5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wystąpią:
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Andrzej Gębski – skrzypce
Andrzej Wróbel – wiolonczela
Prowadzenie: Piotr Matwiejczuk
Program koncertu:
część oficjalna:
Losowanie kolejności wystąpień uczestników Konkursu Skrzypcowego
część artystyczna:
K. Lipiński – Trio A- dur op. 12
K. Lipiński – Rondo koncertowe op. 18
K. Lipiński – Fantazja na motywach opery „Krakowiacy i Górale” Jana Stefaniego op. 33
K. Lipiński – Wariacje na tematy z opery „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego op. 10
Karol Lipiński (1790-1861), podobnie jak Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt i inni kompozytorzy XIX wieku, fascynował się muzyką operową. To uwielbienie stanowiło nie tylko rezultat swoistej mody, lecz także efekt podejmowanych funkcji, które Lipiński piastował w życiu zawodowym. Już we wczesnej młodości był koncertmistrzem i kapelmistrzem Opery we Lwowie. Działalność w tej instytucji ukształtowała jego osobowość artystyczną, naznaczając ją piętnem operowego bel canto. Przez dwadzieścia dwa lata pełnił również funkcję pierwszego koncertmistrza jednej z najlepszych orkiestr ówczesnej Europy – Königliche musikalische Kapelle, na dworze króla saskiego Friedricha Augusta II w Dreźnie, zaliczanej w poczet najstarszych niemieckich orkiestr operowych. To właśnie w Dreźnie Lipiński poznał Richarda Wagnera. Te „operowe doświadczenia” wpłynęły później na naznaczony śpiewnością styl wykonawczy Lipińskiego, odezwą się także w tematach i motywach muzycznych, będących niewyczerpanym źródłem twórczej inspiracji. Wśród operowych szlagierów, które rozbrzmiewają w muzyce Karola Lipińskiego są: Wariacje op. 11 na temat opery „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego oraz Fantazja op. 33 na motywach opery „Krakowiacy i Górale” Jana Stefaniego.
Oprócz nich podczas omawianego koncertu wykonane zostanie również Trio A-dur op. 12 na dwoje skrzypiec i wiolonczelę – utwór zadedykowany księciu Nikołajowi Golicynowi – zdolnemu wiolonczeliście. Przez wzgląd na adresata dedykacji oraz osobę kompozytora, wykonującego partię pierwszych skrzypiec, kompozycję cechuje śmiała wirtuozeria typowa dla stylu brillant, która zdominowała zarówno partię wiolonczeli jak i pierwszych skrzypiec.
KONSTANTY ANDRZEJ KULKA jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Urodzony w Gdańsku w 1947 roku, naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat ośmiu u Stefana Hermana i kontynuował u tego samego pedagoga w Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Już jako 17-letni student uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu Międzynarodowy Konkurs w Monachium, gdzie zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego błyskawiczna kariera — od 1966 roku Konstanty Andrzej Kulka koncertuje na obu półkulach (wszystkie kraje Europy, USA, Ameryka Południowa, Japonia, Australia). Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr, takich jak: Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony, London Symphony, English Chamber, Filharmonia Leningradzka. Uczestniczył także w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in.: w Berlinie, Bordeaux, Lucernie i wielu innych. Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej.
Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy
Bilety do nabycia na tos.bilety24.pl oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3, 87-100 Toruń (wt-sb, godz. 13:00-19:00)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Al. Solidarności 1-3
87-100 Toruń
56 622 88 05