Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

3 lipca, 2024

Aktualności

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest za nami

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze dobiegła końca. W dniach 25-30 czerwca br. mieliśmy okazję uczestniczyć w prawdziwej kinowej uczcie. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki pełniło funkcję festiwalowego centrum, w którym oprócz projekcji filmowych, odbyły się uroczyste gale otwarcia i zamknięcia.

O wampirach było głośno

Tradycją Tofifestu jest coroczna zmiana filmowego motywu przewodniego. W tym roku organizatorzy uhonorowali obraz Francisa Forda Coppoli z wybitną kreacją Gary’ego Oldmana, który wcielił się w rolę ogarniętego wiecznym uczuciem niespełnionej miłości Draculi.

Gala Otwarcia

Inauguracja 22. edycji najbardziej niepokornego festiwalu filmowego na świecie odbyła się 25 czerwca w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Galę oficjalnie otworzył Zastępca Prezydenta Miasta Torunia — Adam Szponka. W trakcie inauguracji wyróżnienia otrzymały wybitne polskie aktorki.

Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego im. Poli Negri trafiła w ręce utalentowanej Magdaleny Różczki, która odebrała wyróżnienie od wicemarszałka województwa — Zbigniewa Ostrowskiego.

Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina otrzymała wybitna aktorka filmowa i teatralna, Ewa Wiśniewska. Statuetkę pośród gromkich braw publiczności wręczyli artystce Adam Szponka oraz Kafka Jaworska, dyrektorka festiwalu.

Galę Otwarcia zwieńczył poruszający koncert Olgi Szomańskiej z gościnnym udziałem Tomasza Torresa, Pawła Mielewczyka i Tomasza „Tomsona” Lacha. Artyści z towarzyszeniem orkiestry zaprezentowali ciekawe aranżacje kultowych utworów filmowych w ramach projektu muzycznego „Film Soul”.

Inaugurację festiwalu poprzedziła projekcja filmu Parasolki z Cherbourga w reż. Jacques’a Demy’ego. Po seansie w Sali Kameralnej CKK Jordanki widzowie wzięli udział w rozmowie poświęconej fenomenowi filmu Barbie w reż. Grety Gerwig. Panel dyskusyjny poprowadziły Karolina Korwin-Piotrowska oraz publicystka Katarzyna Kasia. Pierwszy dzień festiwalu zakończyła projekcja słynnego Wywiadu z wampirem w reż. Neila Jordana.

Kolejne dni festiwalu dostarczyły dawki niezapomnianych emocji i owocnych spotkań. We wtorek, 26 czerwca, w Sali Kameralnej CKK Jordanki odbył się pokaz Unmoored w ramach festiwalowego pasma Polonica. Po projekcji w panelu dyskusyjnym uczestniczyły szwedzka reżyserka Caroline Ingvarsson, Anna Próchniak, Marta Żmuda Trzebiatowska, Agata Cierniak i Luiza Skrzek. Następnie w ramach pasma From Poland pokazano Błazny w reż. Gabrieli Muskały, po której reżyserka wraz z Ewą Hoffmann, Magdaleną Dwurzyńską i Karoliną Kostoń spotkały się z widzami.

Malowniczy obraz Chłopi w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana festiwalowi goście mieli okazję zobaczyć w piątek. Projekcja odbyła się w ramach konkursu From Poland, a po niej z publicznością spotkały się laureatka tegorocznego Złotego Anioła dla Europejskiej Artystki BELLA WOMAN — Kamila Urzędowska, a także Ewa Kasprzyk, Piotr Dominiak, Dorota Stalińska, Cezary Łukaszewicz i Maria Kola. Z kolei z tegoroczną zdobywczynią Złotego Anioła – Martyną Wojciechowską można było się spotkać aż dwukrotnie. W piątek laureatka uczestniczyła w panelu dyskusyjnym po pokazie filmu Nie czuję nic, który odbył się w Cinema City. Natomiast w sobotę w CKK Jordanki miał miejsce pokaz specjalny filmu Hope wyreżyserowany właśnie przez Martynę Wojciechowską i Ewę Marcinkowską. Film, poruszający trudny temat oskarżeń dzieci o czary w Nigerii, wywołał wiele emocji i zapoczątkował ożywioną dyskusję podczas spotkania po projekcji.

Gala Zamknięcia

Ciepły sobotni wieczór wyłonił laureatów tegorocznych konkursów. Podczas uroczystej Gali Zamknięcia poznaliśmy zwycięzcę konkursu głównego – On Air. Statuetkę otrzymał film 78 Days Emiliji Gašič. W kategorii From Poland zwyciężyli Chłopi DK Welchman i Hugha Welchmana. Złote Anioły za niepokorność twórczą odebrali Jerzy Skolimowski, Martyna Wojciechowska i Zbigniew Zamachowski. Złotym Aniołem dla Europejskiej Aktorki BELLA WOMAN uhonorowano Kamilę Urzędowską, zaś nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK powędrowała do Juliana Świeżewskiego. Galę zwieńczył koncert LOVE IS LOVE w wykonaniu charyzmatycznego Michała Szpaka. Tego wieczoru Salę Koncertową niezwykle często wypełniały gromkie brawa publiczności. Tegoroczny Tofifest dobiegł końca, a my z niecierpliwością czekamy na kolejne filmowe lato w Toruniu!

Karolina Wojciechowska

Zdjęcia autorstwa Macieja Wasilewskiego, Natalii Paprockiej, Marcina Krzyżanowskiego, Patrycji Wiśniewskiej , Julii Marszewskiej dzięki uprzejmości Festiwalu Filmowego Tofifest.