtelny i nieoczywisty sposób odwołuje się do ceglanej historii Torunia.”

CKK Jordanki zostało otwarte dla widzów w grudniu 2015 roku. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych oraz dużych konferencji i kongresów. Centrum mieści Salę Koncertową dla blisko 900 widzów, oraz Salę Kameralną dla 300 osób,  które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach, mogą odbywać się zarówno imprezy na płaskiej podłodze, jak i w konfiguracji teatralnej. Akustyka Sali Koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś Sala Kameralna jest wyposażona w system kinowy.

Światowej sławy architekt Fernando Menis zaprojektował budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni, doskonale łączą wartości estetyczne z funkcjonalnymi. Jesienią 2010 roku na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie budynek Centrum został wybrany najlepszym projektem kulturalnym przyszłości. Architektura budynku stanowi harmonijną fuzję współczesnych trendów z  historycznym dziedzictwem Torunia.