Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

18 listopada, 2022

Aktualności

Konkurs Wideoklipów przyciągnął do CKK Jordanki gości z całego świata 


Od soboty trwa w naszym mieście 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. Na tydzień Toruń stał się stolicą kina, a CKK Jordanki – miasteczkiem filmowym. W środę odbyło się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń całego festiwalu – prezentacja teledysków nominowanych w Konkursie Wideoklipów.


Konkurs Wideoklipów jest stałą częścią festiwalu od 2008 roku i cieszy się ogromną popularnością.  W tym roku organizatorzy otrzymali aż 400 zgłoszeń z różnych zakątków globu. Ostatecznie wybrali 20 teledysków, które na wielkim ekranie, w środowy wieczór, mogła obejrzeć publiczność zgromadzona w CKK Jordanki. A zaznaczyć trzeba, że była to publiczność niezwykle żywiołowa – gromkim oklaskom i entuzjastycznym okrzykom nie było końca.


Oto nominacje w Konkursie Wideoklipów

Wśród nominowanych znaleźli się twórcy teledysków takich światowych gwiazd jak Ed Sheeran („Bad habits”), „Harry Styles („As it was”), Rammstein („Zeit”), Florence and the Machine („My love”), SIA („Pin drop”), Justin Bieber („Ghost”), „The Weeknd” („Out of time”), Lykke Li („5D”), Yungblud&Willow („Memories”) czy A$AP Rocky („D.M.B”).

O nagrodę powalczą także wideoklipy takich wartych uwagi artystów jak islandzki wokalista Ásgeir („Snowblind”), Amerykanin Coldxman („Blasphemy”), amerykański muzyk Emmit Fenn („Light that shines through), szwedzka blogerka palestyńskiego pochodzenia Gina Dirawi („Meet me in Jannah”), austriacki duet Hvob („Eyes alive”), francuski raper Orelsan („Ensemble”), belgijski muzyk Stromae („Fils de joie”), austriacki duet Camo & Krooked („Other Side) czy duet Péon feat. Orelsan („Vald”)

Wśród nominowanych nie mogło zabraknąć polskich akcentów – choćby teledysku do utworu zespołu Bokka „Walk on a wire”, w którym wystąpili Piotr Głowacki i Alicja Wieniawa-Narkiewicz.

Zwycięzcę wybierze jury w składzie: przewodnicząca jury – wokalistka, kompozytorka i reżyserka Monika Brodka, Vance Burberry – autor zdjęć filmowych oraz Nigel Dick – reżyser.


Krótkie, ale w pamięć zapadają na długo

Teledyski, które walczą o tytuł Najlepszego Wideoklipu, to często małe dzieła sztuki. Symboliczne, z niespodziewanymi zakończeniami, trzymające w napięciu, niekiedy szokujące. Choć niektóre z nich trwają niecałe cztery minuty, opowiadają poruszające historie. Co ważne, to teledyski do utworów z różnych gatunków muzycznych: począwszy od rapu, poprzez pop, na rocku skończywszy.

Po prezentacji wszystkich wideoklipów na Jordankach odbyło się spotkanie z twórcami teledysków. Na scenie pojawiło się aż 20 artystów z różnych krajów. Widzowie mieli szansę wysłuchać ich refleksji na temat pracy na planie wideoklipów, a także zadać pytania. Publiczność ciekawiły m.in. sprzęt czy światło użyte podczas nagrań.

Zwycięzcę Konkursu Wideoklipów poznamy w sobotę, podczas uroczystej Gali Zamknięcia, która również odbędzie się w CKK Jordanki. 30. edycję EnergaCAMERIMAGE zakończy specjalny pokaz „Fabelmanów” Stevena Spielberga.