Wieczór 4 kwietnia upłynie pod znakiem znanych i porywających melodii ze świata muzyki klasycznej, które pozostaną z nami przez kolejne tygodnie. Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona fragmenty I i II Suity z opery Carmen Georges’a Bizeta, Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela i Suitę koncertową Porgy & Bess George’a Gershwina. Swoją grą na fortepianie zachwyci solista Mariusz Klimsiak, a za pulpitem dyrygenckim stanie Mirosław Jacek Błaszczyk.
Choć Carmen, zgodnie z założeniami Bizeta, odmieniła dotychczasowe spojrzenie na operę, nie od razu spotkała się z uznaniem. Ówczesna publiczność potraktowała ją wręcz ozięble. Niechęć budziły realistyczne postaci, zachowujące się niczym wyrwane żywcem z codzienności. Szczególne wzburzenie powodowała wyzwolona, wulgarna postać wdającej się w liczne romanse Carmen. Problematyczne było także połączenie komedii i tragedii – dzieło kończy się śmiercią głównej bohaterki, uderzonej nożem przez oszalałego z zazdrości kochanka. A przecież to właśnie odstępstwa od kanonu z czasem uczyniły Carmen jedną z najpopularniejszych oper na całym świecie. Dramatyczna historia w połączeniu z pełną życia muzyką i hiszpańską ekspresją zachwyca kolejne pokolenia słuchaczy. Najbardziej rozpoznawalnym fragmentem kompozycji jest śpiewana przez Carmen aria Habanera, znana również jako L’amour est un oiseau rebelle (Miłość jest wolnym ptakiem). Bohaterka wyznaje w niej, że nie ponosi odpowiedzialności za krzywdę wyrządzaną zakochanym w niej mężczyznom. Podczas pisania arii, Bizet inspirował się El Arreglito Sebastiána Iradiera, myśląc, że jest to hiszpańska melodia ludowa.
Drugą przywołaną tego wieczoru operą będzie Porgy & Bess George’a Gershwina. Jest to historia czarnoskórych mieszkańców osiedla Catfish Row w Stanach Zjednoczonych. Gershwin spędził lato 1934 roku w okolicach miasta Charleston w Karolinie Południowej, czyli miejsca akcji Porgy & Bess. Kompozytor chłonął tamtejszą kulturę czarnej społeczności, czerpiąc inspirację z jazzu, bluesa i gospel. Najpopularniejszym utworem z opery jest kołysanka Summertime. Pierwotnie inspirowana jazzem, napisana w tonacji molowej aria doczekała się licznych wykonań w różnych stylach – od disco przez R&B po reggae. Utwór śpiewały m.in. Billie Holiday i Janis Joplin.
Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela będzie jedyną kompozycją tego wieczoru, która nie wywodzi się ze świata opery, chociaż napisana została z myślą o tym, by dawać radość i rozrywkę – jak mówił sam twórca, „muzyka koncertu może być wesoła i błyskotliwa, nie musi pretendować do głębi ani oglądać się za dramatycznymi efektami”. Takie właśnie jest jego dzieło – lekkie, żywiołowe i porywające. Inspiracją dla kompozytora były utwory Mozarta i Saint-Saënsa, a także jazz i baskijska muzyka ludowa. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, Ravel nie był w stanie zagrać podczas premiery 14 stycznia 1932 roku w Paryżu. Zastąpiła go pianistka Marguerite Long.
Wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpi prof. hab. Mariusz Klimsiak, prof. uczelni, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie aktualnie prowadzi klasę fortepianu. Jest laureatem III Konkursu Muzyki XX Wieku i III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku. Gościnnie pojawi się także maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, którego nasi słuchacze mogą pamiętać z koncertów „Pod dachami Paryża. Wieczór muzyki francuskiej”, „Wielkie opowieści”, a także IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego TORUŃ 2016, podczas którego był jednym z członków jury oraz dyrygentem koncertów finałowych.
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Al. Solidarności 1-3
87-100 Toruń
56 622 88 05