Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Inauguracja 41. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

13 września

19:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

Wystąpią:
Leo De María – fortepian
Dainius Pavilionis – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
M. Bałenkowski – Hommage à Lipiński (PRAPREMIERA) – utwór z programu IMiT „Zamówienia kompozytorskie”
P. Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
J. Brahms – I Symfonia c-moll op. 68

MACIEJ BAŁENKOWSKI (ur. 1993) – kompozytor, absolwent klasy kompozycji dr. hab. Roberta Kurdybachy w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem oraz honorowy dyplom „Primus inter pares” w 2017 r.). Od 2015 swoje utwory konsultuje z prof. dr. h.c. mult. Krzysztofem Pendereckim, a od roku akademickiego 2017/2018 jest doktorantem w jego klasie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat i finalista ponad 20 międzynarodowych i krajowych konkursów kompozytorskich. Jego utwory są wykonywane i nagradzane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Rosji, Argentynie, Brazylii, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Estonii, na Węgrzech i w Polsce.

Więcej informacji o kompozytorze znajduje się TUTAJ.
Strona programu Instytutu Muzyki i Tańca „Zamówienia kompozytorskie”: zamowieniakompozytorskie.pl

LEO DE MARÍA 

Wyjątkowa mieszanka umiejętności technicznych, niebywałej wrażliwości i ogromnej pasji w grze sprawiła, że Leo de María uważany jest za jednego z najlepszych wykonawców swojego pokolenia.

Artysta urodził się w Madrycie w 1995 roku, a naukę muzyki rozpoczął w wieku 11 lat. Studiował na Wydziale Muzyki i Sztuki Scenicznej na Alfonso X El Sabio University w Madrycie pod kierunkiem swojego ojca, Leonela Moralesa. Obecnie studiuje pod kierunkiem profesora Pavla Gililova.

Niedawno został laureatem Krajowej Nagrody „Cultura Viva” 2018 za Artystyczne Objawienie roku. Oprócz tego Leo de María jest laureatem ponad 30 nagród krajowych i międzynarodowych. Wśród najważniejszych z nich są pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych Ciudade de Ferrol  (listopad, 2017 r. Hiszpania), MozARTè (wrzesień, 2016 r. Niemcy) i Grand Prix Lyonu  (czerwiec, 2016 r. Francja).

W wieku 15 lat wykonał I Koncert Prokofiewa wraz z Cukurova State Symphony Orchestra w tureckiej Adanie, pod dyrekcją Maestro Emina Güvena Yasliçama. Dzięki uznaniu, z jakim spotkał się jego występ został ponownie zaproszony do Antalyi w wieku lat 16, gdzie tym razem zagrał I Koncert Czajkowskiego.

Od tego czasu swoją działalność artystyczną prowadzi na całym świecie, występując w najbardziej prestiżowych salach, jak np. Wiener Saal w Salzburgu, Audytorium San Pedro w Monterrey w Meksyku na Festiwalu Santa Cecilia-Parnassós, Salle Molière w Lyonie na Festiwalu „Les Virtuoses du Piano”, Teatr Bibiena de Mantova we Włoszech, Dom A. Skriabina w Moskwie, Radio France w Paryżu, Elfer’s Concert Hall w Connecticut, USA, Vermietung Laeiszhalle de Hamburg, Niemcy, w Słowenii, Włoszech, Holandii i wielu innych.

Więcej informacji o pianiście:
www.leodemaria.es
Instagram: @leodemariapiano

Hommage à Lipiński Macieja Bałenkowskiego to dzieło zamówione specjalnie przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną na inaugurację 41. sezonu artystycznego 2019/2020. Rozpoczęcie koncertu tym dziełem, to symboliczne oddanie hołdu wybitnemu polskiemu skrzypkowi i kompozytorowi Karolowi Lipińskiemu oraz zapowiedź zbliżającego się 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego, który rozpocznie się 1 października 2019. Dlatego też, to właśnie grupa skrzypiec będzie zajmować dominującą, niejako główną rolę w tym dziele. Celem kompozytora jest uzyskanie tradycyjno – nowoczesnego charakteru z domieszką jego własnego stylu (m.in innowacyjne synkopy, elementy motoryczne, energia oraz brak rutyny). Nieocenione będą również walory edukacyjne przedsięwzięcia: pielęgnowanie pamięci o wielkim skrzypku i kompozytorze poprzez powstanie nowego utworu na obsadę symfoniczną, poświęconego jego pamięci i nawiązującego do jego twórczości; utrwalenie jego sylwetki i roli, jaką odegrał w muzyce polskiej; propagowanie jego muzyki i utrwalanie jej w świadomości słuchacza.

Kup Bilet

Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy

Bilety do nabycia na tos.bilety24.pl oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3, 87-100 Toruń (wt-sb, godz. 13:00-19:00)

W okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) kasa czynna od czwartku do soboty w godzinach 13:00-19:00 oraz na godzinę przed wydarzeniami

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.