Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Warsztaty lutnicze

9 października

18:00

| Zespół Sal Konferencyjnych

dodaj do swojego kalendarza

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

 

Prowadzenie:
Andrzej Nogaj
Norbert Kijanka

 

Andrzej Nogaj prowadzi w Bydgoszczy od 1985 r. prywatną pracownię lutniczą. W czasie swojej długoletniej działalności zajmuje się konserwacją drogocennych instrumentów wybitnych muzyków, studentów i uczniów z kraju i zagranicy. Buduje instrumenty klasycznie, czerpiąc inspiracje, wzory i modele z dzieł dawnych mistrzów sztuki lutniczej. Naukę lutnictwa rozpoczął w 1973 r. w Państwowym Liceum Muzycznym w Poznaniu, równolegle kontynuując naukę gry na wiolonczeli. Absolwent Lutnictwa Artystycznego Akademii Muzycznej w Poznaniu z klasy prof. Antoniego Krupy. W latach 1985 – 1992 pełnił funkcję lutnika w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Na zaproszenie rektora prof. Romana Sucheckiego od 1993 r. do 2001 r. prowadził równolegle działalność lutniczą w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2001 r. zajmuje się konserwacją i naprawą instrumentów w ZSM w Toruniu, a od 2003 r prowadzi zajęcia z przedmiotu „Budowa i zasady konserwacji instrumentów lutniczych” w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W latach 2011 – 2013 brał udział w pracach Komitetu Naukowego Kongresu Studenckich Kół Naukowych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Sprawował opiekę nad instrumentami uczestników I i III edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. Członkiem Związku Polskich Artystów Lutników jest od 1977 r.

 

Norbert Kijanka sztuki budowy i konserwacji instrumentów lutniczych uczył się w latach 1983-1987 w klasie lutniczej Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu, a w roku 1992 ukończył studia w tym zakresie pod kierunkiem prof. W. Kamińskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W roku 1992 odbył praktykę lutniczą w pracowni W. & H. Bunnagel w Kolonii (Niemcy). Brał udział w dwóch edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego-finalista w roku 1999. Z powodzeniem uczestniczył też w Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im.H.Wieniawskiego w Poznaniu: 1992-VIII miejsce, medal jurora A. Capeli oraz nagroda Związku Lutników Niemieckich (VDG) dla najmłodszego finalisty-Polaka; w roku 2001- II nagroda. Uzyskał „Złoty Medal” za najwyższe walory dżwiękowe skrzypiec w II Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. V. Metelky w Nachodzie (Czechy) w 2004 roku. W roku 2009 był członkiem jury IV Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego im.W.Kamińkiego w Poznaniu, a w 2011 XII Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im.H.Wieniawskiego w Poznaniu. Od roku 2006 udziela się jako lutnik podczas Europejskich Warsztatów Muzycznych i Orkiestrowych w Kołobrzegu, a także wspiera swą osobą organizatora kolejnych edycji Młodzieżowego Konkursu na skrzypce solo im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Maz. Członek Związku Polskich Artystów Lutników (ZPAL) od 1988 r., od 2002 r. członek Zarządu, w latach 2005-2013 pełnił funkcje wiceprezesa, od 2013 członek Komisji Kwalifikacyjnej ZPAL. W roku 2006 decyzją większości został przyjęty w poczet członków Związku Lutników Niemieckich (VDG), gdzie jako jedyny z Polski reprezentuje środowisko lutnicze.

 

 

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.