Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Festiwal Muzykofilia. Edycja V: de architectura

11 września

19:00

| Sala Prób

dodaj do swojego kalendarza

Festiwal Muzykofilia
Edycja V: de architectura

10-11 września 2021,
piątek-sobota


Festiwal Muzykofilia. Edycja V: de architectura jest kontynuacją czterech dobrze przyjętych poprzednich edycji toruńskiego wydarzenia muzycznego o międzynarodowym statusie. Każdego roku, w centrum narracji Festiwalu pojawia się istotny problem społeczno-artystyczny, dotykający istoty muzyki. Architektura, rozumiana przez pryzmat muzyki w samej architekturze i w kontekście architektury dźwięku, to temat przewodni tegorocznej odsłony Muzykofilii.

De architectura jest zagadnieniem o niezwykle szerokiej palecie znaczeniowej, które bada związki muzyki z architekturą, śledzi rolę rytmu i kompozycji w muzyce oraz szuka analogii między strukturami dźwiękowymi a architektonicznymi. Przestrzeń koncertowa Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki narzuca nowe pole znaczeniowe tematyce tegorocznego festiwalu, ściśle koresponduje z tematyką tegorocznego festiwalu. Koherencja muzyki i architektury nabiera we wnętrzach zaprojektowanych przez hiszpańskiego architekta-wizjonera Fernando Menisa nieoczekiwanej, suplementarnej wartości. Konglomerat dynamicznych form, kubistyczna tektonika, fascynacja ruchem przestrzeni, zachwianie miarowości rytmów oraz wielowątkowość – połączą świat architektury Jordanek i muzyki prezentowanej w ramach Muzykofilii.PROGRAM FESTIWALU:

10.09.2021 (piątek), koncerty – CKK Jordanki, godz. 19.00:

  1. MALEDIWY (Qba Janicki, Marek Pospieszalski)
  2. CLINAMEN (Jakub Ziołek, Krzysztof Ostrowski oraz Grzegorz Tarwid)

11.09.2021 (sobota)

  • 11:00 Warsztaty Dźwięk w przestrzeni – Piwnice Kultury Dworu Artusa, Rynek
    Staromiejski 6, Toruń,
  • 19:00 Koncerty – CKK Jordanki:
  1. BLACK BURST SOUND GENERATOR (Brigitta Bödenauer, Susanne Gartmayer)
  2. KOMPOZYT (Piotr Żuralski, Michał Żuralski)

Dodatkowym wydarzeniem w ramach Festiwalu będą Małe targi muzyczne, które odbędą się w CKK Jordanki (10-11.09, od godz. 18.00).
Zapisy osób zainteresowanych warsztatami pod adresem: kontakt@fundacjakorzeniekultury.pldo dnia 06.09.2021 roku.Duet cenionych improwizatorów: Marka Pospieszalskiego (saksofon) i Qby Janickiego (perkusja). Artyści, po latach współpracy scenicznej m.in. z Power of the Horns, Wojtkiem Mazolewskim czy Roscoe Mitchellem, postanowili połączyć siły. Najnowszy album jest materiałem studyjnym, który silnie odbiega od dotychczasowych powiązań z free jazzem, czy z dosyć swobodnie interpretowaną muzyką afrykańską.

Duet założony przez Krzysztofa Ostrowskiego (Freeze) i Jakuba Ziołka (Stara Rzeka). Ich muzyka wpisuje się w nurt glitch i ambient popu, z nawiązaniami do techno, jazzu, muzyki współczesnej, a nawet bossa novy. Na Festiwalu Muzykofilia muzyków wesprze znakomity polski pianista młodego pokolenia – Grzegorz Tarwid, znany m.in. ze wspólnych występów ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą i Marcinem Maseckim.

Wspólny projekt Brigitty Bödenauer i Susanne Gartmayer – w trakcie swoich występów artystki precyzyjnie wykorzystują interakcje zachodzące między rejestrowanym mikrofonem klarnetem kontraltowym a dźwiękami elektronicznymi. W ciągu ostatnich lat udało im się wypracować unikatowy program, w którym elementy elektro, IDM, nagrań terenowych, industrial, drone, dark ambientu współgrają muzycznie z multifonicznymi możliwościami klarnetu kontraltowego.

Projekt braci Piotra i Michała Żuralskich. Ich muzyka to połączenie miasta z naturą, mroku ze światłem, improwizacji z precyzyjnym sound designem oraz  terytorium synkopowanych bitów, szamańskiego transu oraz wielowarstwowych eksploracji rytmicznych. Projekt nie stroni od wyrazistych brzmień około-dubowych, a także głębokiej syntezy elektroniki z ekspresją gry na instrumentach akustycznych.

  • WARSZTATY:

Podczas warsztatów Dźwięk w przestrzeni dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami zaprezentowane zostaną ciekawe instrumenty akustyczne. Uczestnicy pod okiem instruktorów będą brać udział w eksperymentach dźwiękowych i zapoznają się z różnymi fenomenami brzmieniowymi. Instrumenty prezentowane podczas warsztatów to: instrumenty burzowe, bębny ramowe, gongi, misy dźwiękowe i terapeutyczne, dzwonki, pręty metalowe oraz rozmaite obiekty dźwiękowe.Podstawową grupę uczestników stanowić będą podopieczni Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych.

Prowadzący warsztaty: Olga Boś, Rafał Iwański, Wojciech Zięba.

Dodatkowe zapisy osób zainteresowanych warsztatami pod adresem: kontakt@fundacjakorzeniekultury.pl do dnia 06.09.2021 roku.


Dyrektor artystyczny: Rafał Iwański

Koordynatorka: Olga Boś

Oprawa graficzna:  Anna Konklewska-Pilewicz

Realizacja dźwięku: Jakub Kroc

Dokumentacja wideo: Sebastian Soberski

Organizatorem Festiwalu Muzykofilia jest Fundacja Korzenie Kultury z Torunia.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy: Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu,Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Mercure Hotels, Manekin.

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Radio Kapitał,GLISSANDO, proanima.pl


bilety on-line: artus.torun.pl
bilety na godzinę przed imprezą: CKK Jordanki

Kup bilet

Bilety:
20 zł/dzień
40 zł/karnet

on-line: artus.torun.pl
oraz na
na godzinę przed imprezą: CKK Jordanki

Dodatkowe zapisy osób zainteresowanych warsztatami pod adresem: kontakt@fundacjakorzeniekultury.pl do dnia 06.09.2021 roku.

 

 

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Fundacja Korzenie Kultury

Podmurna 25

87-100 Toruń

+48 733-434-252

fundacjakorzeniekultury.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.