Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

28 września, 2023

Aktualności

Dyskusje, debaty i koncert niespodzianka. Za nami 25. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej

W CKK Jordanki odbyła się 25. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej organizowana przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych i Fundację Razem Zmieniamy Świat oraz miasto Toruń. Jubileuszowej edycji wydarzenia przyświecało hasło „Ludzkie oblicza opieki długoterminowej”. W konferencji uczestniczyło niemal 1000 gości z kraju i zagranicy.

Jubileuszowa konferencja to dobry moment na krótkie podsumowanie. Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej odbyła się w Toruniu w 1998 roku. Wzięło w niej udział ok. 100 ekspertów. – Bardzo szybko z tych kameralnych spotkań zrodziła się potrzeba rozszerzenia formuły – wspomina prezes Fundacji Razem Zmieniamy Świat Katarzyna Serwińska.

W kolejnych latach do Torunia zaczęli przyjeżdżać przedstawiciele wszystkich obszarów działających na rzecz osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych. – Oczywiście nie tylko z Polski. Podczas 25 lat gościliśmy przedstawicieli ponad 40 państw świata. Myślę, że można odważnie powiedzieć, że nasze wspólne konferencje w Toruniu pomogły w wymianie myśli, doświadczeń, że wspierały integrację środowiska liderów opieki długoterminowej, tych wszystkich, którzy na co dzień działają na rzecz osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych, że odpowiadały na ich potrzeby – mówiła podczas inauguracji Katarzyna Serwińska.

Głos zabrał także wieloletni przewodniczący komitetu naukowego konferencji prof. Piotr Błędowski. – Konferencja opieki długoterminowej to nie tylko szczególne wydarzenie o charakterze szkoleniowym i towarzyskim, jakże ważne dla naszego środowiska. Przez 25 lat, jakie upłynęły od pierwszego spotkania, konferencja stała się swego rodzaju instytucją, miejscem wymiany doświadczeń i poglądów, okazją do zapoznania się z dobrymi praktykami innych i do przedstawienia swoich dokonań – mówił. – Ci z państwa, którzy od dłuższego czasu uczestniczyli w konferencjach, zauważyli, że przenosimy się systematycznie do coraz większych sal. Mamy coraz więcej kabin tłumaczy, bo mamy coraz liczniejszą grupę uczestników zagranicznych i coraz większą liczbę krajów. Bez was, gości z Polski i zagranicy, nie byłoby tych 25 toruńskich konferencji.

Znamienici goście na inauguracji konferencji

Od początku współorganizatorem konferencji jest miasto Toruń. – Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej w Toruniu już na trwałe wpisała się w życiorys naszego miasta. Bardzo się cieszę, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w największym wydarzeniu dotyczącym opieki długoterminowej w Europie – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, podkreślając, że jubileuszowa konferencja przypada w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, znanego toruńskiego astronoma, a także lekarza.

Na inauguracji pojawiła się również ambasador Indii w Polsce Nagma Mallick. – To dla mnie przyjemność, że mogę dołączyć do państwa dzisiejszego wieczoru. Chciałabym wyrazić uznanie dla obecności TZMO w Indiach, dla tworzenia miejsc pracy oraz dla kluczowej roli, jaką odgrywają TZMO w relacji ekonomicznej między Indiami a Polską – mówiła.

W swoim przemówieniu skupiła się na działaniach rządu Indii w zakresie zarządzania opieką nad osobami starszymi. Jej ekscelencja mówiła także o zdrowiu psychicznym oraz indyjskim rynku usług z zakresu opieki geriatrycznej.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji nie zabrakło także wrażeń artystycznych. Goście obejrzeli mapping „Grand Mix”, jedną z atrakcji tegorocznego Bella Skyway Festivalu. Projekcję oryginalnie wyświetlano na gmachu Urzędu Marszałkowskiego, tym razem zagościła w murach CKK Jordanki.

Zwieńczeniem gali był wykład Jacka Walkiewicz pt. „Pełna moc w czasach zmian”. Psycholog mówił o tym, jak ważna jest odwaga w realizacji marzeń. Wystąpienie okrasił wieloma anegdotkami ze swojego życia.

– Pamiętajcie, że pasja plus wytrwałość równa się upór. A rezygnujący nigdy nie zwyciężają. I tego państwu życzę: żebyście zwyciężali, żebyście każdego dnia mieli naprawdę głębokie przekonanie płynące ze środka, że jesteście we właściwym czasie, we właściwym miejscu, z właściwymi ludźmi i robicie właściwe rzeczy. A prywatnie wam życzę dzikich, szalonych marzeń – mówił.  

Wystąpienie eksperta spotkało się z ogromnym entuzjazmem publiczności, która co chwilę wybuchała śmiechem, a na koniec nagrodziła mówcę długimi oklaskami.

Kolejnego dnia na Jordankach dyskutowano m.in. o personelu, który jest filarem opieki długoterminowej. Mówiono o wypaleniu zawodowym, a także o tym, jak sztuczna inteligencja może wspomóc pracowników sektora opieki długoterminowej. Nie zabrakło także debaty o medycznych aspektach opieki nad osobą zależną. Rozmawiano choćby o przewlekłym bólu. Goście chętnie uczestniczyli też w module dotyczącym zarządzania relacjami – w kontekście podopiecznych, personelu i rodziny.

Największe przeboje Queen na Jordankach

Wieczorem na uczestników konferencji czekał koncert niespodzianka. Na Jordankach wybrzmiały największe przeboje zespołu Queen w wykonaniu Kamila Franczaka, wokalisty i aktora. Towarzyszył mu zespół oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Bartosza Olejnika. – Nie chcemy się z nimi ścigać, chcemy się nimi bawić – mówił o Queen Kamil Franczak. Z ogromną energią zaśpiewał takie utwory legendarnej grupy jak choćby „Radio Ga Ga”, „I want to break free”, „Bohemian rhapsody”, „Don’t stop me now”, „Under pressure” czy „We are the champions” – tę ostatnią wokalista zadedykował rozśpiewanej publiczności. A ta nagrodziła muzyków gromkimi brawami. Nie mogło więc zabraknąć bisu – piosenek „Show must go on” i „Love of my life”.

Ostatniego dnia konferencji odbył się jeszcze jeden panel dyskusyjny – tym razem pod hasłem „Przykłady zmian i praktycznych rozwiązań w zarządzaniu i kulturze opieki w Polsce”.

Na trzy dni Toruń stał się europejską stolicą opieki długoterminowej. To był czas owocnych rozmów i wymiany doświadczeń. Do zobaczenia za rok!

Sara Watrak

Zobacz także

26.10 19:00 | Sala Koncertowa

Riverside ID.ENTITY TOUR 2023 – dodatkowe bilety