Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Brzmienia Uniwersum #1

16 września

18:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

Brzmienia Uniwersum #1

16 września 2023, sobota
godz. 18:00
Sala Koncertowa

Nadchodzący koncert to wielkie artystyczne widowisko, dzięki któremu zgłębimy największe tajemnice muzycznego kosmosu. W repertuarze znajdą się wspaniałe dzieła przekraczające granice tego, co znane, by zaprezentować publiczności zachwycającą wizję tętniącego życiem, wypełnionego feerią dźwięków Wszechświata.
Usłyszymy m.in. utwór Comets Macieja Bałenkowskiego –  owoc zachwytu spektakularnym przelotem komet oraz rojów meteorytów. W tym ciekawym dziele kompozytor celowo ogranicza środki wyrazu, by całkowicie poddać się emocjonalnej i ekspresyjnej stronie muzyki. W swoim dziele łączy zarówno tradycyjne zdobycze, jak i niekonwencjonalne metody wydobycia dźwięku na gruncie instrumentów smyczkowych, dętych oraz w fortepianie. Pojawi się również utwór symfoniczny Cosmos I Stefana Kisielewskiego, opierający się na krótkim motywie przewodnim i wyraźnie nawiązujący do idei „wiecznego ruchu”. Dzieło cechuje się różnorodnością rytmiczną umożliwiającą uchwycenie magii ulegającego nieustannym przemianom, kosmicznego uniwersum. Wysłuchamy także utworu Magdaleny Cynk, toruńskiej kompozytorki, która osobny cykl muzyczny poświęciła planetoidom. Utwór Planetoida 12999 Toruń to monumentalne symfoniczne dzieło zadedykowane rodzinnemu miastu. Jest to również fascynująca muzyczna opowieść o kosmosie wyłaniającym się z wszechogarniającego chaosu.

Wieczór zwieńczy wyjątkowe wydarzenie – polska prapremiera wielkiej kompozycji Fazila Saya – III Symfonia „Universe, która zabierze melomanów w odległą wojaż po galaktyce pełnej fascynujących zjawisk, wzbogaconych potęgą artystycznej wyobraźni kompozytora. Dzieło pozostawało dotychczas zupełnie nieobecne na polskich scenach, a jego prapremierowe wykonanie z pewnością będzie wielkim wyzwaniem ze względu na znacznie poszerzony aparat wykonawczy. Wspaniałym uzupełnieniem wieczoru stanie się występ wybitnego solisty, jednego z najwybitniejszych europejskich thereministów: Thorwalda Jørgensena. Jest to pierwszy koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z wykorzystaniem thereminu, co z pewnością świadczy o dążeniu instytucji do przecierania muzycznych szlaków – realizacja koncertów wykorzystujących ten instrument jest w Polsce bardzo rzadka.

W odwołującej się do danych astronomicznych i symboliki liczb symfonii Fazila Saya nic nie jest przypadkowe. Dynamizm i różnorodność kosmosu kompozytor oddaje za pomocą rzadko używanych przez orkiestrę instrumentów, takich jak: HAPI Drum, Waterphone, Ocean Waves, Windmachine, UFO Oscar Drum, Waterphone, Sansula i Daxophone, a także zmienności rytmu i tonacji. Dostrzec to można, chociażby w części pierwszej, w której tytułowa ekspansja Wszechświata zostaje odzwierciedlona za pomocą wzrostu liczby taktów. Poznamy również tajemnicę życia na Wenus, znajdziemy się w samym środku burzy na Jowiszu i w pobliżu eksplodującej Supernowej, a na koniec spróbujemy odkryć sekret ciemnej materii.

 

Wystąpią:

Thorwald Jørgensen (Holandia) – theremin
Michał Szymanowski – fortepian, czelesta
Szymon Bywalec – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mateusz Ciupka (Ruch Muzyczny) – prowadzenie

W programie:

S. Kisielewski – Cosmos I
P. Perkowski – Szkice toruńskie: Pomnik Kopernika, Kościół Najświętszej Marii Panny
M. Cynk – Planetoida 12999 Toruń
M. Bałenkowski – Comets
F. Say – III Symfonia Universe op. 43 – POLSKA PRAPREMIERA

 

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury – Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenasi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych Spółka Akcyjna oraz marki: Seni i Bella, Weyna Invest Sp. Jawna, Urbitor Spółka z o.o.
Partnerzy: Galeria Copernicus, Vobacom Spółka z o.o.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, TV TORUŃ, Polskie Radio PiK, Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

 


Kup bilet

Bilety w cenie:

  • 35 ulgowy
  • 45 zł normalny

dostępne online na:

www.biletytos.pl

  • stacjonarnie w kasie biletowej w CKK Jordanki,
    Al. Solidarności 1-3
    (56) 642 43 79

 

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.