Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

6 sierpnia, 2022

Aktualności

„Dżem. Muzyczna legenda na scenie toruńskich Jordanek”

Prawdziwa legenda polskiej sceny muzycznej i jeden z najważniejszych rodzimych zespołów rockowo-bluesowych – Dżem. Nie ma osoby, która nie znałaby słynnych wersów wielkich przebojów, śpiewanych niegdyś przez Ryśka Riedla. Muzycy z kultowej grupy w piątkowy wieczór wystąpili w Toruniu, gdzie wykonali wiele uwielbianych przez publiczność utworów.

 

Dżem zyskał popularność już w latach 80., stając się odkryciem wielu polskich festiwali muzycznych. Przez lata zespół współpracował z różnymi artystami, zmieniał się również jego podstawowy skład. Dziś Dżem tworzą grający od początku Adam Otręba, Beno Otręba, Jurek Styczyński oraz Maciek Balcar, Zbyszek Szczerbiński i Janusz Borucki, którzy kontynuują tradycję zespołu dzieląc się z publicznością pierwotną energią i charyzmą grupy.

Ponad czterdziestoletnia kariera zespołu to niewątpliwy dowód na jego niezmienne prestiżowe miejsce w muzycznym świecie, ale przede wszystkim – sercach słuchaczy w różnym wieku, tłumnie zgromadzonych na widowni Sali Koncertowej toruńskich Jordanek. Była to dla zebranych jedyna w swoim rodzaju okazja, by spotkać muzyków, którzy stawali na jednej scenie z Rolling Stonesami, AC/DC czy Lynyrd Skynyrd.

W mieście Kopernika mieliśmy okazję usłyszeć największe przeboje Dżemu, takie jak Wehikuł czasu, Paw, Whisky czy Czerwony jak cegła. To najważniejsze utwory nie tylko w karierze rockowo-bluesowego bandu, ale i całej historii polskiej muzyki. Zebrana publiczność wszystkie teksty piosenek znała na pamięć – nie obyło się więc bez wspólnego śpiewania z solistą grupy Maćkiem Balcarem, który podziękował toruńskiej publiczności za przybycie i wspólny sentymentalny powrót do przeszłości. Kultowe utwory Dżemu to ponadczasowe hity, których słucha się również dziś – w końcu nikt w taki sposób nie mówił o trudnych doświadczeniach ludzkiego życia: samotności, żalu czy tęsknocie.

Jak na Dżem przystało, nie zabrakło również dwukrotnych bisów – publiczność udowodniła swoją miłość do muzyki zespołu jednymi z najgłośniejszych owacji na stojąco, jakie kiedykolwiek słyszano na Sali Koncertowej toruńskich Jordanek. Fani docenili tym samym legendę Dżemu, który mimo przeciwności losu i tragedii, spotykających jego członków, nadal gra wspaniałą muzykę, wierną pierwotnemu stylowi.

Eliza Cichocka