Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

1 czerwca, 2023

Aktualności

Festiwal KONTAKT rozpoczęty. „INK” na scenie toruńskich Jordanek

Już po raz 27. w Toruniu wystartował Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT. Aż 15 niesamowitych widowisk zaprezentują twórcy z 5 krajów. Uroczystemu rozpoczęciu w CKK Jordanki towarzyszyła jedna z najbardziej tajemniczych sztuk – „INK” greckiego artysty Dimitrisa Papaioannou.

Na widowni Sali Koncertowej obecni byli przedstawiciele władz miasta i województwa, którzy oficjalnie powitali wszystkich przybyłych gości i otworzyli festiwal.

– Nie ma lepszej oprawy dla festiwalu teatralnego niż nasze miasto – podkreślił Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Z kolei marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki zauważył, że tegoroczna edycja to powrót do wielkiego formatu. Za organizację Kontaktu w 2023 roku odpowiada dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu – Renata Derejczyk, która zapowiedziała nadchodzące wydarzenia i zaprosiła do wspólnego doświadczenia magii teatru podczas spektaklu „INK”.

Dzieło Dimitrisa Papaioannou – znanego na całym świecie choreografa i artysty wizualnego – było oryginalnym głosem w wielu dyskusjach toczących się we współczesnej rzeczywistości. Podczas spektaklu wykorzystano niesamowitą scenografię – na Scenie Koncertowej pojawił się deszcz, a gra świateł wraz z ciemnym falującym tłem nadała niesamowite wrażenie mrocznego świata postaci.

Gra aktorska była najmocniejszym punktem spektaklu – na scenie pojawili się Šuka Horn oraz sam Dimitris Papaioannou, którzy stworzyli emocjonujące widowisko z elementami tańca i akrobacji, co wywołało ogromne wrażenie na zgromadzonej publiczności. Sztuka spotkała się z gromkimi owacjami na stojąco.

Toruński Festiwal Teatralny to jedna z imprez, która przyciąga do miasta turystów zainteresowanych kulturą z całego świata. W tym roku oprócz spektakli odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak m.in. targi, warsztaty, prezentacje, spotkania z grupami teatralnymi i twórcami, wyświetlanie filmów czy nawet silent disco.

Przestrzeń festiwalowa to obok CKK Jordanki także Teatr Horzycy, Od Nowa, a nawet plener. Organizatorzy postanowili wyjść z teatralnym przekazem również na toruńską przystań, gdzie zaprezentują specjalny projekt. Warto zainteresować się programem festiwalu, szczególnie że wstęp na wybrane wydarzenia jest wolny.

Eliza Cichocka