Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

6 czerwca, 2023

Aktualności

„Badania ściśle tajne” na toruńskiej festiwalowej scenie zadają pytania o przyszłość 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt nie zwalnia tempa. W niedzielne popołudnie torunianie oraz przybyli goście z całego świata uczestniczyli w kolejnym zaskakującym spektaklu. Tym razem to propozycja z polską obsadą – „Badania ściśle tajne” podejmują filozoficzne rozważania o niedalekiej przyszłości ludzkości.

Sztuka zaprezentowana przez Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu została napisana przez Iwana Wyrypajewa jako zbiór rozważań o zmianach i przeobrażeniach na różnych płaszczyznach rzeczywistości, które z zawrotną prędkością dokonują się w XXI wieku. 

Jak dziś postrzega się relacje? Czym jest moralność? Czy kryzys klimatyczny da się jeszcze powstrzymać? Na te i inne pytania szuka odpowiedzi tajemnicza organizacja przeprowadzająca badania na bohaterach – młodej biolożce, pani profesor psychologii oraz jej mężu neurobiologu. Każde z nich inaczej postrzega skomplikowany świat ludzkich emocji i ma inną wizję życia przyszłych pokoleń.

„Badania ściśle tajne” zostały wyreżyserowane przez Norberta Rakowskiego, a na scenie w CKK Jordanki pojawiła się m.in. znana aktorka teatralna i filmowa Katarzyna Herman. Spektakl wyróżnia się żywą choreografią, doskonałą grą aktorską i bogatą warstwą przemyśleń psychologicznych i filozoficznych wszystkich postaci. Nic dziwnego, że sztuka została doceniona gromkimi owacjami przez zgromadzoną publiczność. 

W ramach festiwalu Kontakt po spektaklu odbyło się również spotkanie z twórcami oraz aktorami, na którym przybliżono proces powstawania przedstawienia oraz wspólnie z publicznością zastanawiano się nad jego najważniejszymi przesłaniami. 

Festiwal Teatralny Kontakt potrwa do 7 czerwca – w tym czasie odbędzie się jeszcze wiele interesujących wydarzeń kulturalnych. To niepowtarzalna okazja na doświadczenie magii teatru.

Eliza Cichocka