Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Nordycka ballada Griega i perły Bizeta | Nova Muzyka i Architektura

17 lipca

19:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza


Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Wojciech Pławner – asystent dyrygenta
Dainius Pavilionis – dyrygent
Urszula Urzędowska – prowadzenie

W programie:
E. Grieg – I suita Peer Gynt op. 46
E. Grieg – II suita Peer Gynt op. 55
G. Bizet – I i II suita z opery Carmen

Muzyka hiszpańska porywa, rozpala i wciąż fascynuje dlatego w różnych okresach historycznych wraca jak bumerang, stając się inspiracją dla wielu kompozytorów zarówno kręgu europejskiego jak i pozaeuropejskiego.

I Suita orkiestrowa z opery „Carmen” to muzyczny emblemat całej opery Bizeta – dzieła wybitnego pod każdym względem, na którym krytycy nieprędko się jednak poznali. Jeden z krytyków napisał o tej fabule następujące słowa: „Co to za sztuka. Mężczyzna spotyka kobietę, która mu się podoba (I akt). Kochają się (II akt). Ona go nie kocha (III akt). On ją zabija (IV akt). W prawdziwej sztuce powinny być niespodzianki, nieporozumienia, perypetia, teatr na tym polega!”. Wszystkie główne motywy przewodnie opery pobrzmiewają w I Suicie orkiestrowej, która mieni się południowym słońcem w Preludium, a także tematem corridy i marszem torreadora. Cóż dodać? – gdy wszystko „lśni doskonałością”.

Tytułowy Peer Gynt Ibsena w norweskiej tradycji jest strzelcem, spędzającym życie w górach. Tam poluje na niedźwiedzie i walczy z przeróżnymi zjawami: duchami, czarownicami, trollami i innymi potworami. Wiedzie żywot niespokojny, ma wiele przygód, często też fantazjuje i zmyśla. Peer Gynt – jak typowy bohater romantyczny  –  wiele podróżuje, poszukując sensu życia. W końcu wraca do swojej porzuconej Solwejgi, która mimo doznanych krzywd ciągle na niego czeka.

Edward Grieg „umuzycznił” dramat Ibsena, pisząc dwadzieścia sześć numerów, z których w kolejnych latach wybrał osiem, najbardziej efektownych, a następnie zestawił je w dwie suity.

Zatem w obu odsłonach tego koncertu: hiszpańskiej i skandynawskiej rozbrzmiewać będzie muzyka, której tematem jest miłość, a ona, jak pisał Octavio Paz: „jest próbą, która nas wszystkich – szczęśliwych i nieszczęśliwych ‒ uszlachetnia”.

  dr Aneta Derkowska – muzykolog



W koncercie nie jest przewidziana przerwa.
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TORUŃSKIEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.



Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

 

Kup bilet

Bilety: 25 zł

Do nabycia online:

oraz stacjonarnie:

  • Kasa TOS w CKK Jordanki, Toruń, Al. Solidarności 1-3
    (56) 642 43 79

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.