Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

15 listopada, 2022

Aktualności

Wielkie święto kina w Toruniu – rozpoczął się międzynarodowy festiwal EnergaCAMERIMAGE


Toruń po raz kolejny gości w swoich murach wybitnych twórców sztuki filmowej oraz fanów kinematografii z całego świata – wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE, którego jubileuszowa 30. edycja zapowiada się bardzo imponująco.


W sobotę odbyła się uroczysta gala rozpoczęcia festiwalu – przez dokładnie tydzień w wielu znanych z kulturalnej działalności miejscach na mapie Torunia, m.in. takich jak CKK Jordanki czy Teatr Horzycy można obejrzeć produkcje filmowe znanych twórców, spotkać się z artystami, uczestniczyć w konferencjach czy warsztatach. Swoją obecność w Toruniu zapowiedzieli cenieni reżyserzy, autorzy zdjęć do filmów czy scenografowie, tacy jak Sam Mendes, Ulrike Ottinger, Stephen H. Burum oraz Sarah Greenwood.

To niepowtarzalna okazja, by o sztuce filmowej dowiedzieć się z pierwszej ręki –  twórcy Camerimage od początku istnienia festiwalu chcą podkreślić niezwykłą rolę autorów zdjęć filmowych, operatorów kamer oraz wszystkich „zza kulis”, którzy mają realny wpływ na wizualny efekt całości, ale ich rola w sukcesie produkcji jest jednak często pomijana.

Program tegorocznej edycji EnergaCAMERIMAGE jest bardzo bogaty – znajdują się tutaj zarówno filmy akcji, fantastyka, dramaty czy produkcje psychologiczne. Spośród filmów biorących udział w Konkursie Głównym oraz szeregu innych kategorii konkursowych zostaną wybrane najlepsze produkcje, które otrzymają charakterystyczną statuetkę Złotej Żaby. Każdy dzień filmowego święta jest więc wypełniony po brzegi, a festiwalową atmosferę czuć w całym mieście.

W niedzielę 13 listopada w głównej sali toruńskich Jordanek wyświetlono m.in.  francusko-włoski film pt. „Notre-Dame płonie” opowiadający historię, którą w 2019 roku żył cały świat – jeden z najważniejszych i najstarszych europejskich zabytków stanął w ogniu. Produkcja to pokaz imponujących efektów specjalnych, dopracowanej scenografii i trzymających w napięciu scen – prób ratowania tego bezcennego miejsca. Wśród publiczności obecni byli twórcy filmu, m.in. reżyser Jean-Jacques Annaud, który zaprosił fanów kinematografii do wspólnego seansu oraz uczestnictwa w spotkaniu dotyczącym samego procesu tworzenia wyświetlanego filmu – to odbędzie się już w poniedziałek 14 listopada w sali projekcyjnej Cinema City.

Jak widać, kolejne dni festwialu EnergaCAMERIMAGE zapowiadają się interesująco. Cały harmonogram dostępny jest na stronie organizatora – znajdziemy tam zarówno repertuar filmowy, jak i program spotkań z artystami. Wielkie, międzynarodowe święto kina w Toruniu to najlepsza okazja do obejrzenia doskonałych filmów fabularnych, jak i produkcji dokumentalnych z całego świata.


Zachęcamy do zapoznania się z Programem Festiwalu na oficjalnej stronie:

camerimage.pl


Eliza Cichocka