Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Koncert Karnawałowy | Karnawał Rzymski

11 stycznia

19:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

Wystąpią:
Łukasz Ratajczak – tenor
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Roberto Gianola – dyrygent (Włochy)

W programie:
H. Berlioz – Uwertura koncertowa Karnawał rzymski
P. Czajkowski – Kaprys włoski op. 45
M. Rimski-Korsakow – Kaprys hiszpański op. 34
Popularne pieśni kompozytorów włoskich, m.in. O, sole mio; Funiculi Funicula

 

Koncert karnawałowy rozpoczniemy uwerturą koncertową Karnawał rzymski op. 9 Hektora Berlioza. Ten dziś samodzielny utwór złożony jest z motywów i materiału muzycznego opery Benvenuto Cellini. Berlioz tworząc dzieło pełne temperamentu znakomicie oddał charakter karnawałowej zabawy. Utwór ten zaliczany jest do najlepszych dzieł kompozytora. To właśnie z tej uwertury pochodzi jedna z najbardziej rozpoznawalnych partii solowych przeznaczonych na rożek angielski. Piotr Czajkowski w swoim Kaprysie włoskim op. 45, posługując się szeregiem włoskich melodii ludowych, zasłyszanych podczas pobyty we Florencji, udowadnia nam jak znakomicie operuje  techniką wariacyjną i instrumentacyjną przetwarzając znane melodie słonecznej Italii zarówno pod względem harmonicznym jak i kontrapunktycznym. Także Rimski – Korsakow zafascynowany folklorem muzycznym, największego państwa Półwyspu Iberyjskiego, skomponował Kaprys hiszpański op. 34: „Napisałem Capriccio hiszpańskie ze szkiców do zamierzonej wirtuozowskiej kompozycji na tematy hiszpańskie. Uważałem, że Capriccio powinno olśniewać blaskiem kolorytu orkiestrowego i, jak mi się wydaje nie pomyliłem się”. Utwór trafnie określony jest jako „arcyoryginalna etiuda orkiestrowa” oraz „poetycka opowieść muzyczna o jaskrawych barwach przyrody…” Podczas koncertu usłyszymy także popularne pieśni włoskich kompozytorów m.in. O sole mio czy Funiculi, funicula w wykonaniu młodego ale niezwykle utalentowanego tenora Łukasza Ratajczaka. Nad całą stroną muzyczną czuwać będzie wybitny włoski dyrygent Roberto Gianola.

Kup bilet

Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy.

Bilety do nabycia na tos.bilety24.pl oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3, 87-100 Toruń (wt-sb godz. 13:00-19:00)

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.