Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

4 maja, 2023

Aktualności

Festiwal Probaltica rozpoczęty! Na Jordankach wystąpiła orkiestra z Ukrainy

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej zagrała podczas inauguracji 30. już Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica w Toruniu. Podczas wydarzenia pomysłodawca i dyrektor festiwalu Henryk Giza odebrał z rąk wiceprezydenta Zbigniewa Fiderewicza pamiątkowy medal.

1 maja w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zainaugurowano okrągłą, bo 30. już odsłonę festiwalu Probaltica. Pierwsza edycja odbyła się w 1994 roku. – Dotychczas gościliśmy 350 zespołów, wystąpiło ponad 10,5 tys. artystów, odbyło się ponad 600 koncertów – wyliczał Henryk Giza. – Tegoroczny festiwal poświęcamy naszemu Mikołajowi Kopernikowi.

Podczas koncertu na Jordankach obecne były władze miasta i województwa, konsul honorowy Finlandii, a także sponsorzy festiwalu.

– Na każdą kolejną Probaltikę czekamy w Toruniu z niecierpliwością – mówił Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia. – Ten festiwal jest wydarzeniem, które traktujemy jako muzyczny komentarz, czym w Toruniu najmocniej żyjemy. W tym roku każdy akcent Probaltiki traktujemy jako ozdobę trwającego roku Mikołaja Kopernika i hołd oddany najsławniejszemu synowi Torunia

Podczas uroczystości uhonorowano pomysłodawcę festiwalu. W dowód szczególnych zasług dla rozwoju kultury naszego miasta władze Torunia nadały Henrykowi Gizie posrebrzany medal pamiątkowy wybity z okazji roku Mikołaja Kopernika. Gdyby nie pasja i konsekwencja dyrektora festiwalu, nie wiadomo, czy nadal słuchalibyśmy w Toruniu artystów z krajów bałtyckich.

Orkiestra ze Lwowa zachwyciła toruńską publiczność

Po części oficjalnej przyszedł czas na muzykę. Koncert rozpoczął utwór Piotra Perkowskiego „Pomnik Kopernika”. Do stworzenia tej kompozycji zainspirował kompozytora oczywiście Toruń – w latach 30. XX wieku był on dyrektorem toruńskiego konserwatorium, ówczesnej szkoły muzycznej, oraz dyrektorem i wiceprezesem Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego.

Utwór wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją Volodymyra Syvokhipa. To gość specjalny festiwalu. Artyści z Ukrainy zastąpili muzyków z Rosji.

Tego wieczoru publiczność wysłuchała też koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina. Na Jordankach wystąpiła młoda, utalentowana pianistka Maria Klymenko, która, w towarzystwie orkiestry, z pasją zaprezentowała polski klasyk.

Po krótkiej przerwie orkiestra zagrała monumentalną i efektowną III Symfonię Borysa Latoszyńskiego, ukraińskiego kompozytora, z ciekawym udziałem instrumentów perkusyjnych.

Publiczność nagrodziła gości owacjami na stojąco.

Warto dodać, że Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej występowała w wielu krajach na całym świecie – na początku tego roku koncertowała w Stanach Zjednoczonych, w tym w słynnej sali Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Wiosną odbędzie się jeszcze kilka koncertów w ramach festiwalu Probaltica. Wystąpią na nich między innymi artyści z Łotwy, Estonii oraz miasta partnerskiego Torunia – Getyngi.

Sara Watrak