Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

19. MFF Tofifest Kujawy i Pomorze | pokazy kinowe

4 lipca

10:00

| Sala Kameralna

dodaj do swojego kalendarza

19. MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze

 

 

 

 

 

 

 


4 lipca, niedziela
pokazy kinowe
sala kameralna CKK Jordanki


10.00 Mój brat ściga dinozaury, reż. Stefano Cipani – 101′ MŁODE KINO


12.00 Gunda, reż. Wiktor Kossakowski – 93′ MUST SEE MUST BE

Film dokumentalny

Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i my przyjmujemy perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, wąchająca liście młodej brzozy krowa — każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament; swoją fascynującą historię. Nie ma tu ludzi, nie ma dialogów, są tylko hodowlane zwierzęta… Wiktor Kossakowski w swoim najnowszym dokumencie przypomina, że dzielimy naszą planetę z miliardami innych zwierząt i zmienia optykę w naszym moralnym wszechświecie.


14.00 Chichinette: Jak przypadkiem zostałem szpiegiem, reż. Nicola Alice Hens – 117′ NIEPOKORNE

Film dokumentalny

Film jest opowieścią o Francuzce żydowskiego pochodzenia — Marthe Cohn aka Chichinette. Ta niepozorna kobieta, mająca niecałe 140 cm wzrostu, po ponad 60 latach milczenia zdecydowała się opowiedzieć swoją niesamowitą historię o tym, jak w czasie wojny postanowiła dołączyć do wojska i zostać szpiegiem aliantów w nazistowskich Niemczech. Marthe podróżuje obecnie po świecie, hipnotyzując publiczność swoją historią, iskrą i ironią oraz promując swoje przesłanie wśród ludzi wszystkich pokoleń.


16.00 Nomadland, reż. Chloé Zhao – 107′ MUST SEE MUST BE

Fern (Frances McDormand) pakuje swojego vana i wyrusza w drogę jako współczesna nomadka, po tym jak w wyniku recesji straciła właściwie cały swój dotychczasowy dobytek. Nomadland przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym, amerykańskim Zachodzie. Film Chloé Zhao to znakomity portret społeczności amerykańskich koczowników i opowieść o życiu na przekór problemom finansowym.


18.15 Aida, reż. Jasmila Žbanić – 104′ MUST SEE MUST BE

W swoim najnowszym filmie Jasmila Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii, a dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie w 1995 roku ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Widzimy tę historię oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie… To wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary…


20.15 Niepamięć, reż. Christos Nikou – 90′ POLONICA

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i już na pętli nie wiedział, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył… Takim jak on daje się szansę ― mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Pokazywana na festiwalu w Wenecji Niepamięć łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana, a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.


19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze odbędzie się w tym roku w nowej letniej odsłonie. A skoro lato i wreszcie wyczekiwany miesiącami czas powrotu do kin, to i motyw przewodni tegorocznej edycji nie może być inny, jak tylko śpiewająco-radosny.


Przewrotnie nie będzie to w tym roku bohater ani antybohater. Sięgamy do klasyki kina, perełki gatunku filmowego, jakim jest musical, którego początki datuje się na rok 1927, gdy premierę miał „Śpiewak z jazzbandu”. Podczas tegorocznej edycji będziemy świętować 60-lecie premiery „West Side Story”, filmu, który radosnym i lekkim muzycznym brzmieniem wprowadzi nas w celebrowanie filmowego święta. Nagrodzony aż dziesięcioma Oscarami film przypomni piękno i niezwykłość filmowego musicalu, kiedy taniec jest drogą do wolności a porywająca muzyka, niesamowita choreografia tej luźnej i swobodnej ekranizacji „Romea i Julii” Williama Szekspira poprowadzi nas w wytęsknioną podróż po świecie filmowym.


Strona festiwalu

Bilety i karnety

Bilety na pokazy kinowe i plenerowe dostępne w sprzedaży od wtorku 29 czerwca 2021.

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Fundacja Biuro Kultury

Ducha Świętego 2a/2 (II p.)

87-100 Toruń

+48 56 652 20 10

www.tofifest.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.

Harmonogram do pobrania

tofifest 2021 - program pobierz