Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

12 listopada, 2015

Archiwum

Fernando Menis

Fernando Menis

 

 

 

 Fernando Menis / „Menis Arquitectos”

Sala na Jordankach powstaje według projektu Fernando Menisa. Hiszpański architekt przyznał, że  inspirował się przy jego tworzeniu historią i architekturą Torunia. Ogromne wrażenie wywarł na nim szczególnie ceglany gotycki kościół Najświętszej Marii Panny oraz starówka jako spójna całość. W 2008 roku jego koncepcja surowej betonowo-ceglanej wielofunkcyjnej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią, zyskała w Toruniu uznanie jurorów międzynarodowego konkursu architektonicznego. Wybrano ją spośród 22 nadesłanych propozycji. Do budowy sali przystąpiono w kwietniu 2013 roku. 

Fernando Menis jest profesorem Uniwersytetu Europejskiego na Wyspach Kanaryjskich oraz przewodniczącym Laboratorium Innowacji w Architekturze i Designie na rodzimej Teneryfie. Po ukończeniu studiów architektonicznych w Barcelonie najpierw wspólnie z dwójką partnerów założył „Artengo-Menis-Pastrana”, a od 2004 roku rozpoczął własną działalność pod szyldem „Menis Arquitectos”. Pracuje z młodym i międzynarodowym zespołem architektów, w którym są także Polacy. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany. Szczegółowe informacje na jego stronie: www.menis.es

„Nie interesują nas projekty masowe, seryjne. Nasze budynki są niepowtarzalne, jak każde skrzypce wychodzące spod dłuta lutnika” – mówił Hiszpan w jednym z wywiadów. Hołduje surowym architektonicznym formom nawiązujących do kształtów natury. Najczęściej wykorzystuje drewno, kamień i beton, zestawiając ich kolory i faktury oraz wydobywając walory ich struktury grą światła i cienia. Podobnie będzie z toruńską salą, która jest pierwszym obiektem zaprojektowanym przez tego architekta w Polsce. „Będzie czymś w rodzaju mojego listu miłosnego do lokalnej społeczności” – mówił mediom. 

Fernando Menis w Toruniu Centrum „Jordanki” to już kolejny wielofunkcyjny obiekt, który narodził się w pracowni „Menis Arquitectos”. Wcześniej firma stworzyła także projekt m.in. słynnego Centrum Artystyczno-Kongresowego „Magma” na Teneryfie, Audytorium w Los Llanos na wyspie La Palma oraz Centrum Kongresowego w Morro Jable na Fuerteventurze. Zapoznanie się z ich koncepcjami pozwala zrozumieć sposób myślenia hiszpańskiego architekta przy tworzeniu toruńskiej sali. Każdy z jego obiektów posiada bowiem swój unikalny charakter pozwalający traktować go jako architektoniczne dzieło sztuki. 

„Menis Arquitectos” na swoim koncie ma również tak oryginalne projekty jak chociażby nietypowy basen stworzony na berlińskiej Szprewie, stadion lekkoatletyczny i kościół św. Zbawiciela na Teneryfie, czy Agora Garden Tower w Tajpej. W swojej dotychczasowej karierze realizował architektoniczne przedsięwzięcie w Hiszpanii, Portugalii, na Tajwanie, w Niemczech, a przede wszystkim na Teneryfie, gdzie mieszka w zaprojektowanym przez siebie kilkupiętrowym domu obłożonym drewnem. Pracownia „Menis Arquitectos” wzięła również udział w konkursie na budynek warszawskiej Sinfonia Varsovia. 

Warto wspomnieć, że stworzony przez Fernando Menisa projekt sali na Jordankach jesienią 2010 roku otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie jako  najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Oprócz tego prezentowano go kilkakrotnie na arenie międzynarodowej. W 2012 roku na 13. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, które jest najważniejszym cyklicznym przeglądem współczesnej architektury, a także podczas Międzynarodowego Kongresu „Asocret” w Kolumbii. Wszędzie budził uznanie. Poza stworzeniem projektu sali Fernando Menis pełni przy jego realizacji również nadzór autorski.