Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

[ONLINE] Tańce symfoniczne #2

12 lutego

19:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

Tańce symfoniczne

Koncert online.
12.02.2021, 19:00

Transmisja koncertu odbędzie się na kanale YouTube
Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Koncert dostępny będzie do 13 lutego do godz. 20:00.


Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent
Agata Zając – dyrygent-rezydent

W programie:

A. Dvořák – Taniec słowiański op. 46 nr 1 C-dur
A. Dvořák – Taniec słowiański op. 46 nr 2 e-moll
A. Dvořák – Taniec słowiański op. 46 nr 3 As-dur
A. Dvořák – Taniec słowiański op. 46 nr 8 g-moll
A. Dvořák – Taniec słowiański op. 72 nr 2 e-moll (Agata Zając – dyrygent)

Jedną z cech muzyki okresu romantyzmu jest sięganie do motywów muzyki ludowej. Rozwija się także muzykowanie domowe, na które odpowiedzią są liczne utwory fortepianowe, także na cztery ręce. Te najbardziej znane doczekały się orkiestracji, jak 16 Tańców słowiańskich op. 48 i 72 Antonina Dvořáka.
Brahmsowskie tańce były inspiracją dla Antonina Dvořáka do napisania tańców słowiańskich, które podobnie jak Tańce węgierskie, pierwotnie zostały napisane na fortepian, na cztery ręce. Zawarte zostały w dwóch zbiorach jako op. 46 i 72. Wyjątkowe bogactwo pięknych melodii i rytmów ukazało się w szacie orkiestralnej, której dokonał sam kompozytor.
Twórczość Zoltána Kodálya nie wychodzi poza krąg środków tradycyjnych i oparta jest na węgierskiej muzyce ludowej. Podczas jednej z wypraw folklorystycznych kompozytor odnalazł XIX-wieczny zbiór zapisanych melodii również zasłyszanych małym miasteczku – Galánta. Wykonywane one były przez miejscową kapelę, której członkowie pochodzili z tych samych rodów od ponad stu lat. Na motywach muzycznych owego zbioru oparte są Tańce z Galánty. Utwór został napisany w 1933 roku na 80-lecie Budapesztańskiego Towarzystwa Filharmonicznego.


Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Dyrygent – rezydent”.

 Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2020/2021 jest Agata Zając.


Agata Zając (ur. w 1995 roku w Poznaniu) jest dyrygentem symfonicznym i operowym. W 2015 roku rozpoczęła studia na kierunku dyrygentura symfoniczna w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Marcina Sompolińskiego, które ukończyła w lipcu 2020 roku z tytułem magistra.

Swoje pierwsze kroki w muzyce stawiała jako skrzypaczka w poznańskich szkołach muzycznych. Aktywność dyrygencką rozpoczęła już na początku studiów i do dziś obejmuje ona różne obszary muzyki klasycznej w Polsce i za granicą. Od kwietnia 2018 roku, jako asystent dyrygenta w Warszawskiej Operze Kameralnej, pracowała przy produkcji trzech premier, w tym podczas rekonstrukcji historycznego wykonania Halki Stanisława Moniuszki w wersji wileńskiej na oryginalnych instrumentach z epoki, które zostało zarejestrowane i wyemitowane przez TVP Kultura w 2019 roku.
W obszarze jej zainteresowań znajduje się również propagowanie muzyki polskiej. W październiku 2017 roku była pomysłodawcą, współorganizatorem oraz dyrygentem koncertu symfonicznego w poznańskiej Akademii Muzycznej pt. „Polskie arcydzieła symfoniczne” zainspirowanego obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W przeciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyła w sześciu międzynarodowych kursach dyrygenckich pod okiem pedagogów takich jak Peter Eötvös, Marin Alsop, Gregory Vajda, Michalis Economou oraz Charles Olivieri-Munroe. Podczas Malta International Conducting Masterclass & Competition w sierpniu 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną oraz została asystentką greckiego dyrygenta Michalisa Economou. Dzięki temu wyróżnieniu miała okazję pracować z Malta Philharmonic Orchestra oraz Greek Radio Symphony Orchestra, a także solistami takimi jak Guy Braustein czy Alessandro Carbonare. Na przełomie grudnia i stycznia 2019/20, jako asystent dyrygenta, odbyła noworoczną trasę koncertową po Chinach z Athens Philharmonia Orchestra, gdzie miała okazję zadyrygować jednym z jedenastu odbytych tam koncertów. Do innych zespołów z jakimi miała okazję do tej pory współpracować należą również Filharmonia Opolska, Filharmonia Dolnośląska, Orkiestra Collegium F oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jest finalistką przesłuchań na stanowisko asystenta dyrygenta m. in. w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2018 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Mecenas Strategiczny: Nova Trading S.A.
Mecenas Kultury – Główny Sponsor: PGE Energia Ciepła S. A
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.