Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Armaty ukryte w kwiatach

1 sierpnia

17:00

| Sala Prób

dodaj do swojego kalendarza

Armaty ukryte w kwiatach

Koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2024, czwartek
godz. 17:00
Sala Prób

 

Wystąpią:

Jan Cieplik – bas

Wojciech Kowalski – bas-baryton

Bogusz Lewandowski – fortepian

Gabriela Ułanowska – prowadzenie

 

Program:

Utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki

Kiedy w Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17.00 zabrzmią syreny alarmowe, w Toruniu z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpocznie się koncert Armaty ukryte w kwiatach. Odbędzie się on w Sali Prób CKK Jordanki, a darmowe wejściówki będzie można odebrać w kasie biletowej.

Motywem przewodnim koncertu będą pieśni utrzymane w tematyce powstańczej. Stary kapral to pieśń Stanisława Moniuszki, którą skomponował do wiersza przetłumaczonego przez Władysława Syrokomlę. Wsłuchanie się w jej tekst i melodię pozwoli odbiorcom poczuć nastrój pola bitwy i emocje żołnierzy biorących udział w walkach.

Kozak jest pieśnią napisaną do romantycznego wiersza Jana Czeczota. Melancholijna melodia opowiada historię rannego Kozaka tęskniącego do swojej ojczyzny.

Z kolei pieśń Fryderyka Chopina Leci liście z drzewa powstała po klęsce powstania listopadowego. Upadek zrywu to główny temat utworu, co sprawia, że melodia, chociaż przerywana radosnymi i pełnymi dumy fragmentami, jest utrzymana w smutnej i tragicznej tonacji.

Podczas koncertu nie zabraknie także duetów. Jednym z utworów wykonanych przez śpiewaków wspólnie będzie dzieło Stanisława Moniuszki, oryginalnie przeznaczone na chór – Ojcze z niebios, Boże Panie z opery Halka. W duecie muzycy wykonają także pieśni, które kojarzą się z uroczystościami patriotycznymi: Warszawskie dzieci oraz Rota.

Słuchacze będą mieli również okazję wysłuchać utworów instrumentalnych m.in. Prząśniczki Stanisława Moniuszki. Chociaż w oryginale jest to pieśń, wersja na sam instrument wzrusza równie mocno. Zabrzmi także słynny chopinowski Polonez As-dur, op. 53 nazywany Heroicznym, co idealnie oddaje siłę jego melodii.

 

* bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 27 czerwca 2024r.


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury – Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 BydgoszczTV ToruńNowości – Dziennik ToruńskiToruń Nasze MiastoRadio PiKPOLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

 


Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.