Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Koncert kameralny w ramach projektu Zobaczyć muzykę

20 maja

18:00

| Sala Kameralna

dodaj do swojego kalendarza

Koncert kameralny
Niesamowita codzienność

20 maja 2023, sobota
godz. 18:00
Sala Kameralna


Wydarzenie w ramach cyklu koncertów w ciemności pt. „Zobaczyć muzykę”

W programie:

A. Vivaldi – Koncert nr 1 E-dur Wiosna RV 269 (oprac. Aleksander Pankowski vel Jankowski)
F. Chopin – Preludium Des‐dur op. 28 nr 15 Deszczowe (oprac. Anna Pankowska vel Jankowska)
C. Debussy – Światło księżyca z Suite bergamasque (oprac. ACh Duo)
C. Debussy –  Ślady na śniegu (oprac. Aleksander Pankowski vel Jankowski)
C. Debussy – Dziewczyna o włosach jak len (oprac. Aleksander Pankowski vel Jankowski)
A. Ferrante – Dimenticata luna
J. M. Cortes – Graelsia 
H. Reuning – Suita nr 1

Wystąpi:

ACh Duo w składzie:
Aleksander Pankowski vel Jankowski – gitara
Noemi Hańczyk – harfa
Gabriela Ułanowska – prowadzenie

 

Ważne informacje: 

 • koncerty odbędą się w całkowitej ciemności, przy nutach oświetlanych jedynie lampką pulpitową, 
 • z uwagi na specyfikę wydarzeń w ramach projektu prosimy o przybycie 15 minut przed rozpoczęciem koncertu; osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę koncertową,
 • koncerty z audiodeskrypcją przedstawioną przez osobę prowadzącą ze sceny; za jej pomocą opisywane będą wszystkie elementy obrazu m.in.: przebieg koncertu;
 • przed każdym z koncertów odbędą się wycieczki z przewodnikiem po CKK Jordanki dla osób z niepełnosprawnością wzroku (obowiązują wcześniejsze zapisy).
 • Koordynator ds. dostępności
  Katarzyna Olszewska
  tel.:+48 56 644 83 01
  kom.: +48 790 206 810
  k.olszewska@tos.art.pl

Więcej szczegółów: https://www.tos.art.pl/page/zobaczyc-muzyke

 

O koncercie

Następne spotkanie z cyklu poświęcone zostanie zjawiskom naszej codzienności, których niepowtarzalności i ukrytego piękna często nie doceniamy pochłonięci wyzwaniami, przed którymi stajemy każdego dnia. Gdy zgasną światła, wygasimy zmysł wzroku i ożywimy wyobraźnię, by następnie wspólnie zanurzyć się w muzycznej kontemplacji chwili i jej przemijającej urody. Wierzymy, że ta podróż przez migotliwość rzeczywistości umożliwi Państwu docenienie ogromu cudu kryjącego się w każdej rzeczy, a świat zwyczajnych spraw już nigdy nie wyda się tak szary, jak wcześniej.


Utwory, których Państwo wysłuchają, stworzone zostały przez najwybitniejszych kompozytorów i sprawnie oddają nie tylko bogactwo wszystkich elementów rzeczywistości, ale przede wszystkim zawarty w nich nastrój. Dzieła te nie są prostym przeniesieniem poszczególnych fragmentów codzienności na muzyczne tworzywo: kompozycje pozwalają dotrzeć również do własnego, osobistego doświadczenia poszczególnych zjawisk. Wiele uwagi poświęcimy naturze i nieustannie zachodzącym w niej przemianom: wspólnie usłyszymy wiosenny śpiew ptaków, poczujemy dotyk ciepłego, letniego deszczu na skórze, znajdziemy się w samym centrum jesiennego zamierania. Pojawi się utwór znanego, polskiego kompozytora, którego preludium po wielu latach otrzymało miano „deszczowego” – z pewnością nazwę tę zawdzięcza charakterystycznej budowie, sprawnie łączącej spokój i harmonię melodii z ponurymi brzmieniami, jakby niejasnym przeczuciem smutku. Nie zabraknie również dzieł znanego impresjonisty, w których ogromną rolę odgrywa próba oddania aury poszczególnych scen i chwilowości obrazu. Słuchacze z pewnością zachwycą się nocną scenerią rozświetloną blaskiem księżycowego światła. Odkryją bogactwo muzycznych znaczeń i subtelną melancholię w śnieżnym pejzażu, a wrażenie samotności wzbudzą w nich pozostawione na śniegu ślady wędrowca. Zadziwią się również prostotą harmonii i delikatnością brzmienia przechodzącego w liryzm w muzycznym portrecie dziewczyny i jej pięknych włosów. Uchylając rąbka tajemnicy, zdradzamy, że w repertuarze znajdą się również inne dzieła eksplorujące obraz srebrnego globu na skąpanym w gwiezdnym blasku niebie, co z pewnością idealnie wpisze się w kameralną atmosferę wieczornego spotkania.


Kup bilet

Bilety:

15 zł

do nabycia online na:

oraz stacjonarnie w:

 • kasie biletowej w CKK Jordanki; Al. Solidarności 1-3, Toruń, tel. (56) 642 43 79. Kasa czynna: czw.-pt. od godz. 13:00-19:00.

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.