Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

Koncert w ramach projektu Zobaczyć muzykę | Flora i fauna

24 marca

19:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

24 marca 2023, piątek
godz. 19:00
Sala Koncertowa


Wystąpią:

Kacper Żaromski – fortepian – Nagroda specjalna TOS przyznana na XVIII Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”
Bohdal Koval (Ukraina) – fortepian – Nagroda specjalna TOS przyznana na XVI Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent


Muzyka jest pełna niespodzianek, o czym doskonale wie zespół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Z miłości do zachowania odrobiny tajemnicy w sztuce muzycznej zapraszamy Państwa na koncert-niespodziankę, a wszystko to w ramach projektu „Zobaczyć muzykę”, podczas którego zostaną wykonane dzieła znanych kompozytorów krążące wokół motywów przyrodniczych. Nie będzie to jednak klasyczny koncert: podczas nadchodzącego wieczoru wyłączymy na chwilę wzrok, by pobudzić pozostałe zmysły i odebrać poszczególne utwory  nie tylko w nowy, ale przede wszystkim głębszy i zaskakujący widzów sposób.


W krainie dźwięków

Naszą przygodę rozpoczniemy od podróży do samego serca natury, w której w rolę przewodnika wcieli się wybitny kompozytor z jednego z państw Europy Środkowej. Jego muzyka, głęboko osadzona w narodowych tradycjach i odwołująca się do rodzimych wartości, wyraźnie czerpie inspirację z folkloru. Utwór, który usłyszą Państwo podczas koncertu, stanowi pierwszą część trylogii uwertur koncertowych. Zachęcamy do przyjęcia zaproszenia na wspólne zgłębienie tajemnic tkwiących w przyrodzie i próbę odnalezienia ich we wdzięcznych dźwiękach fletu, rożka angielskiego, klarnetu, fagotu i innych członków nierozłącznej rodziny instrumentów.

Z humorem o faunie

Drugi utwór, niezwykle pomysłowy, barwny i kipiący poczuciem humoru, zyskał popularność dopiero po śmierci kompozytora. Autor nadał siłę swojemu dziełu, czerpiąc inspirację z bogactwa i różnorodności fauny, która jest tutaj ukazana w sposób błyskotliwy i wyraźnie wykorzystujący zróżnicowane środki artystycznego wyrazu. Co ciekawe, kompozytor – w obawie przed pobłażliwymi reakcjami publiczności – nigdy nie wykonał tego utworu publicznie. Ironicznie, to właśnie to dzieło okazało się dla potomnych zachętą do zapoznania się z innymi kompozycjami muzyka i jednocześnie stało się kluczem do jego pośmiertnej sławy.

Muzyczny pejzaż Litwy

Po krótkiej przerwie zaproponujemy Państwu poemat symfoniczny autorstwa człowieka, dla którego sztuka nie miała granic: poza muzyką świetnie odnalazł się również w roli malarza oraz pisarza. Cechą charakterystyczną jego twórczości pozostaje próba dokonania syntezy malarstwa i muzyki. Uważany jest za prekursora artystycznej muzyki litewskiej, a proponowany przez nas utwór zachował się w historii muzyki jako pierwszy litewski utwór na orkiestrę.

Apoteoza rodzimego żywiołu

Czwarty utwór również stanowi nawiązanie do narodowego folkloru, jest częścią większego cyklu poświęconego czeskiej przeszłości i będącego  hołdem dla piękna ojczystego krajobrazu. Utwór stanowi pochwałę wartkiego, nieprzewidywalnego żywiołu – najważniejszej rzeki w kraju. Dzieło zaczyna się u samego źródła, następnie unosi ze sobą odbiorców wartkim strumieniem, mijając czeskie łąki i lasy, aż do samej Pragi, by ostatecznie skończyć swój bieg, łącząc się z innym zbiornikiem wodnym.

Górska woda

Ostatnie dzieło należy do wczesnych utworów kompozytora opiewających polską przyrodę i swoje źródło ma w młodzieńczych wycieczkach autora w Tatry. Dzieło to, za swój najważniejszy punkt odniesienia przyjmując górskie jezioro, dzięki zwartości przebiegu, odpowiedniej instrumentacji i ekspresywnej melodyce, można z pewnością zaliczyć do jednego ze sztandarowych kompozycji muzyka: dojrzałość uwertury oraz rzetelne rzemiosło kompozytorskie zdecydowanie o tym świadczą.

 


 

Kup bilet

Bilety:

35 zł – ulgowy, 45 zł – normalny

do nabycia online na:

oraz stacjonarnie w:

  • kasie biletowej w CKK Jordanki; Al. Solidarności 1-3, Toruń, tel. (56) 642 43 79. Kasa czynna: czw.-pt. od godz. 13:00-19:00.

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.