Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

25 marca, 2021

Aktualności

CKK Jordanki wśród ośmiu najpiękniejszych obiektów koncertowych w Polsce

Portal Onet.pl wraz z serwisem Morizon.pl przygotował zestawienie najpiękniejszych sal koncertowych i filharmonii w Polsce. Toruńskie CKK Jordanki uznano za jeden z ośmiu najlepszych obiektów koncertowych.

W artykule autorstwa Pauliny Gajewicz zwraca się uwagę na cechy, które wpływają na jakość odbioru muzyki. Autorka wskazuje na konieczność idealnego zestrojenia wszystkich elementów, począwszy od kształtu wnętrza, użytych materiałów budowlanych i zastosowania odpowiednich ustrojów akustycznych do pochłaniania, odbijania lub rozpraszania fal dźwiękowych tak, aby uzyskać odpowiedni pogłos.  

CKK Jordanki doceniono za nietuzinkową architekturę, korespondującą z zabudową średniowiecznej toruńskiej Starówki. Zwrócono uwagę na modułowy i wielofunkcyjnych charakter obiektu, który umożliwia organizację różnorodnych przedsięwzięć artystycznych. Doceniono zastosowanie mobilnej widowni i możliwości połączenia największych sal Centrum.

W największym z modułów mieści się najważniejsza sala – koncertowa. Mieści ona blisko dziewięciuset widzów, ale dzięki możliwości połączenia jej z mniejszą salą kameralną, liczba miejsc wzrasta do niespełna tysiąca dwustu. W sali koncertowej widownia znajduje się na kilku poziomach i dzięki mobilności jej kształt może być zmieniany w zależności od potrzeb pokazowych – czytamy w artykule.

Portal docenił także estetykę obiektu zaprojektowanego przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Zaskakujące jest połączenie prostoty i naturalnych surowców, a jednocześnie finezji i odrobiny „cudowności” –  pisze autorka.

CKK Jordanki doceniono obok: Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Opery Nova w Bydgoszczy, Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej.


Kliknij i przeczytaj artykuł w serwisie Onet.pl