Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

12 czerwca, 2023

Aktualności

Eksperymentalne zakończenie Festiwalu Kontakt – „Bracia” zaskakują toruńską publiczność

Tegoroczna 27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt została zakończona. Ostatniego dnia toruńskiego święta teatru w CKK Jordanki odbył się pokaz wyjątkowej eksperymentalnej sztuki – reżyser Romeo Castellucci do „Braci” zaprosił lokalnych statystów, którzy, wyposażeni w słuchawki, kolejno wykonywali usłyszane polecenia.

Romeo Castellucci to jeden z najważniejszych twórców współczesnego teatru zaliczanych do nurtu awangardowego. Tym razem artysta postanowił zgłębić najciemniejszą część ludzkiej osobowości – zdolność do okrucieństwa, gniewu i agresji. W tym celu sugestywnie zobrazował, jak system potrafi zmienić ludzi w bezlitosne automaty zdolne do wielkiej brutalności.

Statyści, przebrani w stroje policjantów, każdą kolejną scenę czynili symbolem. Z osobnych jednostek z czasem zmienili się w jeden organizm sterowany przez tajemniczego przywódcę. Od tego momentu ich posłuszeństwo stało się niszczącą siłą, wykorzystywaną również dziś przeciwko różnym grupom społecznym.

Wizja Castellucciego była wielkim popisem możliwości współczesnego teatru –scenografia, rekwizyty, światło, muzyka, to wszystko stworzyło na toruńskiej scenie absolutnie oryginalną realizację. Festiwalowa publiczność doceniła niezwykły pokaz długimi owacjami na stojąco. Niewielu twórców odważyłoby się zaprosić do spektaklu statystów, których rola w występie jest tak istotna.

Fakt, że sztuka okazała się ogromnym sukcesem, potwierdza jedynie wyobrażenie reżysera – każda grupa, rozmyślnie sterowana przez lidera, może z łatwością służyć dobrym lub złym celom.

Tegoroczny Kontakt okazał się ważnym wydarzeniem na toruńskiej scenie kulturalnej, czego dowodzi przede wszystkim pełna sala na każdym spektaklu. Wiele różnorodnych tematyk, sposobów realizacji i wizji reżyserskich było ciekawym wglądem we współczesne rozumienie koncepcji i możliwości sztuki teatralnej.

 

Eliza Cichocka