Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

5 maja, 2023

Aktualności

Wielkie muzyczne świętowanie – Międzynarodowy Dzień Jazzu w CKK Jordanki

Najwybitniejsi muzycy mawiali, że jazz to gatunek, który należy przede wszystkim czuć. Podczas Międzynarodowego Dnia Jazzu w CKK Jordanki mieliśmy okazję przekonać się o prawdziwości tego twierdzenia. Na scenie pojawili się kwartet RODZIEWICZ i Wojciech Waglewski z najnowszym przedpremierowym materiałem.

Tegoroczna edycja zatytułowana Istnienie Poszczególne poświęcona jest zmarłemu w 2018 roku Tomaszowi Stańko – wybitnemu trębaczowi i kompozytorowi jazzowemu. Spotkanie w Sali Kameralnej rozpoczęło się więc od rozmowy, w której wspominano artystę. Wywiad z wieloletnim prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i przyjacielem Stańki – Tomaszem Tłuczkiewiczem przeprowadził dziennikarz radiowy Piotr Metz.

– Nieustanne wrażenie robiło przebywanie z takim artystą – zaznaczył Tłuczkiewicz, który podzielił się wieloma anegdotami i opowieściami o Tomaszu Stańko. Podkreślił jego nowatorstwo i niezwykły wkład w polskie dziedzictwo jazzowe. Jak sam stwierdził, nie sposób wybrać najlepszej płyty Tomasza Stańki – każda dostarcza innych, równie niesamowitych wrażeń.

Następnie na scenę został poproszony Jarek Wierzbicki – fotograf, którego wystawę można było podziwiać przed koncertem na hallu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Zbiór przedstawiał niezwykłe kadry, uchwycone podczas jednego z ostatnich koncertów Tomasza Stańki. Zapytany o sekret emocji ujmowanych na fotografiach, odpowiedział, że najważniejsza jest szczera miłość do jazzu.

Druga część wydarzenia była prawdziwą ucztą muzyczną, zaserwowaną przez zespół RODZIEWICZ (w składzie: Jacek Rodziewicz, Steve Nash, Maciej Sikała, Marcin Gawdzis) oraz zaproszonych gości. Kwartetowi podczas wybranych utworów towarzyszyli Wojciech Waglewski oraz DJ Chmielix. Na scenie mogliśmy wysłuchać przedpremierowych kompozycji, z nadchodzącego nowego albumu „Muzyka moja i Nasha”.

Gwiazdy polskiego jazzu wykonały wspaniałe show, które zrobiło na torunianach niemałe wrażenie, szczególnie że materiał na najnowszą płytę powstawał również w naszym mieście. Kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu okazały się dużym sukcesem, z niecierpliwością czekamy na przyszłe edycje.

Eliza Cichocka