Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

19 listopada, 2022

Aktualności

Tegoroczny festiwal EnergaCAMERIMAGE dostarczył wrażeń i wzruszeń 


Dobiega końca 30. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. Był to czas wielu znakomitych prelekcji filmowych, wystaw artystycznych, spotkań z twórcami oraz dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej.


Podczas festiwalu zaprezentowano filmy z całego świata  – nie zabrakło więc także rodzimych produkcji. Jedną z takich propozycji jest „Brigitte Bardot cudowna” w reżyserii znanego i cenionego twórcy Lecha Majewskiego, który wraz z Pawłem Tyborą jest również autorem zdjęć. Film został wyświetlony w piątkowe popołudnie, sprawiając, że główna sala toruńskich Jordanek wypełniła się prawie po brzegi.

 Film „Brigitte Bardot cudowna” to opowieść o nastoletnim Adamie, który dorasta w trudnych czasach Polski Ludowej – dzięki swojej wyobraźni i tęsknocie za zaginionym na wojnie ojcem przenosi się w świat zagranicznego filmu, muzyki i popkultury – spotyka Brigitte Bardot, Beatlesów, Liz Taylor czy Simona Templara, którzy pomagają mu dojrzewać i ostatecznie odnaleźć samego siebie. W produkcji wzięli udział znani polscy aktorzy, m.in. Magdalena Różczka, Andrzej Grabowski czy Joanna Opozda. Na wielkim ekranie mogliśmy podziwiać również kreacje artystyczne aktorów młodego pokolenia, np. odtwórcy głównej roli – Kacpra Olszewskiego. Na widowni obecny był twórca filmu – Lech Majewski, który po prelekcji wraz z aktorką Weroniką Rosati odpowiadał na pytania publiczności o pracę nad produkcją.

„Brigitte Bardot cudowna” obok filmów takich jak „Apokawixa”, „Broad Peak”, „Kobieta na dachu”, „Orzeł. Ostatni patrol” czy „The Silent Twins” bierze udział w tegorocznej edycji Konkursu Filmów Polskich. Wybór najlepszej produkcji nie jest więc prosty – o tym, który film zdobędzie prestiżową statuetkę Złotej Żaby, zadecyduje jury, pod przewodnictwem Rodrigo Garcii.


Wyniki wszystkich kategorii konkursowych zostaną ogłoszone podczas sobotniej gali zamknięcia. To czas podsumowania tegorocznej edycji oraz nadziei na ponowne spotkanie już niedługo – kolejne edycje prestiżowego toruńskiego festiwialu filmowego zaskoczą bowiem jeszcze nie raz, dostarczając wielu wrażeń i wzruszeń.


Eliza Cichocka