Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Meruert Karmenova – Laureatka II nagrody Konkursu Wieniawskiego

5 listopada

17:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

Meruert Karmenova – Laureatka II nagrody Konkursu Wieniawskiego

5 listopada 2023, niedziela
godz. 17:00
Sala Koncertowa

Koncert w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wykonawcy:

Meruert Karmenova (Kazachstan) – skrzypce – Laureatka II nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:

J. Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
L. van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67

Datę nadchodzącego koncertu z pewnością powinni zapisać w kalendarzu wszyscy miłośnicy skrzypiec: subtelne piękno i emocjonalny dramatyzm instrumentu zaprezentuje publiczności Meruert Karmenova. Utalentowana skrzypaczka i laureatka wielu nagród w międzynarodowych konkursach skrzypcowych wspólnie z artystami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona dla publiczności słynny utwór niemieckiego kompozytora muzyki absolutnej Johannesa Brahmsa – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77. Utwór Brahmsa przypomina symfonię, w której partia skrzypiec zostaje przeciwstawiona grze całej orkiestry. Brahms nie od razu znalazł się w panteonie najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiej muzyki poważnej, a jego dzieło początkowo spotkało się z ambiwalentnymi recenzjami krytyków. Ostatecznie doceniono indywidualny, silnie zakorzeniony w tradycji styl, a koncert okrzyknięto arcydziełem muzyki skrzypcowej.

Podczas koncertu nasi symfonicy wykonają również V Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena, uznawaną za najważniejsze dzieło epoki, które poza repertuarami orkiestr na całym świecie na stałe zagościło również w popkulturze. Dzieło Beethovena, nie bez powodu zwane „symfonią losu”, rozpoczyna groźny, czteronutowy motyw, który stopniowo ujawnia wyobraźni melomanów muzyczny pejzaż tragicznych zmagań człowieka z bezlitosnymi wyrokami przeznaczenia. Gwałtowna, pełna niepokojących brzmień walka znajduje swoje ujście w mocnym finale będącym zwycięskim triumfem artysty nad goryczą egzystencji.

Meruert Karmenova urodziła się w Kazachstanie i już w wieku 5 lat zaczęła grać na skrzypcach. Po przeprowadzce do Moskwy uczyła się w Gnessin Special Music School u Tatiany Berkul, następnie kontynuowała naukę w Moskiewskim Państwowym Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Młoda artystka brała udział w wielu konkursach skrzypcowych, w których zdobyła szereg nagród, m.in.: drugą nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypków im. Dawida Ojstracha w Moskwie (2007), pierwszą nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Astanie w Kazachstanie (2007) oraz pierwszą nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ludwiga van Beethovena w St. Pölten w Austrii (2010).  W 2018 roku, po zakończeniu kształcenia, rozpoczęła rezydenturę w Queen Elizabeth Music Chapel w Belgii, gdzie współpracowała z Augustinem Dumayem. Niedługo później zdobyła I nagrodę w Konkursie Smyczków Klasycznych w Rydze oraz w Międzynarodowym Konkursie Smyczków Klasycznych i Festiwalu w Wiedniu. W 2022 roku skrzypaczka została laureatką II nagrody w XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Po zwycięstwie wyruszyła w artystyczne tournée, na którym występowała wspólnie z Filharmonią Poznańską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR), NFM Filharmonią Wrocławską, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” oraz Filharmoniami w Rzeszowie, Opolu, Krakowie i Łodzi. W 2023 roku Karmenova koncertuje z orkiestrami, uczestniczy w festiwalach oraz pracuje nad debiutancką płytą.

Kup bilet

Bilety w cenie:

  • 45 ulgowy
  • 60 zł normalny

dostępne online na:

biletytos.pl

  • stacjonarnie w kasie biletowej w CKK Jordanki,
    Al. Solidarności 1-3
    (56) 642 43 79

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.