Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Mistrzowie klasyki TOSoliści #5

17 maja

19:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

Mistrzowie klasyki TOSoliści #5

17 maja 2024, piątek
godz. 19:00
Sala Koncertowa

Koncert w ramach ABONAMENTU A

Wystąpią:

Izabela Bogusz — skrzypce
Grzegorz Bogusz — skrzypce
Marta Wroniszewska — altówka
Karol Wroniszewski — wiolonczela
Mateusz Szwankowski — klarnet
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) — dyrygent

W programie:

E. Elgar — Introdukcja i allegro op. 47
C. Debussy — Premiere Rhapsody
A. Dvořák — IX Symfonia e-moll op. 95 „Z nowego świata”

Podczas piątego koncertu z cyklu wybrani soliści Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykonają dla publiczności wybrane utwory Edwarda Elgara, Claude’a Debussy’ego i Antonína Dvořaka. Wierzymy, że znakomita wirtuozeria Elgara, impresjonistyczny zew Claude’a Debussy’ego i fascynująca wielokulturowość dzieła Dvořaka zagwarantują słuchaczom pełnię artystycznych wrażeń i pokażą, jak bardzo zróżnicowany i fascynujący jest świat muzyki.
Pojawi się  Introdukcja i allegro Edwarda Elgara – brytyjskiego kompozytora, który zaskarbił sobie sympatię melomanów słynnymi wariacjami Enigma i patriotycznymi pieśniami narodowymi z czasów I wojny światowej. Utwór został skomponowany w 1905 roku z przeznaczeniem do wykonania podczas koncertu Elgara i Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Napisane na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową dzieło jest wspaniałym manifestem wirtuozerskich umiejętności wykonujących go muzyków. Przypomina wielowarstwowy poemat symfoniczny na orkiestrę smyczkową z kilkoma, wyraźnie zaznaczonymi motywami. Introdukcja i allegro, choć początkowo spotkała się z dość chłodnym przyjęciem przez krytyków, to niedługo potem jej walory zostały należycie docenione, a sam utwór okrzyknięto arcydziełem.
Wysłuchamy także kompozycji Premiere Rhapsodie Claude’a Debussy’ego z 1909 roku stanowiącej nieodłączny element repertuaru klarnetowego. Dzieło zostało dedykowane francuskiemu profesorowi klarnetu, Prosperowi Mimartowi i wynosi możliwości brzmieniowe instrumentu na nieznany dotychczas poziom. Mimo że początkowo zostało przeznaczone wyłącznie na klarnet i fortepian, to po oficjalnej premierze z udziałem Mimarta i ciepłej reakcji publiczności Debussy w 1911 roku opublikował jego orkiestrację. Premiere Rhapsodie, podobnie jak wiele innych utworów francuskiego kompozytora, jest kompozycją impresjonistyczną (choć sam Debussy wolałby określenie symbolizm muzyczny) przesyconą gęstą fakturą, żywą kolorystyką i niepowtarzalnym, tchnącym tajemnicą nastrojem.
Wieczór zwieńczy najsłynniejsza i najchętniej wykonywana symfonia Dvořaka – IX Symfonia  e-moll op. 95 Z Nowego Świata. Powstała podczas pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmował stanowisko dyrektora Narodowego Konserwatorium Muzycznego. Przed rozpoczęciem pracy nad utworem Dvořak bliżej zapoznał się z religijnymi pieśniami afroamerykańskich niewolników i muzyką Indian, które uznał za podstawę formującej się kultury amerykańskiej. Zainspirował się także poematem Henry’ego Longfellowa pt. The Song of Hiawatha. Choć dzieło silnie czerpie z pieśni czarnych Amerykanów, to zauważalne w niej są także motywy czeskie. To barwny, tchnący wielokulturowością utwór będący wspaniałym, muzycznym krajobrazem Ameryki z końca XIX wieku.

Kup bilet
Bilety:
45 zł – normalny
35 zł – ulgowy
  • dostępne online:
biletytos.pl
  • stacjonarnie w kasie biletowej w CKK Jordanki,
    Al. Solidarności 1-3
    (56) 642 43 79

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.