Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

10 listopada, 2021

Aktualności

Rusza EnergaCAMERIMAGE 2021


Wielkimi krokami zbliża się 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, Toruń 13-20 listopada 2021.


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE to obecnie największy i najbardziej prestiżowy festiwal poświęcony szeroko rozumianej sztuce filmowej. Obecność twórców, reżyserów i autorów zdjęć na EnergaCAMERIMAGE to okazja do udziału w licznych panelach dyskusyjnych, a także wspólnej celebracji pokazów filmowych.  

To również szansa na bliskie spotkanie z artystami, których znamy jedynie z dużego ekranu. Ponadto wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali.

Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. EnergaCAMERIMAGE jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.


Program Festiwalu bogaty jest w seanse filmów z gatunku kina artystycznego (i nie tylko), panele dyskusyjne oraz warsztaty. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość  poznania procesu tworzenia filmów ,,od kulis’’.


Program Festiwalu obejmuje 7 dni filmowych wrażeń (13-20 listopada 2021) w następujących ośrodkach kultury i kinach na terenie Torunia:

CKK Jordanki – Centrum Festiwalowe
Teatr im. Wilama Horzycy – Teatr Dokumentu
Fundacja Tumult – Kino CAMERIMAGE
Centrum Sztuk Współczesnej „Znaki Czasu” – Sala Projekcyjna
Cinema City – Sala Projekcyjna nr 9,10,11,12


Festiwal obejmuje m.in.  Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Debiutów Filmowych, Konkurs Wideoklipów, Konkurs Pilotów Seriali TV, EnergaCAMERIMAGE Market, EnergaCAMERIMAGE Forum, pokazy specjalne, premiery, różnego rodzaju przeglądy kina i retrospektywy oraz spotkania. Seminaria i warsztaty organizowane podczas Festiwalu przyciągają nań zarówno wielu profesjonalnych reżyserów, twórców oraz dźwiękowców, ale także studentów szkół filmowych z całego świata. Prowadzone są one przez uznanych na świecie operatorów, reżyserów i innych profesjonalistów z tej dziedziny.


Imprezą towarzyszącą Festiwalowi jest wystawa czasowa Patricia Piccinini. Jesteśmy! w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Do 10 kwietnia 2022 po raz pierwszy w Polsce można zobaczyć prace powszechnie cenionej na świecie australijskiej rzeźbiarki Patricii Piccinini, w tym prezentowane z wielkim sukcesem rzeźby z Biennale w Wenecji. Organizatorem wystawy pt. Patricia Piccinini. Jesteśmy! jest Fundacja Sztuki Świata, założona w 2006 roku przez reżysera Davida Lyncha oraz dyrektora Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE Marka Żydowicza, który jest kuratorem wystawy.


Jak co roku, festiwal EnergaCAMERIMAGE przyciąga do Torunia znamienite osobowości ze świata filmowego oraz muzycznego. Tak będzie i tym razem, a lista zaproszonych gości na tegoroczną edycję EnergaCAMERIMAGE jest naprawdę imponująca.


Zachęcamy do zapoznania się z Programem Festiwalu na oficjalnej stronie:

camerimage.pl


Nika Mausolf